Browse By

Konto firmowe a konto osobiste. Poznaj najważniejsze różnice

Przymierzasz się do założenia firmy i szukasz odpowiedniego rachunku dla przedsiębiorców? A może już prowadzisz działalność i korzystasz z konta osobistego? Poznaj różnice między rachunkiem indywidualnym a kontem firmowym i wybierz rozwiązanie najbardziej dla Ciebie korzystne.

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia rachunku bankowego – tak wynika z obowiązku ewidencjonowania obrotów gospodarczych. Ustawodawca jednocześnie nie określa, że posiadany rachunek musi być kontem firmowym. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają korzystania z rachunku osobistego, wielu przedsiębiorców ucieka się do tego rozwiązania. Aby móc odpowiedzieć na pytanie o opłacalność takiej opcji, należy przeanalizować najważniejsze różnice między rachunkiem osobistym a firmowym.

 • Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych

Korzystanie z konta osobistego na cele firmowe najczęściej oznacza utratę przejrzystości stanu finansów. Trudno jest odróżnić wpływy i wydatki prywatne od biznesowych – bez zaglądania w historię transakcji. Tymczasem konto firmowe zapewnia czytelność i przejrzystość finansów – od razu wiadomo, jak wysokie jest saldo.

Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych to jednak nie tylko możliwość szybkiej analizy kondycji finansowej. Ma to ogromne znaczenie w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Przedsiębiorca przedstawia wówczas jedynie dokumenty firmowe, zaś nie musi tłumaczyć dodatkowych wpływów z niepotwierdzonych źródeł.

 • Możliwość wliczenia w koszty opłat za prowadzenie rachunku

Niektóre konta osobiste wiążą się z opłatami, np. za prowadzenie rachunku o ile nie zostały spełnione konkretne warunki czy za wypłatę gotówki z bankomatów. Podobnie może być w przypadku kont firmowych, ale tutaj pojawia się pewna różnica.

Wykorzystując rachunek osobisty do celów firmowych, nie masz możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłat i prowizji pobieranych przez bank. Taka opcja jest dostępna w przypadku kont dedykowanych przedsiębiorcom, co stanowi jeden z elementów optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwie.

 • Możliwość skorzystania z dedykowanych produktów finansowych

Posiadanie rachunku firmowego zwykle daje dostęp do produktów finansowych dedykowanych przedsiębiorcom, a które nie są dostępne dla klientów indywidualnych. Mowa m.in. o limitach kredytowych oferowanych na atrakcyjnych warunkach czy kredytach obrotowych.

Przykładowo. Zakładając Konto Firmowe w ofercie Toyota Banku, możesz skorzystać z limitu kredytowego na przystępnych warunkach finansowych (RRSO 14,82%*).

Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z atrakcyjnych lokat bankowych – zarówno długoterminowych, jak i overnight.

 • Możliwość stosowania mechanizmu split payment

Od 1 lipca 2018 roku będzie obowiązywać mechanizm płatności podzielonej (z ang. split payment). Mając dostęp do konta firmowego, banki będą zobligowane do otwarcia specjalnego rachunku VAT. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z tego rodzaju systemu. W praktyce będzie oznaczać to możliwość dokonywania i otrzymywania płatności na dwa różne rachunki – podstawowy oraz VAT.

W przypadku posiadania konta osobistego, korzystanie z mechanizmu split payment nie będzie możliwe.

 • Odsetki za środki na koncie a podatek Belki

Jeżeli konto firmowe jest oprocentowane, wówczas wypracowane odsetki nie są objęte podatkiem Belki. Natomiast posiadacze rachunków osobistych muszą liczyć się z pomniejszeniem odsetek o podatek od zysków kapitałowych (19%).

Konto firmowe – czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że posiadanie konta firmowego wiąże się z wieloma zaletami. Aby czerpać z niego przede wszystkim korzyści, należy porównać dostępne oferty. Warto przy tym wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • opłaty za otwarcie rachunku
 • opłaty za prowadzenie konta
 • opłaty za przelewy standardowe
 • opłaty za przelewy do ZUS i US
 • opłaty za korzystanie z karty płatniczej
 • dostęp do bankomatów.

Trzeba także sprawdzić, czy bank ma wymagania co do minimalnego miesięcznego salda, które należy utrzymać na rachunku.

Im więcej parametrów porównasz, tym rachunek firmowy będzie lepiej odzwierciedlał Twoje potrzeby oraz oczekiwania wobec niego. Warto przy tym pamiętać, że nawet jeśli rachunek firmowy będzie wiązał się z opłatami (w przeciwieństwie do konta osobistego), możliwość wliczenia ich w koszty uzyskania przychodu wyrówna różnicę. Dlatego rachunków bankowych nie należy rozpatrywać wyłącznie pod kątem finansowym.

*Reprezentatywny przykład dla Linii Kredytowej: całkowita kwota kredytu 4000,00 zł, całkowity koszt kredytu 370,83 zł (obejmuje opłatę przygotowawczą 50 zł, prowizję za przyznanie linii kredytowej w wysokości 1% tj. 40 zł, odsetki w wysokości 280zł ), oprocentowanie nominalne zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca na miesiąc następny plus marża Banku (WIBOR 1M 1,66%; średnia marżę na poziomie 8,34%). RRSO 14,82%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 4370,83 zł. 12 miesięcznych rat równych w wysokości 364,24 zł. Okres kredytowania: 12 miesięcy, przez cały okres limit jest w pełni wykorzystany. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.10.2017 na reprezentatywnym przykładzie.