Browse By

Jak inwestować w bitcoin i inne kryptowaluty?

Zastanawiasz się nad zakupem bitcoina lub innej kryptowaluty? Sprawdź, gdzie możesz handlować wirtualnymi walutami i jak możesz je bezpiecznie przechowywać.

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to rodzaj wirtualnych monet, które stanowią środek płatniczy w rozproszonym systemie księgowym. Oznacza to, że nie istnieje żadna centralna jednostka, odpowiedzialna za zarządzanie lub nadzorowanie transakcji z wykorzystaniem kryptowalut. Wprost przeciwnie, wszelkie transakcje odbywają się w sieci peer-to-peer, czyli bezpośrednio pomiędzy dwoma stronami, które biorą w nich udział.

Podstawą systemu kryptowalut jest technika szyfrowania danych, czyli kryptografia. System składa się z tzw. węzłów, w których przechowywane są informacje na temat stanu posiadania wirtualnych monet. Każdy węzeł to rodzaj wirtualnego portfela, kontrolowanego przez osobę, która posiada prywatny klucz, czyli hasło. Dzięki prywatnym kluczom możliwe jest podpisywanie i zatwierdzanie transakcji, dokonywanych za pomocą kryptowalut.

Najbardziej popularną kryptowalutą jest bitcoin, który został stworzony w 2009 roku. Jednak od tego czasu powstało wiele innych wirtualnych walut, które można zarówno wydobywać, jak i kupować.

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Jeśli chcesz wejść w posiadanie kryptowalut wcale nie musisz ich wydobywać przy pomocy komputerów o potężnej mocy przeliczeniowej. Obecnie bitcoina i inne kryptowaluty kupisz na giełdzie lub w dedykowanych kantorach.

Giełda kryptowalut powstała z myślą o inwestorach, którzy zamierzają aktywnie handlować kryptowalutami. Giełdy kryptowalut zapewniają najlepsze i aktualne kursy kryptowalut, a także umożliwiają na wymianę kryptowalut między sobą.

Z drugiej strony, aby korzystać z giełdy kryptowalut, musisz się najpierw zarejestrować. Nie jest to skomplikowany proces, a formalności trwają około 2 dni. Pamiętaj jednak, że na giełdzie kryptowalut twoje transakcje nie są tak anonimowe, jak w przypadku zakupu kryptowalut w kantorze.

Kantory kryptowalut przeznaczone są dla okazjonalnych inwestorów oraz osób, które dopiero wdrażają się w świat wirtualnych walut. Jeśli zamierzasz skorzystać z tej opcji, dokładnie porównaj kursy walut w poszczególnych kantorach. Jednak zanim zdecydujesz się na najbardziej atrakcyjny kurs, zapoznaj się z wysokością i sposobem naliczania opłat w danym kantorze. Może okazać się, że kurs wymiany kryptowalut jest wprawdzie korzystny, ale prowizje są na tyle kosztowne, że bardziej opłaca się skorzystać z oferty innego kantoru.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kantorach kryptowalut? Przede wszystkim handel kryptowalutami za ich pośrednictwem jest anonimowy, szybszy i mniej skomplikowany w porównaniu z giełdą. Z drugiej strony kantor nie pozwala na wymianę jednej waluty na drugą. Jeśli chcesz kupić bitcoiny, musisz posiadać złotówki, dolary lub inną tradycyjną walutę. Również sprzedając kryptowalutę dostaniesz jej równowartość w tradycyjnych pieniądzach.

Ranking giełd kryptowalut znajdziesz na stronie https://kryptomaniak.pl/gieldy-kryptowalut.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Jak już wiesz, kryptowaluty nie mają fizycznej formy. Jak zatem możesz je bezpiecznie przechowywać? Jest na to kilka sposobów:

  • giełda i serwisy internetowe,
  • hot wallet,
  • cold wallet,
  • profesjonalny nośnik hardware,
  • nośnik papierowy.

Choć kryptowaluty możesz przechowywać zarówno na giełdzie, jak i w serwisach internetowych, nie zalecamy tego rozwiązania. Przede wszystkim twoje wirtualne monety narażone są na ataki hakerskie, po których odzyskanie kryptowaluty będzie niemożliwe.

Na ryzyko kradzieży kryptowaluty będziesz również narażony, jeśli do ich przechowywania wykorzystasz hot wallet, czyli komputer osobisty. Jeśli jest on podłączony do internetu, to jest to podatny na atak hakerów.

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie wirtualnych monet, postaw na cold wallet, czyli nośnik wymienny, taki jak karta SD czy pendrivie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie jednak profesjonalny nośnik hardware, który zabezpieczony jest kodem PIN oraz systemem 2FA.

Oczywiście zawsze możesz wydrukować klucz prywatny i przechowywać taki dokument w bezpiecznym miejscu. Jednak, jeśli ulegnie on fizycznemu zniszczeniu lub po prostu go zgubisz, stracisz dostęp do swojej kryptowaluty.

Wirtualne waluty cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki temu, że można kupić je nie tylko na giełdzie, ale i w dedykowanych kantorach, kolejne osoby zaczynają inwestować w kryptowaluty. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. W przypadku kradzieży czy utraty prywatnego klucza ich odzyskanie będzie praktycznie niemożliwe.