Dom czy mieszkanie?
W życiu każdego człowieka nadejdzie prędzej czy później taka chwila, gdy będę chciał osiąść we własnych czterech ścianach. Rodzą się wtedy pytania, gdzie takie miejsce powinno się znaleźć, jaka powinna być jego wielkość, a także rodzaj. Najważniejsze jednak pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to czy lepiej kupić dom czy mieszkanie? Które z tych rozwiązań będzie lepsze pod względem ceny, wad, zalet, lecz również zakupu lub budowy?
Charakterystyka mieszkania
Nie da się ukryć, że przerażającą częścią wszystkich nieruchomości w Polsce są mieszkania. Z jakiego powodu to właśnie one są wybierane jeśli chodzi o to, gdzie Polacy żyją?
Nie da się ukryć, że mieszkanie to przede wszystkim ogromna wygoda. Nie tylko nie trzeba się martwić o podstawowe remonty, takie jak szczelność dachu, czy też o ogrzewanie, ponieważ wszystkim zajmuje się wspólnota mieszkaniowa. Co więcej, mieszkania z reguły usytuowane są w doskonale zlokalizowanych okolicach, które pełne są nie tylko sklepów, barów czy też kin, lecz również są doskonale skomunikowane, więc dojazd do pracy, zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską jest naprawdę bardzo wygodny, a co najważniejsze niezwykle szybki i komfortowy.
Niestety mieszkania mają również pewne wady. Mowa tu jest przede wszystkim o nieco mniejszej prywatności życia w takim miejscu. Zauważyć trzeba to, że często przez ściany słychać odgłosy z innych mieszkań, a i same korytarze są tymi miejscami, które sprzyjają ciągłemu mijaniu dziesiątek sąsiadów. Nie da się również ukryć tego, że mieszkanie nie daje możliwości wyjścia do ogrodu, tak jak ma to miejsce w przypadku domu jednorodzinnego.
Charakterystyka domu
Pomimo naprawdę bardzo ciekawych i atrakcyjnych zalet mieszkań, mimo wszystko wielu polaków decyduje się na to, aby wybudować lub kupić sobie dom. Z jakiego względu tak robią? Jakie są najważniejsze zalety życia w domu? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że posiadanie domu to również posiadanie znacznie większej wygody i komfortu codziennego życia od strony swobody. Nie tylko nie dzieli się ścian z innymi ludźmi, lecz również nie słyszy się ich i nie przeszkadza się im, lub co najgorsze, oni nie przeszkadzają nam. Dzięki temu zarówno spotkania rodzinne, jak i większe imprezy, czy też zwykłe codzienne spędzanie czasu jest o wiele wygodniejsze. Co równie ważne, dom to również ogród, czyli możliwość wyjścia na świeże powietrze i odpoczywanie na nim np. w hamaku czy też w fotelu. Jest to coś, co szczególnie mocno skłania ludzi do wyniesienia się z ciasnych mieszkań. Decydując się na budowę domu możemy wybierać z setek gotowych projektów domów i dzięki temu zrealizować dom w takim stylu i o takiej funkcjonalności, które najbardziej nam odpowiadają. Ważne, aby zdecydować się na projekt domu z dobrej pracowni architektonicznej. Niestety domy to również ogromne obowiązki, ponieważ cały zakres dbania, troszczenia się i doglądania nieruchomości spada na jego właściciela.
Jak przebiega proces budowy i zakupu?
Jak zatem widać, zalety oraz wady obu tych nieruchomości przedstawiają się naprawdę w bardzo zróżnicowany sposób. Warto jednak pamiętać jeszcze o tym, że zanim się wprowadzimy do jednego z nich, musi nastąpić etap budowy. Jak będzie się on przedstawiał w przypadku obu nieruchomości?
Mieszkania będą w tym wypadku znacznie wygodniejsze, ponieważ po zakupie nie pozostaje nic innego, jak tylko oczekiwać na koniec budowy. Budowa domu to jednak zupełnie inny zakres obowiązków, ponieważ w zależności od tego, czy nadzoruje się całą budowę samodzielnie, czy też wynajmie się do tego wykonawcę, to jednak część prac organizacyjnych spada właśnie na nas.
Jak przedstawiają się koszta?
Na koniec pozostaje jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie, czyli jak wygląda kwestia kosztów zakupu/budowy obu tych nieruchomości, a także ich utrzymania. Jak to przedstawia się w szczegółach?
Choć budowa domu oraz zakup mieszkania to mniej więcej ten sam koszt, biorąc oczywiście pod uwagę podobny metraż, to jednak w przypadku budowy domu liczyć się również trzeba z tym, że dodatkowo trzeba zakupić działkę, co znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Jeśli natomiast chodzi o utrzymanie obu nieruchomości, to w tym wypadku tańsze w eksploatacji będzie mieszkanie, ponieważ ogranicza się to jedynie do płacenia comiesięcznego czynszu oraz klasycznych rachunków za prąd, gaz itd. W przypadku domu wszelkie prace remontowe i konserwacyjne spadają na właściciela nie tylko fizycznie, lecz również i finansowa.