Co warto wiedzieć przed zakupem projektu domu?
Projekt domu musi być zgodny z naszymi wszystkimi marzeniami, potrzebami oraz oczekiwaniami, ponieważ jego budowa jest inwestycją na wiele lat. To właśnie dlatego jego wybór jest tak bardzo istotny. Jaki wybór mają inwestorzy?
Projekt domu z katalogu
Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów gotowych, czyli tak zwanych katalogowych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością ze względu na ich przystępną, atrakcyjną i konkurencyjną cenę. Ich bogaty wybór sprawia, że można dobrać metraż domu, ilość i rozkład pomieszczeń oraz inne udogodnienia, takie jak pomieszczenia gospodarcze, do swoich pragnień i oczekiwań. Niektóre z nich można również lekko modyfikować, aby jeszcze lepiej dopasować je do swoich potrzeb.
Kolejnym powodem, dla których projekty domów z katalogu są tak często wybierane jest krótki czas oczekiwania. Inwestor otrzymuje wybrany przez siebie projekt zaraz po zrealizowaniu transakcji, a najpóźniej kilka dni po niej. Wbrew powszechnej opinii gotowe projekty domów są bardzo nowoczesne i najczęściej zgodne z najnowszymi trendami w budownictwie oraz projektowaniu wnętrz.
Do wyboru mamy najczęściej dom z poddaszem użytkowym, ale budowa domu parterowego również jest często wybieranym rozwiązaniem. W ofercie znajdziemy także średniej i dużej wielkości dworki. Należy jedynie pamiętać, że decydując się na konkretny projekt, musi on pasować do naszej działki i warunków jej zabudowy.
Projekt domu od architekta
Zatrudnienie architekta, aby wykonał indywidualny projekt domu jest rozwiązaniem bardzo kosztownym. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że projekt w całości powstaje w oparciu o nasze wymagania, potrzeby i gotowe wizje, również z uwzględnieniem warunków zabudowy obowiązujących na posiadanej przez nas działce. Jednak, jeśli nasze oczekiwania nie są mocno wygórowane lub gdy nie mamy w głowie gotowego pomysłu na wygląd i układ domu, nie warto niepotrzebnie wydawać pieniędzy. Czas wykonania takiego projektu jest długi – może wynosić nawet kilka miesięcy.
Dom energooszczędny – warto?
Przepisy budowlane ciągle się zaostrzają, dlatego budowa domu energooszczędnego będzie przyszłościowym pomysłem. Od 2021 r. przepisy będą wymuszały budowę cieplejszych domów, o maksymalnym zużyciu energii pierwotnej na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania c.w.u. wynoszącym 70 kWh/(m2rok). Projekt domu energooszczędnego również można zamówić u architekta bądź wybrać z dostępnych w katalogu opcji.