Browse By

Kiedy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Zakup domu lub mieszkania to duża inwestycja. Niewiele osób ma wystarczająco oszczędności, aby sfinalizować transakcję za gotówkę, dlatego wspierają się kredytem hipotecznym. Jednak podczas budowy lub remontu często zdarzają się sytuacje, które generują dodatkowe wydatki. W rezultacie pieniądze z banku się kończą. Wtedy warto rozważyć zwiększenie kredytu. Dowiedz się, kiedy można to zrobić.

Zwiększenie kredytu hipotecznego jest dość skomplikowaną procedurą, do której należy odpowiednio się przygotować. Nie otrzymasz pieniędzy „od ręki” – na decyzję trzeba poczekać, podobnie jak wtedy, gdy ubiegałeś się pierwszy raz o finansowanie budowy lub zakupu nieruchomości.

W jakiej sytuacji można dobrać kredyt hipoteczny?

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego jest możliwe w trakcie spłacania pierwszego zobowiązania. Oznacza to, że możesz złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze w dowolnym momencie, gdy zabraknie środków na dalsze etapy prac, ponieważ np. ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych wzrosły. Jednocześnie należy pamiętać, że pieniądze pozyskane w ramach kredytu hipotecznego mogą być przeznaczone tylko na realizację zadań wynikających z zapisów umowy, czyli:

  • budowę murów,
  • wymianę okien,
  • położenie dachu,
  • wykonanie elewacji, tynków i gładzi,
  • przygotowanie podłóg, instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej,
  • malowanie,
  • stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną,
  • biały montaż.

Natomiast nie można złożyć wniosku o zwiększenie kwoty kredytu, jeśli zabrakło gotówki np. na wyposażenie czy AGD, czyli tzw. mienie ruchome. Taki zakup można zrealizować wyłącznie z innych źródeł, np. z pożyczek gotówkowych.

Jak złożyć wniosek o zwiększenie kredytu hipotecznego?

Zwiększenie kredytu hipotecznego jest związane z koniecznością złożenia nowego wniosku o otrzymanie finansowania. Cała procedura wygląda bardzo podobnie, gdy ubiegałeś się pierwszy raz o pieniądze. W rezultacie trzeba przedstawić dokumenty, które przedstawiają:

  • wysokość zarobków,
  • ilość zobowiązań,
  • wartość nieruchomości.

Należy również pamiętać o zasadach dotyczących wkładu własnego, aby podwyższona kwota kredytu nie przekroczyła 80% kosztów inwestycji.

Dlatego najlepiej jest złożyć wniosek o dobranie kredytu za pośrednictwem zaufanego doradcy kredytowego lub samodzielnie w placówce banku. Ze względu na liczne obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną wiele firm dopuszcza złożenie wniosku online. Jednak, aby podpisać umowę, będziesz musiał zgłosić się do wybranej placówki.

Co zrobić, jeśli bank odmówi zwiększenia kredytu?

Istnieje ryzyko, że bank odmówi wypłacenia dodatkowych środków na realizację zadań wynikających z umowy kredytu. Może się to zdarzyć, jeśli Twoja zdolność kredytowa nie będzie wystarczająco dobra, aby firma miała pewność, że jesteś w stanie spłacić swoje zobowiązanie i zapewnić dobry poziom życia rodzinie.

Wtedy jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego. Można zrobić to w tym samym banku lub poszukać korzystniejszej oferty np. na finanse.rankomat.pl. W formularzu możesz wybrać zaznaczyć kwotę, jaka Cię interesuje, i czas spłaty zobowiązania – maksymalnie można wziąć 250 000 zł na 12 lat. Na tej postawie system przygotuje dla Ciebie listę propozycji od wiodących firm na rynku. W rankingu znajdziesz szczegółowe informacje na temat kredytów gotówkowych wraz z:

  • warunkami ich otrzymania,
  • wysokością prowizji i oprocentowania,
  • całkowitymi kosztami do spłaty,
  • proponowanymi wysokościami rat.

Dzięki temu możesz wygodnie porównać oferty bez wychodzenia z domu i odwiedzania wszystkich placówek, aby poznać ich propozycje.

Wzięcie kredytu gotówkowego na spłatę pozostałych zobowiązań dotyczących budowy i/lub remontu nieruchomości ma wiele zalet. Po pierwsze nie ma narzuconego celu kredytowania. Oznacza to, że oprócz materiałów budowlanych i wykończeniowych możesz zakupić także potrzebne wyposażenie. Po drugie otrzymanie go nie wiąże się z wnoszeniem wkładu własnego ani spełnianiem rygorystycznych warunków banku. Co więcej wniosek można złożyć wygodnie online, co znacząco ułatwia pozyskanie dodatkowej gotówki.

Jeśli zabraknie pieniędzy na budowę i/lub remont, możesz zgłosić się do banku o dobranie kredytu hipotecznego w dowolnym momencie. Sprawdź!

Materiał reklamowy.