Browse By

Dlaczego warto zainwestować w roboty przemysłowe nowej generacji?

Automatyzacja coraz częściej wkracza do małych i średnich firm. Czy wynika to wyłącznie z mody i chęci wprowadzenia nowoczesności? A może stanowi sposób na rozwiązanie problemów i rozwój przedsiębiorstwa?


Nowoczesne roboty przemysłowe

Roboty produkcyjne, przemysłowe nowej generacji to coboty, nazywane także robotami współpracującymi lub kolaborującymi. Te nowoczesne urządzenia są znacznie lżejsze i tańsze od swoich poprzedników. Cechują się niewielkimi rozmiarami i mobilnością. Można ustawiać ich funkcje, optymalizując narzędzia i programując do zmieniających się potrzeb. Dzięki temu coboty są w stanie obsługiwać różne prace i automatyzować kolejne procesy produkcyjne. Liderem w branży cobotów jest duńska marka Universal Robots oferująca roboty o szerokim spektrum zastosowań i o różnych parametrach zasięgu, udźwigu i rozmiaru. W ofercie znajdują się także różne zestawy aplikacji, komponenty i urządzenia peryferyjne. Coboty nie wymagają dużo miejsca, mogą być więc bezpiecznie wykorzystywane nawet w niewielkich pomieszczeniach. Są łatwe w obsłudze, a pomocą służy także internetowa Akademia Universal Robots.

Czy to opłacalna inwestycja, a może jedynie moda?

Chociaż cobot stał się ikoną nowoczesności i w dużych firmach zdarzają się przypadki nieprzemyślanych inwestycji w tym zakresie, to dla małych i średnich firm tego rodzaju roboty przemysłowe stanowią doskonały sposób na rozwój i poprawę jakości. Mobilne urządzenie może być wykorzystywane prawie w każdej branży, zastępując człowieka przy monotonnych, uciążliwych lub skomplikowanych pracach. Pozwalają na obsługę jednorazowych, niewielkich zleceń, których wykonanie wcześniej byłoby nieopłacalne lub nawet niemożliwe. Roboty mogą zmieniać stanowisko pracy, zastępując kilku pracowników. Odgrywa to ogromną rolę w przypadku braków na rynku pracy. W przeciwieństwie do człowieka coboty mogą pracować całą dobę, nie tracąc na jakości, gdyż ich praca jest zawsze precyzyjna. Eliminują błędy ludzkie wynikające z nieuwagi lub zmęczenia. Niewielki koszt ich zakupu szybko się amortyzuje, a inwestycja zwraca się w ciągu około dwóch lat.

Co jeszcze warto wiedzieć o cobotach?

Coboty wyposażone są w systemy i czujniki bezpieczeństwa, co sprawia, że minimalizuje się ryzyko wypadków, do których dochodzi z powodu braku uwagi człowieka. Pozwalają na automatyzację firmy bez względu na profil jej działalności. Oszczędzają miejsce i mogą pracować nawet w ciasnych pomieszczeniach. Ich programowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Nie wymaga także doświadczenia. Dzięki cobotom firma może lepiej wykorzystać pracę ludzi, a jednocześnie podnieść wydajność. Pracownicy nie muszą zajmować się zadaniami, które zajmują dużą czasu, a są wyczerpujące. Roboty są doskonałym sposobem na optymalizację kosztów w przedsiębiorstwie i wzrost konkurencyjności. Tym bardziej że koszt ich użytkowania jest niski.

Roboty przemysłowe – coboty to urządzenia proste w obsłudze, relatywnie tanie i przynoszące wiele korzyści. Są sposobem na rozwój małej i średniej firmy, bez względu na trudną sytuację rynkową.