Browse By

Gdzie szukać części do samochodu?

Samochód jest jednym z tych skomplikowanych mechanizmów, które ulegają raz na jakiś czas awarii. Dzieje się tak z wielu względów, największy wpływ ma eksploatacja pojazdu. W takie sytuacji właściciele aut dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to ta, gdzie z każdym uszkodzeniem czy awariami, właściciel auta udaje się do mechanika. Do drugiej możemy zaliczyć osoby, które lubią naprawy przeprowadzić na własną rękę.

Dylematem jaki pojawia się po zdiagnozowaniu awarii, jest zakup odpowiedniej części do samochodu. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny. Możemy udać się do sklepu stacjonarnego, zrobić zakupy przez internet. Pomimo tak dużej dostępności nie zawsze jest to łatwe. Części mogą nazywać się podobnie, jednak w rzeczywistości różnią się detalami. Mogą być także dostępne w dosyć sporych widełkach cenowych. Na co więc zwracać uwagę, by wybrać nie tylko wysokojakościowe, ale i przede wszystkim idealnie pasujące do posiadanego przez nas modelu samochodu części?

Odpowiedni dobór części

Części samochodowych jest bardzo dużo. Szczególnie jeśli posiadamy dosyć popularny model auta, możemy być zaskoczeni ogromnym wyborem. Gdy się jednak bliżej przyjrzymy i zagłębimy w tematykę okazuje się, że niektóre z nich różnią się miedzy sobą. Aby dobrać idealne części należy wiedzieć dokładnie nie tylko do jakiej marki i modelu ich szukamy, ale także jaka jest to wersja, data produkcji, jakie jest w samochodzie wyposażenie i jaka jest moc silnika. Wielu osobom wydaje się, że moc silnika jest nam potrzebna tylko i wyłącznie wtedy, gdy to właśnie do niego szukamy części. Nic bardziej mylnego! Jest to tak samo ważne nawet, gdy będziemy szukać części zamiennych potrzebnych do naprawy zawieszenia czy elektryki. W zależności od napędu dany model może być inny. Jednym z lepszych sposobów, by to wszystko ustalić i dobrze dopasować części jest szukanie ich po numerze VIN. Znajduje się on zazwyczaj w kilku miejscach w pojeździe. Jest to tzw. „pesel” naszego auta, który może nam o nim wiele powiedzieć. Innym sposobem jest też ustalenie numeru katalogowego posiadanego auta. Na obudowie podzespołu znajduje się numer OEM, który jest numerem referencyjnym producenta. Takie dane znajdują się w katalogach technicznych i dzięki temu można precyzyjnie ustalić jaka część będzie najlepsza.

Sklep stacjonarny z częściami czy internetowy?

W sklepie stacjonarnym często możemy liczyć na fachową pomoc. Jednak z całą pewnością zapłacimy więcej niż w sklepie internetowym. Produkty kupowane online nie tylko posiadają sporo zdjęć, to są do tego szczegółowo zwymiarowane a także i opisane. Niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli mamy stare auto to nie opłaca kupować się do niego nowych części. Wiele z nich ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego zawsze korzystniej jest wybrać oryginalne produkty, które są nowe i nie były wcześniej używane. Decydując się na zakup w sklepie internetowym, nawet za nowe części nie zapłacimy tak dużo jak stacjonarnie. Do popularnych sklepów internetowych w Europie zalicza się np. AUTODOC.pl, który oferuje szeroki zakres wysokiej jakości części zamiennych oraz wygodny system wyszukiwania, dzięki czemu w ciągu kilku sekund z pewnością znajdziesz wszystko, czego szukasz.

Decydując się na zakup powinniśmy dokładnie przeczytać opis. Może zdarzyć się tak, że sam numer referencyjny nie wystarcza. Dana części jest przeznaczona do modelu np. z klimatyzacją. Aby nie popełnić błędu podczas wyboru najlepiej jest obejrzeć zepsuty, uszkodzony element i zwrócić uwagę nawet na detale. Część, którą wymieniamy powinna w końcu wyglądać tak samo. Należy także szczegółowo czytać opisy. Jeśli mamy jakikolwiek wątpliwości, możemy też skontaktować się ze sklepem internetowym. Osoby tam pracujące ze względu na doświadczenie tematyką doradzą nam i potwierdzą nasz wybór lub wskażą na inne produkty.