Browse By

Jak stworzyć sieć Wi-Fi?

Skrót Wi-Fi wykorzystywany jest potocznie do nazywania technologii, która umożliwia nam bezprzewodowe korzystanie z internetu. Zasięg takiej sieci jest ograniczony, ale rozpiętość pod tym względem jest bardzo duża – od kilku metrów do nawet kilku kilometrów. Oczywiście jest on uzależniony od urządzeń, jakie są wykorzystywane do stworzenia i obsługi danej sieci. W jaki sposób stworzyć własną sieć bezprzewodową?

Sieć Wi-Fi i najważniejsze informacje

Rozwinięcie omawianego skrótu – Wireless Fidelity – raczej nie mówi zbyt wiele. Możemy to przetłumaczyć jako bezprzewodową dokładność. Popularne logo Wi-Fi, które znajdziemy na wielu urządzeniach, jest znakiem handlowym, który należy do Wi-Fi Alliance. Jak wspomnieliśmy, sieć może działać nawet na bardzo dużych odległościach, a corocznie pojawiają się nowe rozwiązania, które umożliwiają bezprzewodowe korzystanie z internetu nawet wtedy, gdy znajdujemy się bardzo daleko od sprzętu sieciowego. Już w 2015 roku na rynku pojawił się router marki Netis, który zapewniał zasięg działania aż do 10 kilometrów. Oczywiście mowa o urządzeniu, które nie wymaga wydania bardzo dużej sumy. Czy to rekord? Absolutnie nie. To, na jak duże odległości może docierać sygnał Wi-Fi, pokazali studenci Politechniki Wrocławskiej – uzyskali oni połączenie na odległości 250 km! Dokonali tego już w 2015 roku i to chyba najlepiej pokazuje, jakie są możliwości tej technologii.

Jak stworzyć sieć Wi-Fi?

Sieć Wi-Fi jest najłatwiejszym sposobem umożliwienia wielu osobom bezprzewodowego korzystania z sieci np. w jednym domu czy w danej okolicy. Żeby jednak połączyć się z siecią, najpierw musimy ją stworzyć. Do tego niezbędny jest dostęp do internetu na jednym urządzeniu. Do stworzenia sieci możemy wykorzystać:

  1. Router – czyli najczęściej stosowana metoda. Przede wszystkim kupujący musi dobrać router, który będzie odpowiedni pod dane łącze. Jeśli łączymy się, korzystając z kabla telefonicznego, to musimy mieć router ADSL lub VDSL, a w przypadku technologii komórkowej – router 3G lub 4G LTE. Jeśli mamy odpowiedni sprzęt, to kolejne kroki są już stosunkowo proste. Do routera producent powinien dołączyć oprogramowanie. Po uruchomieniu instalatora zostaniemy poprowadzeni krok po kroku po tym, jak poprawnie zainstalować router, stworzymy również sieci Wi-Fi. Pamiętajmy koniecznie o ustaleniu trudnego hasła. Pozostawienie sieci otwartej dla każdego jest niebezpieczne, a ponadto inni korzystający obniżą nam jakość połączenia.
  2. Smartfon – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość smartfonów umożliwia stworzenie sieci Wi-Fi albo po prostu udostępnienie internetu na urządzeniu. Jak stworzyć taką sieć? Wszystko zależne jest od modelu smartfona oraz wersji mobilnego systemu operacyjnego. Np. na smartfonie Motorola Moto C zainstalowany jest system Android. W zależności od tego, jaką mamy na nim aktualnie wersję, instalacja może wyglądać nieco inaczej. W przypadku wersji 7.1 wystarczy wejść w „Ustawienia”, następnie „Przenośny hot spot”, gdzie musimy włączyć usługę. Wtedy pojawi się nazwa sieci i hasło do niej. Możemy ustawić również m.in. jednorazowy limit danych. Jest to bardzo przydatna opcja m.in. na wakacjach w krajach poza UE, gdzie wystarczy zazwyczaj zakupić jedną lokalną kartę SIM i następnie uzyskane pakiety danych udostępnić w ramach sieci Wi-Fi pozostałym osobom, z którymi spędzamy urlop.
  3. Bezprzewodowa karta sieciowa – czyli jednak można bez routera. Wystarczy, aby nasz np. laptop miał zainstalowaną bezprzewodową kartę sieciową. Do stworzenia sieci możemy wykorzystać oprogramowanie Connectify, które pobierzemy z sieci. Po zainstalowaniu programu musimy mu dać pozwolenie na połączenie w danych sieciach. Darmowa wersja aplikacji stawia nieco ograniczeń, ale pod potrzeby domowe nie stanowi to problemu. Internet udostępniamy w ramach opcji Wi-Fi Hotspot. Nasza sieć będzie miała w nazwie „Connectify”. Po ustaleniu nazwy sieci i hasła wystarczy kliknąć „Start hot spot” i gotowe. W ten sposób całkowicie za darmo i bez specjalistycznej wiedzy stworzyliśmy sieć Wi-Fi.

Wi-Fi na różne sposoby

Bezprzewodowe korzystanie z sieci nie wymaga od nas zakupu routera, chociaż rzeczywiście urządzenie to daje atrakcyjne możliwości, m.in. ustanowienia dysku sieciowego czy drukarki sieciowej. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb. W podróży Wi-Fi stworzymy z pomocą smartfona, a będąc w domu, wcale nie potrzebujemy do tego routera. Wystarczy np. laptop z bezprzewodową kartą sieciową.