Browse By

Jak być bezpiecznym w sieci? Krótki poradnik dla każdego

Korzystanie z Internetu wiąże się nie tylko z nieograniczonym dostępem do wiedzy, rozrywki i możliwości pracy. To medium niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Wyłudzanie danych osobowych, a także pieniędzy to najpoważniejsze zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać. Jak ustrzec się przed działaniem cyberprzestępców? Dowiedz się, przeglądając nasz poradnik.

Korzystaj z Internetu bezpiecznie – zasady, o których warto pamiętać, korzystając z sieci

Niezależnie od wieku czy zawodu – wszyscy jesteśmy narażeni na zagrożenia, które czyhają na użytkowników sieci. Aby uniknąć zanieczyszczenia systemu szkodliwym oprogramowaniem, ustrzec się przed kradzieżą danych lub – co gorsza – pieniędzy, warto zapamiętać poniższe zasady. Dzięki nim staniesz się bezpiecznym użytkownikiem sieci.

1. Stosuj unikalne hasła

Jeśli nie chcesz, aby dostęp do Twoich social mediów, poczty, sieci domowej czy nawet konta bankowego uzyskały osoby trzecie – twórz unikalne hasła. Powinny składać się z ciągu cyfr i liter, a także być przeplatane znakami specjalnymi. Odradza się stosowania haseł powiązanych z użytkownikiem, np. daty urodzin, a także łatwych kompozycji, np. 12345.

2. Wykonuj regularne aktualizacje

Wiele osób zapomina o regularnym aktualizowaniu aplikacji, systemów operacyjnych oraz programów antywirusowych. To duży błąd, ponieważ dzięki nim uzupełniane są luki w zabezpieczeniach, a także naprawiane błędy, które stanowią furtkę dla hakerów.

3. Nie wierz reklamom, nie klikaj w każde pojawiające się okienko

W przeglądarkach często pojawiają się wyskakujące znienacka reklamy albo okienka głoszące o tym, że zostało się zwycięzcą jakiegoś konkursu. Tego typu akcje mają skłonić internautę do kliknięcia danego okna. Wówczas zostanie on przeniesiony na podejrzaną stronę, poprzez którą jego system zostanie zakażony wirusem, trojanem lub oprogramowaniem szpiegującym. Warto więc mieć to na uwadze i od razu przeskanować urządzenie programem antywirusowym. Podobne działania mogą być prowadzone poprzez pocztę e-mail. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, nie otwieraj żadnych załączników.

4. Jeśli podajesz poufne dane, to tylko na stronach z certyfikatem SSL

Podczas rejestracji na różnych portalach, a także w trakcie zakupów online zawsze sprawdzaj, czy dana strona korzysta z protokołu https. Aby to zrobić, kliknij symbol kłódki obok paska adresu. Jeśli strona jest bezpieczna, pojawi się komunikat „Połączenie jest bezpieczne”.

5. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Kiedy musisz skorzystać z Internetu w miejscach publicznych i łączysz się z ogólnodostępnym Wi-Fi, nie loguj się do swojego banku, poczty, ani innych ważnych serwisów. Minimalizuj ryzyko przechwycenia Twoich danych.

Bezpieczny Internet – INEA

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci, korzystaj z oferty zaufanych dostawców, takich jak INEA. Co dla swoich klientów przygotowała INEAOferta tej firmy obejmuje przede wszystkim superszybki Internet światłowodowy symetryczny, który wzbogaca Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE. Posiada dwa moduły: MODUŁ SAFE5, czyli skanowanie Twojego urządzenia oraz MODUŁ ID Protection, czyli ochrona tożsamości w Internecie i monitorowanie danych. Zapewnij sobie ochronę i zabezpiecz sprzęt przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerów. To jednak jeszcze nie wszystko, na co można liczyć w przypadku INEA. Oferty tego dostawcy obejmują również telewizję światłowodową oraz telefonię komórkową.

Szukasz dobrego dostawcy, u którego możesz skorzystać z wielu usług na atrakcyjnych warunkach? Postaw na INEA i ciesz się bezpieczeństwem w sieci!