Browse By

Inteligentny dom bezprzewodowy – jaki system kupić?

Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne. Doceniamy komfort, jaki nam zapewniają, oszczędność i bezpieczeństwo. Decydując się na inteligentny dom, mamy do wyboru szereg systemów wyposażonych w różne moduły i funkcjonalności. Który z nich wybrać i jaki najlepiej sprawdzi się w naszym domu?

System alarmowy w inteligentnym domu

Jedną z najbardziej pożądanych możliwości, jakie dają współczesne technologie, są inteligentne systemy alarmowe. To rozwiązanie przeznaczone jest dla tych osób, którym ponad wszystko zależy na bezpieczeństwie i ochronie mienia przed kradzieżą. Dzięki zintegrowanej gamie detektorów ruchu system alarmowy zareaguje na ruch spowodowany np. przekroczeniem wyznaczonej linii lub wybitą szybą. Inteligentny dom wyposażony jest w nowoczesne systemy alarmowe, które mogą również zabezpieczać nas przed zalaniem mieszkania wskutek awarii hydraulicznej oraz przed obecnością niebezpiecznych dla naszego zdrowia gazów. W takiej sytuacji system nie tylko poinformuje nas o awarii, ale także rozpocznie wentylację pomieszczeń!

Sterowanie ogrzewaniem

Sterowanie ogrzewaniem to funkcjonalność, z której korzystamy coraz częściej. Wystarczy, że wyposażymy naszą instalację grzewczą i klimatyzacyjną w dodatkowe czujniki, byśmy mogli dowolnie, a do tego wygodnie sterować ogrzewaniem. Dzięki temu w lepszy sposób wykorzystywać możemy energię potrzebną do ogrzania mieszkania, a co za tym idzie – obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Temperaturę regulować możemy również zdalnie, np. za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Zabezpieczenia systemem przeciwpożarowym

Funkcja detekcji dymu to jedna z podstawowych opcji w jakie wyposażone są inteligentne domy. Polega na stałej analizie powietrze ze strefy pożarowej w celu stwierdzenia obecności dymu. Jeśli odpowiednio zintegrujemy czujniki temperatury oraz sieci przeciwpożarowej (np. zraszaczy), system zostanie wcześnie wykryty i zgłoszony straży pożarnej. Co więcej, odcięty zostanie dopływ gazu, a my otrzymamy polecenie ewakuacji. Jeśli w czasie zdarzenia będziemy przebywać poza domem, zostaniemy poinformowani o nim w wiadomości mailowej lub przez SMS.

Symulacja obecności domowników

Symulator obecności to kolejna funkcjonalność, która służy ochronie przed włamaniem. Odpowiednio zaprogramowany system będzie symulował naszą obecność (na podstawie wcześniejszych, zapamiętanych przez niego zachowań i przyzwyczajeń domowników) odtworzy je w czasie naszej nieobecności. Złodzieje, sądząc, że wciąż przebywamy w mieszkaniu, być może postanowią zaniechać próby włamania.

male hand hold a phone with system smart house on a screen on the background of the house

System personalizacji systemu pod względy domowników

Inteligentne domy cenimy przede wszystkim za komfort i wygodę, z jakimi wiąże się ich użytkowanie. To wynika z możliwości dostosowania domu do potrzeb i oczekiwań jego mieszkańców. Personalizacja działa na zasadzie adaptatywnego uczenia się – system nagrywa nasze zachowania i przyzwyczajenia, zapamiętuje je i uczy się ich, by następnie automatycznie odtwarzać stworzony w ten sposób harmonogram.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w naszych domach wiąże się z większą wygodą, komfortem i bezpieczeństwem. Korzyści, jakie daje system domu inteligentnego, a więc zalet zintegrowanego zarządzania budynkiem, jest jednak znacznie więcej i tylko od nas i naszych potrzeb zależy, które z nich będą dla nas najistotniejsze i które z nich zdecydujemy się wdrożyć w naszym domu.