Basen ogrodowy według gotowych projektów
Ogrodowy basen to idealny sposób na relaks podczas upalnych letnich dni. Dodatkowo nie trzeba nawet wyjeżdżać w dalekie strony, aby poczuć się jak na egzotycznych wakacjach. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednim miejscem, warto zastanowić się, czy większy basen nie będzie dobrym pomysłem na zainwestowanie pieniędzy. Decydując się na wybudowanie basenu, warto skorzystać z profesjonalnego projektu. Jak przygotować się do budowy i czemu projekt basenu to najlepsze rozwiązanie?
- Dlaczego warto skorzystać z gotowych projektów basenów?
- Jak wybrać najlepsze miejsce na basen?
- Z czego wykonane są baseny?
- Sposoby zabezpieczania i oczyszczania wody w basenie
Dlaczego warto skorzystać z gotowych projektów basenów?
Kiedyś basen przy domu mógł kojarzyć się z luksusem. Dzisiaj takie rozwiązanie dostępne jest dla coraz większej liczby ludzi. Warto zatem znaleźć idealny projekt basenu dopasowany do naszych potrzeb i wymagać. Oczywiście można kupić zwykły nadmuchiwany basen, jednak nie będzie on aż tak wygodny, jak wybudowany obiekt. Od 1 stycznia 2017 roku weszło w życie duże udogodnienie. Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę basenu o powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych. Dzięki temu coraz więcej osób dysponujących odpowiednią przestrzenią może pozwolić sobie na budowę.
Czemu warto skorzystać z projektów basenów? Przede wszystkim żaden publiczny akwen nie zapewni takiego stopnia prywatności, a przede wszystkim higieny. Dysponując własnym basenem, mamy kontrolę, kto z niego korzysta. Dodatkowo możemy czyścić całą konstrukcję oraz wymieniać wodę tak często, jak tylko uważamy, że jest to konieczne. Jak zatem zabrać się za budowę basenu w ogrodzie?
Jak wybrać najlepsze miejsce na basen?
Wybór odpowiedniego projektu basenu powinien być poprzedzony analizą terenu, jakim dysponujemy. Dzięki temu ocenimy, na jaki zbiornik wodny możemy sobie pozwolić. Warto także zastanowić się, jakie miejsce w naszym ogrodzie będzie najlepsze. Teoretycznie na basen ogrodowy można wybrać każde miejsce na działce. Jednak najlepiej by była to część dobrze nasłoneczniona. Dzięki temu woda się będzie ogrzewała od naturalnej energii słonecznej. Także my leżąc obok basenu, możemy złapać trochę promieni słonecznych i witaminy D. Zwróćmy także uwagę na to, czy basen będzie znajdował się w pobliżu drzew i wysokich krzewów. W przeciwnym razie w wodzie będą pływały gałęzie, liście, a nawet odchody ptaków. Basen nie powinien znajdować się także bardzo blisko domu, ponieważ może wpłynąć na wilgotnienie ścian, a to prowadzi do powstawania grzybów, które trudno usunąć. Oczywiście istotna jest także kwestia prywatności.
Z czego wykonane są baseny?
Na rynku dostępne są różne baseny ogrodowe. Oczywiście można wybrać dmuchane baseny, które na zimę spakujemy do pudełka i rozłożymy w następnym sezonie. Jednak o wiele wygodniejsze są baseny wbudowane. Są one wykonane na przykład ze zbrojonego betonu. Oczywiście koszty takiego obiektu są wyższe, jednak taki produkt jest znacznie bardziej trwały. Dodatkowo baseny budowane według profesjonalnych projektów mogą mieć różny kształt oraz powierzchnię. Wymurowana niecka jest następnie pokrywana specjalną folią PCW lub płytkami. Wszystko w zależności od preferencji właściciela. Takie zbiorniki wodne są nie tylko bardzo estetyczne, ale również wygodne w utrzymywaniu czystości.
Sposoby zabezpieczania i oczyszczania wody w basenie
Aby basen ogrodowy mógł spełniać swoje funkcje, należy o niego dobrze zadbać. Można w tym celu zastosować kilka sposobów. Przede wszystkim kupić odpowiedni pokrowiec, którym przykryjemy powierzchnie wody. W ten sposób zabezpieczymy zbiornik przed wpadaniem liści, gałązek, oraz innych niechcianych przedmiotów. Na rynku dostępne są także filtry powierzchniowe, na przykład skimmery. Dobrym sposobem na zachowanie czystości wody są także odkurzacze wodne i oczywiście perparaty chemiczne.