Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Wypadanie włosów dla nikogo nie jest niczym przyjemnym, warto jednak wiedzieć, że aby w ogóle móc w jakiś sposób mu zaradzić- trzeba znać przyczynę takiej sytuacji. Dlatego też w momencie, kiedy zauważy się nadmierną ilość wypadających włosów lub też pojawią się takie miejsca na głowie, gdzie ich ilość wyraźnie się zmniejszy odsłaniając skórę – czas na to, aby profesjonalnie podejść do problemu i poradzić się specjalisty od włosów oraz skóry głowy, jakim jest trycholog. Specjalista ten potrafi bardzo szybko ocenić rodzaj problemu, może też przeprowadzić badanie z wykorzystaniem trichogramu, które analizuje same korzenie włosów. W ten sposób można precyzyjnie opracować terapię zaradczą.
Możliwe przyczyny łysienia- jest ich co najmniej kilka
Jest ich wiele, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza problemu. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych przyczyn jest łysienie spowodowane przez czynniki genetyczne. Szacuje się, że aż 2/3 wszystkich przypadków łysienia ma swoje podłoże w tzw. łysieniu rodzinnym, a objawia się najczęściej na skroniach oraz w okolicy czoła, gdzie tworzą się charakterystycznie wyglądające zakola. Zazwyczaj, ten rodzaj łysienia najmocniej daje się rozpoznać u mężczyzn w okolicy 40 roku życia, natomiast w przypadkach szczególnie skrajnych może się ono pojawić jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Wśród innych przyczyn można wymienić niewłaściwą pielęgnację, złą dietę, a także łysienie o podłożu hormonalnym u mężczyzn, którzy posiadają dużą ilość testosteronu.
Jak zaradzić wypadaniu włosów u mężczyzn?
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby jakoś radzić sobie z tym problemem. Po pierwsze, najlepiej zacząć od stosowania odpowiednich dermokosmetyków, dedykowanych do konkretnego rodzaju problemu. W przypadku łysienia, które spowodowane jest działaniem testosteronu, jednym z popularniejszych preparatów jest ten oparty o finasterydy, a więc związki, które blokują przemianę testosteronu w DHT. Trycholog może pomóc dobrać odpowiednią pielęgnację do posiadanego problemu. W ostateczności, jedną ze skuteczniejszych metod walki z łysieniem jest przeprowadzenie przeszczepu włosów. Włosy pobierane są z miejsca, gdzie na skórze są dobrze rozwinięte i gdzie posiadają odpowiednio duże mieszki. Przenosi się je docelowo w miejsca ubytków. Często też mieszki włosowe są przeszczepiane z tyłu głowy, gdzie jest ich więcej w miejsca na skroniach czy w okolicach czoła, gdzie mogą zakryć pojawiające się zakola. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż czasem efektywne przeszczepianie włosów może zająć nawet okres 2 lat, aby w pełni pokryć łysiejące miejsca.