Browse By

Jak porównywać ubezpieczenia, aby nie przepłacić?

Przed wygaśnięciem aktualnego ubezpieczenia warto się rozejrzeć w aktualnej sytuacji na rynku. Dzięki temu można sprawdzić, co obecnie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, jakie mają propozycje dla swoich klientów oraz jakie oferty są najkorzystniejsze finansowo. Dla wielu bowiem, naczelnym czynnikiem, który decyduje o wyborze ubezpieczenia jest jego cena.

Skorzystaj z porównywarki

Żeby nie przepłacić za ubezpieczenie komunikacyjne, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń samochodowych. To specjalne narzędzie znajdujące się na stronie internetowej, które pozwala porównać kilka lub nawet kilkanaście różnorodnych ofert ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie oszczędza czas ubezpieczonego i pozwala szybko zorientować się w dostępnych ofertach oraz w ich cenach.

Porównywarka udostępnia rozwiązania ubezpieczeniowe oferowane przez różne towarzystwa, przez co  jest bardziej miarodajna niż na przykład kalkulator pojedynczej firmy ubezpieczeniowej, który pokazuje wyłącznie jej oferty.

Sprawdź zakres polisy

Po wprowadzeniu do porównywarki wszystkich wymaganych danych wyświetla się lista prezentowanych i polecanych polis ubezpieczeniowych. Zanim jednak zacznie się analizować ich cenę, warto rozpocząć przegląd od ich zakresu. To właśnie zakres ubezpieczenia AC wpływa najbardziej na cenę pakietu ubezpieczeniowego w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych i właśnie dlatego na ten zakres trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Właśnie dlatego trzeba sprawdzić, jakie zdarzenia ubezpieczeniowe są objęte ochroną, jakie ryzyka zostały uwzględnione w pakiecie. Tylko w ten sposób będzie można stwierdzić, czy ubezpieczenie jest bogate, czy raczej ubogie pod względem ochrony.

Sprawdź sumy ubezpieczenia

Pakiet ubezpieczeniowy, w skład którego wchodzi polisa ubezpieczeniowa AC i OC, ma określone sumy ubezpieczenia. Oczywiście nie dotyczy to ubezpieczenia OC. To jest dla wszystkich takie samo. Jednak na AC sumy ubezpieczenia bywają bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od wartości samego samochodu. Zazwyczaj bowiem polisa zawierana jest na taką kwotę, która odpowiada jego wartości.

Trzeba jednak zweryfikować, jaka jest kwota ubezpieczenia na szkodę całkowitą, jaka suma ubezpieczenia dotyczy szyb, opon i jaki jest udział własny ubezpieczonego w likwidacji danej szkody. To wszystko bowiem decyduje o tym, czy polisa jest atrakcyjna, czy nie.

Sprawdź opcje dodatkowe

Niektóre firmy ubezpieczeniowe udostępniają opcje dodatkowe w ubezpieczeniu. Może to być dostarczany bezpłatnie assistance w wersji podstawowej lub mini. Może to również być ubezpieczenie NNW dla pasażerów i kierowcy lub dodatkowe ubezpieczenie bagażu.

Takie rozszerzenia są oferowane, by tym bardziej uatrakcyjnić polisę. Im więcej bezpłatnych dodatków znajdzie się w ofercie, tym większa jest szansa na przyciągnięcie klientów, nawet jeżeli polisa będzie nieco droższa od pozostałych.

Właśnie dlatego tak ważne jest zweryfikowanie szczegółów oferty. Nie tylko zakres i suma ubezpieczenia, ale również różnorodne opcje dodatkowe odgrywają ważną rolę.

Sprawdź cenę

Mając już wiedzę na temat zakresu, sumy ubezpieczenia i umów dodatkowych, można zacząć porównywać ceny. Oczywiście to porównanie ma największe znaczenie w przypadku polis o bardzo zbliżonych parametrach. Skoro suma i zakres są porównywalne, a ceny różnią się istotnie, to warto wybrać tańszą ofertę.

Jeżeli jednak ubezpieczenie jest zdecydowanie bardziej okrojone w stosunku do droższej oferty, to należy oszacować, w którym przypadku stosunek jakości do ceny jest korzystniejszy. Nie zawsze zapłacenie wyższej składki jest przepłacaniem.

Staranne porównanie ubezpieczeń OC i AC na ubsy.pl pozwala dostrzec, że przy niewielkiej różnicy w składce można otrzymać ogromne różnice w ubezpieczeniu. Natomiast, może się też zdarzyć tak, że bardzo uboga polisa będzie stosunkowo droga wobec tej o bogatszym wyposażeniu.

Podsumowując: warto się przyłożyć do starannego i dokładnego porównania ofert ubezpieczeniowych, ponieważ to najlepszy sposób na zakup ubezpieczenia o optymalnym zakresie ochrony. Korzyścią z przeznaczonego na ten cel czasu będzie dobrze dopasowane i stosunkowo niedrogie ubezpieczenie samochodu.