Browse By

Smartwatch czy zegarek sportowy – co wybrać? Czy czymś się różnią?

Nowoczesne zegarki tradycyjne czasomierze przypominają tylko z wyglądu. Szereg funkcji, jakie oferują, pozwala uczynić z nich prawdziwe centra dowodzenia. To także miniaturowe sprzęty, które pomagają zbierać informacje na temat stanu zdrowia i lepiej rozumieć swój organizm. Nie zastąpią oczywiście regularnych wizyt u lekarza, ale będą wyśmienitym uzupełnieniem profilaktyki zdrowotnej.

Nic więc dziwnego, że inteligentne zegarki zyskują na popularności! Możemy wybierać spośród wielu typów wearables – w tym zdecydować o tym, na jaki sprzęt postawić: smartwatch czy zegarek sportowy? Z wyglądu różnią się tylko w niewielkim stopniu – znacznie bardziej dzieli ich przeznaczenie, dostępne funkcje i sposób użytkowania. Który okaże się lepszym pomysłem? Wszystko zależy od użytkownika! Dla niektórych osób, strzałem w dziesiątkę będzie zegarek sportowy, inne – nie mogą funkcjonować bez ulubionego smartwatcha na nadgarstku. Jakie są podobieństwa i różnice między tymi sprzętami? Pora przyjrzeć się im bliżej!

Smartwatch czy zegarek sportowy – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Decyzja o tym, na jaki inteligentny zegarek postawić, nie należy do najłatwiejszych. Dlatego dobrze precyzyjnie przyjrzeć się swoim potrzebom, codziennej rutynie i nawykom, by móc określić, jakie funkcje urządzenia na nadgarstek będą przydatne w codziennym życiu.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  • Uprawianie sportu – jeśli sport to coś więcej niż hobby lub zależy nam, by uważnie śledzić postępy w treningach, lepszym wyborem będzie zegarek sportowy. Smartwatch pozwala również monitorować osiągane wyniki, zegarek jednak zrobi to bardziej precyzyjnie.
  • Monitorowanie zdrowia – zwykle wraz z rozwiniętymi funkcjami monitorującymi sport, także te związane ze zdrowiem są dobrze dopracowane w zegarkach sportowych. Smartwatche jednak także mają czym się pochwalić. Nowsze sprzęty pozwalają mierzyć saturację lub mają takie rozwiązania, jak czujnik upadku.
  • Nawigacja – w smartwatchach jej główną przestrzenią jest dotykowy ekran, zegarek sportowy przypomina bardziej tradycyjny czasomierz, sterowany za pomocą przycisków.
  • Wygląd – smartwatche mogą mieć różny wygląd – zarówno bardzo sportowy, jak i elegancki, na skórzanym pasku lub bransolecie. Zegarki sportowe mocniej przypominają jednak akcesorium ze świata sportu.
  • Zarządzanie powiadomieniami – to domena smartwatcha i jego główna przewaga. Dzięki połączeniu ze smartfonem, możemy sprawdzać powiadomienia, odpowiadać na wiadomości. To duża wygoda w zarządzaniu codziennymi sprawami i sposób, by uważniej przeżywać to, co się dzieje wokół – powiadomienie w ważnej sprawie zawsze przyjdzie, można więc oderwać się od telefonu.

Znając kluczowe elementy, na które zwrócić uwagę, można łatwiej podjąć decyzję, czy lepiej postawić na zegarek sportowy, czy na smartwatch. Każde z urządzeń spełnia nieco inne funkcje, dobrze więc przeanalizować codzienną rutynę, by sprawdzić, czego bardziej potrzebujemy: zapanowania nad pędem codzienności czy wyłączenia się, wsłuchania się w siebie, swoje ciało i osiągnięcia sportowe.

Smartwatch i zegarek sportowy – podobieństwa i różnice

Jakie są najważniejsze podobieństwa, gdy myślimy o obu urządzeniach? To z pewnością dokładne prezentowanie czasu, wygoda korzystania i szeroka lista dodatkowych funkcji, skupiona na monitorowaniu zdrowia i osiągnięć sportowych. To również motywacja do ruchu i aktywności – wystarczy spojrzeć na postępy w treningach, by poczuć motywację!

Oprócz wyglądu i nawigacji, ważnym aspektem różniącym oba sprzęty, jest czas pracy baterii. Smartwatche, jeśli korzystamy z opcji z włączonym Bluetooth, musimy regularnie ładować.

Który zegarek wybrać? Przed podjęciem decyzji, warto przyjrzeć się kilku modelom w kategorii smartwatche w sklepie MediaMarkt, porównać ich design i funkcjonalności. Warto przeczytać też recenzje użytkowników, którzy dzielą się plusami i minusami konkretnych modeli – tak smartwatchy, jak i zegarków sportowych.