Browse By

Jak kupić ubezpieczenie OC i AC przez Internet?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC i AC wymaga poświęcenia temu zagadnieniu odrobiny czasu i zainteresowania. Nie jest możliwe podjęcie takiej decyzji w ciągu zaledwie 10 minut, chyba że komuś nie zależy na korzystnej cenie czy satysfakcjonującym zakresie ochrony. Polisy, która jednak spełnia te warunki, trzeba chwilę poszukać.

Określenie oczekiwań

Przede wszystkim należy określić zakres swoich oczekiwań. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy to ma być wyłącznie ubezpieczenie OC, czy raczej pakiet ubezpieczeń, w skład którego wejdzie również AC. Zdecydowanie lepiej wybrać połączenie. Raz, że jest taniej, a dwa, taka polisa jest po prostu korzystniejsza, bo ma szerszy zakres.

O ile w przypadku OC nie ma co się zastanawiać nad oczekiwaniami, bo wszystkie te ubezpieczenia są takie same, o tyle w przypadku AC warto sobie przemyśleć, czego się chce. Na początek – zakres ryzyk. Podstawowe mogą okazać się niewystarczające. Nie ma w nich na przykład ryzyka kradzieży, a przecież to również jest szkoda i to ogromna. Właśnie dlatego warto nad tym przysiąść i pomyśleć. Nie wszystkie polisy AC chronią też szyby czy opony. W niektórych firmach konieczne jest wykupienie ich osobno. Jako przyszły ubezpieczony, każdy powinien się zastanowić, czy większa składka, która łączy się z szerszym ubezpieczeniem, to rozwiązanie korzystniejsze niż opłacenie ewentualnych wymian samodzielnie.

Po ustaleniu wszystkich elementów polisy i określeniu swoich wymagań, można przejść do kolejnego etapu.

Porównywarka ubezpieczeń

Nie ma chyba lepszego miejsca do sprawdzenia i przeszukania polis ubezpieczeniowych niż porównywarka ubezpieczeń (np. IZI). Chcąc kupić ubezpieczenie OC/AC przez internet, najlepiej zacząć swoje poszukiwania właśnie tam.”

W pierwszej kolejności otworzy się specjalny formularz, w którym należy koniecznie zaznaczyć, że zapytanie dotyczy pakietu OC/AC. W przeciwnym razie program przeliczy osobno składkę. Chcąc przeliczyć ją również osobno dla AC, może się okazać, że jest to dość drogie rozwiązanie. Zaznaczając już na wstępie pakiet, można liczyć na znacznie korzystniejsze propozycje.

W dalszej kolejności należy podać swoje dane – te, o które system zapyta oraz dane swojego pojazdu. To ważne, by podawać prawdziwe informacje, ponieważ na ich podstawie będzie naliczana składka ubezpieczeniowa. Jeżeli wyliczenie jest prowadzone po to, by kupić polisę, to podstawa do przeprowadzania go musi być zgodna z rzeczywistością.

Po wprowadzeniu wszystkich informacji, należy kliknąć przycisk „dalej” i poczekać kilka minut, aż system dokona wyliczenia. Gdy to się stanie zostaną wyświetlone najbardziej odpowiadające polisy, które powinny spełnić oczekiwania zainteresowanego.

Zakup i finalizacja

Przed dokonaniem zakupu należy dobrze przeanalizować przedstawione propozycje. Każda jest nieco inna, a te różnice leżą nie tylko w składce, ale również w zakresie. Im dokładniej te oferty zostaną przeanalizowane, tym większa szansa na to, że wybrana polisa będzie rzeczywiście dopasowana.

Przy każdej ofercie znajduje się przycisk „kup”. Jego kliknięcie przekieruje do dalszych kroków, które pozwolą na sfinalizowanie transakcji. Pojawi się informacja dotycząca tego, gdzie należy wpłacić pieniądze za składkę ubezpieczeniową oraz jak zatytułować przelew, by bez trudu można go było sfinalizować.

Po wpłaceniu pieniędzy i zaksięgowaniu ich na koncie ubezpieczyciela – zwykle dzieje się to w ciągu zaledwie kilku minut – polisa zostaje wysłana na adres mailowy klienta, podany przy finalizowaniu transakcji. Polisa trafia na skrzynkę ubezpieczonego wraz z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Stamtąd można pobrać te dokumenty i zapisać na komputerze lub wydrukować. Oczywiście nie ma już takiej konieczności, tym bardziej że zgodnie z nowymi przepisami nie ma konieczności wożenia przy sobie numeru polisy ubezpieczeniowej.

Podsumowując, zakup ubezpieczenia OC/AC przez internet nie wymaga wiele zachodu i zaangażowania. Wystarczy dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i to jest najważniejsza praca, którą trzeba wykonać. Cała reszta biegnie szybko i prosto.