Browse By

Skorzystaj z obsługi prawnej dla firm

Potrzeba korzystania z pomocy prawnej dotyka każdego przedsiębiorcy, niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu czy reprezentowanej gałęzi gospodarki. Nawet jeśli część właścicieli firm uważa, że problem ich nie dotyczy, może być to tylko kwestią czasu, kiedy przekonają się, jak bardzo ryzykowny jest ten tok myślenia. Dla własnego spokoju oraz zagwarantowania bezpieczeństwa warto pochylić się nad tą kwestią jeszcze przed pojawieniem się potencjalnych trudności.

Prawnik na etacie

Zwykło się uważać, że działy prawne stanowią domenę dużych firm lub korporacji. Rzeczywiście, stworzenie takiego działu czy choćby zatrudnienie jednego prawnika na stały etat nie jest rozwiązaniem dla każdego. Ten model sprawdzi się świetnie, kiedy firma na co dzień boryka się z wieloma, nawet drobnymi problemami prawnymi. W takiej sytuacji stały dostęp do zawodowca oraz możliwość ciągłych konsultacji z osobą wdrożoną w charakter przedsiębiorstwa stanowi wartość trudną do przecenienia. Koszty ponoszone w związku z utrzymaniem etatu są uzasadnione ekonomicznie i stanowią ważny element gwarantujący stabilność działalności.

Scenariusz taki jest jednak trudny do zrealizowania w przypadku mniejszych, często jedno- lub kilkuosobowych firm. W tym wypadku optymalizacja kosztów odgrywa kluczową rolę i utrzymywanie dodatkowego miejsca pracy nie zawsze jest efektywne. Podobny brak efektywności ma miejsce również w przypadku większych podmiotów, które ze względu na charakter prowadzonych działań napotykają na wątpliwości prawne jedynie sporadycznie. Okazjonalna potrzeba skorzystania z konsultacji czy weryfikacji dokumentów każe zrezygnować z rozwiązań stałych i kieruje uwagę na możliwości outsourcingowe.

Zewnętrzne usługi prawne

Rynek obfituje w oferty prawników proponujących swoje usługi w formie rozliczenia czasu pracy lub wykonanego zlecenia. To dobre rozwiązanie dla osób szukających odpowiedzi na konkretne pytania lub strapionych specyficznym problemem prawnym.

Należy wziąć tutaj pod uwagę, że usługi te realizowane są w ramach wypracowanych już procedur, które uzupełnione są dodatkowo o doświadczenie związane ze specjalizacją. To z kolei powoduje, że czynności prawne wykonywane są zdecydowanie szybciej i niższym nakładem, a co za tym idzie – skuteczniej, co finalnie może się okazać tańsze niż oddelegowywanie zadań stałemu pracownikowi. Dodatkowo biorąc pod uwagę brak kosztów związanych z zatrudnieniem (ubezpieczenie, koszty stworzenia miejsca pracy), jest to wielu przypadkach opcja korzystna ekonomicznie.

Rozwiązaniem pośrednim jest skorzystanie z obsługi przez kancelarię prawną. Zalet tej metody jest wiele. Dobrym przykładem jest oferta, którą przygotowała Kancelaria Prawna RPMS. W tym przypadku firma zyskuje przede wszystkim kompleksowość. Nawiązanie stałej współpracy znacznie ułatwia przepływ informacji i umożliwia szybszą realizację zleconych zadań. Do dyspozycji pozostaje nie jeden prawnik, lecz cały zespół fachowców specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach prawa. Dzięki takiemu modelowi współpracy przedsiębiorca zyskuje nie tylko znaczną oszczędnością czasu, ale również minimalizuje koszty usługi.