Browse By

Jak założyć gabinet dietetyczny?

jak założyć gabinet dietetycznyPoziom wiedzy Polaków na temat prawidłowego odżywiania oraz znaczenia diety dla zdrowia wzrasta z roku na rok. Coraz więcej osób dba o siebie i chce porzucić niezdrowe, często wyniesione z domu, nawyki żywieniowe. Taka zmiana nie jest łatwa, dlatego wielu ludzi poszukuje pomocy i wsparcia dla swoich dążeń. W efekcie rośnie zapotrzebowanie na usługi dietetyków. Otwarcie własnego gabinetu dietetycznego jawi się wielu osobom jako bardzo dobry pomysł na biznes. Aby zacząć działać w branży „wystarczy” otworzyć firmę, jednak by odnieść sukces, konieczna jest wiedza, doświadczenie i znajomość rynku.

Kto może otworzyć gabinet dietetyczny?

W przypadku gabinetu dietetycznego nie ma prawnych ograniczeń co do wykształcenia czy doświadczenia jego właścicieli. Ten rodzaj działalności może prowadzić zarówno profesjonalny dietetyk, jak i osoba bez tego typu kwalifikacji. Jednak w tym drugim przypadku warunkiem sukcesu przedsięwzięcia jest zatrudnienie doświadczonych specjalistów.

Od czego zacząć?

Jak założyć gabinet dietetyczny? Pierwszym krokiem, podobnie jak w przypadku każdego biznesu, jest rejestracja firmy. W zależności od wybranej formy prawnej – należy zgłosić działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółki cywilnej trzeba zgłosić do CEIDG. W przypadku wszystkich pozostałych rodzajów spółek powinny być one wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystkie formalności zostały dopełnione, co dalej?

Jak otworzyć gabinet dietetyczny?

Po założeniu firmy kolejnym krokiem jest wynajęcie odpowiedniego lokalu. Jego układ powinien pozwalać na zorganizowanie recepcji i poczekalni dla klientów. Oprócz gabinetów dietetyków musi być on wyposażony w pomieszczenia socjalne i toalety. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniego sprzętu i wyposażenia wnętrz. Nie bez znaczenia będzie położenie gabinetu – atrakcyjna lokalizacja zwiększa szanse pozyskania klientów. Ważne jest stworzenie oferty usług dostępnych w gabinecie, budowa strony www oraz zaplanowanie działań reklamowych, aby mieszkańcy miasta dowiedzieli się o nowopowstałej firmie.

A może franczyza?

Zakładanie firmy wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, od których zależy późniejszy sukces przedsięwzięcia. Dlatego ciekawą alternatywą może być franczyza. Taka forma współpracy to idealne rozwiązanie dla osób bez doświadczenia w prowadzeniu biznesu oraz dla tych, którzy chcieliby prowadzić gabinet dietetyczny, ale nie mają odpowiedniego wykształcenia.

Dzięki franczyzie przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą liczyć na fachową pomoc i doradztwo w zakresie organizacji i zarządzania gabinetem. Franczyza oznacza prowadzenie firmy pod znaną i cenioną marką, która zyskała już sobie zaufanie klientów, co w przypadku usług dietetycznych ma ogromne znacznie. Działalność pod znanym szyldem to także lepsze warunki umów z dostawcami i kontrahentami. Poza tym firma nie musi prowadzić własnych kampanii reklamowych, ponieważ może korzystać z działań promocyjnych i marketingowych franczyzodawcy.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: jak otworzyć gabinet dietetyczny? Każdy początkujący przedsiębiorca powinien znaleźć własną drogę, która pozwoli mu osiągnąć sukces. Dla jednych będzie to samodzielne prowadzenie działalności i nauka na własnych błędach, dla innych poszukiwanie zaufanego wspólnika, a jeszcze inni docenią zalety franczyzy. Więcej informacji na temat franczyzy dla dietetyków znajdziesz na stronie: https://franczyza.projektzdrowie.info/