Browse By

Wybieramy lampy do sypialni

Fot: fotolia.com, 134587431 | Autor: kitthanes

Sypialnia to wyjątkowe miejsce, które powinno sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego jej atmosfera musi wprowadzać nas w nastrój relaksu i odprężenia. Główne wyznaczniki idealnej sypialni to przytulność, minimalizm, oraz właściwe oświetlenie. W przypadku dwóch pierwszych znaczenie ma przede wszystkim kolorystyka i umeblowanie wnętrza. Ostatni element wymaga zastosowania dobrych jakościowo lamp, które będą dopasowane nie tylko rozmiarowo, ale i stylistycznie.

Światło pełni ważną funkcję w życiu każdego człowieka. Często decyduje o naszym samopoczuciu, nastroju i produktywności. Dlatego w przypadku miejsc, w których pracujemy, wybiera się lampy rzucające mocne światło o dość chłodnej, neutralnej barwie. Za to odprężająco oddziałuje na nas przede wszystkim ciepłe oświetlenie, zbliżone do naturalnego. Poza barwą liczy się też odpowiednia liczba opraw oraz ich rozmieszczenie. Zarówno w sypialni, jak i w każdym innym pomieszczeniu, nie powinniśmy montować tylko jednej lampy. Gdy ograniczamy się wyłącznie do oprawy sufitowej, ryzykujemy niedoświetleniem poszczególnych miejsc.  Trudno będzie też uzyskać bardziej intymną, przyjemną atmosferę.

Nawet jeżeli światło jest dość intensywne i dociera do każdego kąta, duże znaczenie ma podział wnętrza na tzw. strefy. Dlatego warto zakupić minimum dwie różne lampy do sypialni. W każdym pomieszczeniu służącym wypoczynkowi musi znaleźć się główne i dodatkowe źródło światła. Najczęściej wybiera się w tym celu lampy podłogowe i niewielkie lampki nocne. Coraz chętniej stawiamy też na kinkiety, halogeny, czy oprawy LED-owe. Lampy ścienne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca i nie chcemy zawalać przestrzeni dodatkowym wyposażeniem. Wówczas zamontowanie dodatkowej oprawy nad łóżkiem będzie doskonałą alternatywą.

Ciepło, przytulność i komfort użytkowania

W nowoczesnej sypialni powinien panować względny minimalizm. Współcześnie unika się nadmiaru przedmiotów i dodatków. Dlatego designerska, ciekawa lampa może odgrywać rolę podstawowej ozdoby wnętrza. Funkcją lamp w sypialni będzie nie tylko aspekt dekoracyjny, ale również praktyczny. Jak wiadomo, to właśnie w łóżku najczęściej czytamy lub spędzamy czas przy komputerze. Sypialnia niejednokrotnie pełni też rolę garderoby, w której przebieramy się i planujemy stroje.

Z tych względów, w okolicy łóżka lub szafy muszą znajdować się lampy dodatkowe. Powinny rzucać niezbyt intensywne, a przy tym ciepłe światło. W przypadku lustra stojącego w pobliżu szafy warto umieścić niewielkie reflektory, halogeny lub lampę stojącą nad zwierciadłem lub zaraz obok (tak, aby światło padało na nas, a nie bezpośrednio na taflę lustra). Lampka nocna, lub kinkiety przy łóżku muszą zapewniać dostateczną widoczność w trakcie czytania. Będą również doskonałym sposobem na wprowadzenie umysłu w stan odprężenia i relaksu. Delikatne, ciepłe i przytłumione światło, które włączymy przed pójściem spać, może mieć pozytywny wpływ na jakość naszego wypoczynku.