Browse By

Dekoracyjne właściwości organzy w modzie

Wszystkie modowe nowości pokazują, że jest to dziedzina, która w zasadzie nie zna ograniczeń. Jest to widoczne również w przypadku organzy, materiału, który najczęściej był wykorzystywany do dekoracji i to niekoniecznie ubrań. Często można ją spotkać na stołach weselnych czy przy zdobieniach pomieszczeń, w których odbywają się jakieś uroczystości. Jednak okazuje się, że organza ma swoje zastosowanie również podczas wykańczania ubrań.


Czym jest organza?

Organza to ozdobny materiał, który trochę przypomina siatkę. Jest dość plastyczny i łatwo poddaje się różnym zamierzonym odkształceniom. Dlatego jest tak ceniony przy dekoracjach, bo bardzo łatwo go ułożyć w określony sposób. Warto wspomnieć również o jego właściwościach, które powodują, że bez problemu poddaje się farbowaniu. Dzięki temu można mu nadać w zasadzie dowolny kolor. To stwarza duży potencjał również jeśli chodzi o szycie odzieży.


Sukienki z organzą – na wyjątkowe okazje


Organza jest materiałem, którego trudno użyć jako wyłączony składnik ubrania. Jest dość sztywna i sztuczna, dlatego jej kontakt ze skórą w takich miejscach jak korpus nie będzie specjalnie przyjemny. Jednak nie sposób odmówić jej uroku, jeśli chodzi o zdobienie odzieży. W tym przypadku na uwagę zasługują sukienki kloszowane, których dół jest wykończony organzą. Sukienka od razu zyskuje wyjątkowy wygląd. Organza podkreśla szerokość klosza na dole, sprawia, że ubranie wygląda dużo bardziej uroczyście. Spódnica lepiej się układa i jest to bardzo widoczne podczas tańca. W trakcie obrotu zyskujemy piękny okrąg, który równomiernie rozkłada się wokół tancerki. Wygląda to spektakularnie.

Organzę można wykorzystać także do stworzenia ozdobnych falban i udziwnień, które sprawiają, że sukienka wygląda wyjątkowo. Nawet najprostszy model po użyciu organzy może prezentować się naprawdę świetnie.


Rękawy bluzek wykończone organzą

Organza może być wykorzystana również do szycia bluzek. I tu prezentuje się pięknie, jeśli umieści się ją np. na rękawach. Dlaczego spełnia ozdobną funkcję nieco lepiej niż standardowe materiały, typu bawełna czy wiskoza? Ponieważ wyjątkowo się układa. Z jej użyciem uzyskanie bufiastych, oryginalnych rękawów jest niezwykle łatwe. Może też być wykorzystana do stworzenia różnego rodzaju wiązań i delikatnych, ozdobnych kokard. Jeśli zatem planujesz szycie ubrań, które mają wyglądać imponująco od pierwszego spojrzenia, w zestawie Twoich materiałów organzy zabraknąć nie powinno! Nie ograniczaj się ani kształtem, ani kolorami.