Browse By

Plisy okienne dekoracją całego wnętrza

Plisy okienne są świetnym wyborem do mieszkania, w którym nie tylko sprawdzą się, jako osłona przed intensywnymi promieniami słońca, ale również będą efektowną dekoracją całego wnętrza. Stosować je można nawet do ozdabiania okien o dużych gabarytach. 

Plisy do dużych okien – jakie wybrać?

Nie bez powodu w mieszkaniach montuje się duże okna. Dzięki nim wnętrze wygląda na przestronne i jest dobrze oświetlone. Należy jednak liczyć się z tym, że każde okno będzie trzeba wyposażyć w profesjonalną przesłonę. Niewątpliwie zapewni prywatność i ochroni przed nadmiernym promieniowaniem słońca. Wybór plis jest bardzo duży i choć decyzja właściwie należy do każdego z osobna, warto choć w kilku słowach się na ten temat wypowiedzieć. 

Wyróżnia się plisy wolnowiszące i w kasecie (np.: https://rolety.eu/pl/8-plisy). Te drugie wydają się dużo lepszym wyborem z uwagi na to, że wyróżniają się wysoką wytrzymałością. Plisy mogą być zwijane do góry, a także zwijane w obu kierunkach, co powala na regulację światła, jakie wpada do środka. Największy problem przy wyborze może sprawić materiał, z jakiego są wykonane. Wybór jest w tym przypadku bardzo szeroki, a to znacznie utrudnia podjęcie decyzji. W tym przypadku wyboru najlepiej dokonać na podstawie aktualnego wystroju domu czy mieszkania. Najtańsze plisy tworzone są z tworzyw sztucznych bądź cienkich tkanin. Dużo lepszym wyborem są jednak plisy tworzone z włókien bambusowych lub z drewna. Aktualnie bez problemu można znaleźć plisy o stonowanych barwach i te, które zdecydowanie bardziej rzucają się w oczy. Wybierając plisy, trzeba wziąć pod uwagę ich wymiary. Muszą być dostosowane do wielkości okna. Zasada jest tu tylko jedna – oba te elementy powinny tworzyć spójną całość. 

Plisy do przeszklonych domów

W przeszklonych domach powinno się montować plisy wykonane z odpowiednich tkanin. Do polecanych należą tak zwane duo plisy, które składają się z dwóch warstw tekstylnych, tworzących powietrzną warstwę izolującą. To one skutecznie redukują poziom nagrzewania się pomieszczeń latem. Co więcej, plisy te spowalniają utratę ciepła w okresie zimy. 

Plisy dopasowane do wnętrza

Wybrane plisy powinny być dopasowane do wystroju wnętrza, w którym zostaną zamontowane. Plisy charakteryzujące się minimalistycznym designem świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. Harmonijkowy układ tkaniny sprawia, że osłona ta tworzy ciekawy, harmonijny wystrój okien, a nawet całego wnętrza. Plisy są w stanie osłonić każde okno, nawet to największe, mierzące nawet 3 m szerokości i 2,6 m wysokości. Różnorodne wzory i desenie materiałów pozwalają na ciekawe udekorowanie przestrzeni. Tym sposobem z pozoru tylko praktyczna plisa może stać się wyjątkową dekoracją pomieszczenia. 

Podsumowując, plisy okienne są bardzo różne. Tworzy się je z różnych materiałów i w wielu różnych kolorach. Niektóre z nich mają także pewne zdobienia. To ma jeszcze większy wpływ na ciekawą aranżację wnętrza. Wybór jednak należy do każdego z osobna. W końcu każdy może mieć zupełnie inne oczekiwania względem tego produktu.