Browse By

Czarne akcenty we wnętrzu – ja je wykorzystać?

Klasyczna, elegancka, ponadczasowa – czerń jest jednym z najczęściej wybieranych kolorów ubrań i dodatków. Uważa się natomiast, że jest zbyt ponura i smutna do wnętrz. Jednak wystarczy się z nią odpowiednio obejść przy aranżowaniu swojego domu, a sprawi, że będzie on piękny, modny i niezwykle elegancki. Sprawdź, jak to zrobić!

Czarne dodatki

Czarna barwa uważana jest przez wielu za smutną, ponurą oraz kojarzącą się z żałobą. Tymczasem czerń jest także jednym z najbardziej eleganckich i klasycznych kolorów, który pięknie komponuje się z całą paletą barw. Szczególnie dobrze tę zależność pokazują czarne dodatki.

Najlepiej będą się prezentowały w większych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia – szczególnie czarne tekstylia będą piękne i praktyczne. Nie powinno się jednak przedobrzać – nie wszystkie dodatki muszą być przecież czarne. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór maksymalnie trzech barw w danym pomieszczeniu i wybór dodatków w takiej kolorystyce, np. czerń, złoto i drewno.

Czarna ściana

Architekci wnętrz zgodnie twierdzą, że czarne ściany optycznie zmniejszą i skrócą nawet najbardziej przestrzenne wnętrza, dlatego zalecają wybór tej barwy na jedną, najlepiej główną ścianę. Jest to bardzo interesujący i oryginalny zabieg, należy jedynie dobrze dobrać kolorystykę pozostałych ścian. W ten sposób skontrastujesz ją z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza i dodasz całości charakteru.

Czerń może na przykład doskonale podkreślić wnękę w pomieszczeniu, wydzielić konkretny fragment ściany albo stworzyć ciekawą aranżację z kontrastującymi półkami. Będzie również doskonałym tłem dla bardzo efektownego mebla, np. kanapy albo komody, może wydzielić przestrzeń na telewizor, sprzęt grający, łóżko albo biurko.

Czarne meble

Mniej ryzykownym pomysłem od pomalowania nawet jednej ściany na czarno, jest zdecydowanie się na czarne meble. Może to być na przykład zestaw wypoczynkowy, fotele, regał, szafa czy nawet komoda – każde utrzymane w takiej kolorystyce. Wprowadzą do wnętrz wyjątkowy charakter, elegancję i ponadczasową harmonię.