Browse By

Faktoring – na czym polega i dlaczego Twoja firma powinna z niego skorzystać?

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Mimo tego nadal jest spora grupa, która nie wie, na czym polega ta usługa i jakie korzyści może przynieść firmie. W artykule przybliżymy pojęcie faktoringu i przedstawimy jego najważniejsze zalety.

Czym właściwie jest faktoring?

Faktoring to usługa skierowana do przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Przedsiębiorca może sprzedać fakturę do firmy faktoringowej lub banku przynajmniej na 7 dni przed upływem terminu płatności. Może on otrzymać gotówkę znacznie wcześniej niż zgodnie z datą widniejącą na fakturze i zainwestować ją w inne zlecenia czy opłatę bieżących zobowiązań. Najważniejszą korzyścią faktoringu niewątpliwie jest poprawa płynności finansowej firmy i łatwiejszy dostęp do bieżącej gotówki.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Decydując się na usługę faktoringu, warto mieć na uwadze, że występuje on w kilku rodzajach. Przede wszystkim faktoring dzielimy na ten z regresem i bez regresu, zwane także inaczej faktoringiem niepełnym i pełnym. Kryterium podziału jest tutaj strona, która bierze odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. W niektórych instytucjach można także spotkać się z ofertą faktoringu mieszanego, gdzie odpowiedzialność za wypłacalność dzielona jest między faktora a faktoranta.

Faktoring pełny, niepełny i mieszany

Kolejnym ważnym podziałem jest ten ze względu na jawność transakcji – w tym przypadku mamy do wyboru faktoring jawny, niejawny oraz mieszany. Biorąc pod uwagę instytucję, która udziela finansowania, wyróżniamy faktoring bankowy i pozabankowy.

Ze względu na terytorium wyróżniamy z kolei faktoring krajowy i międzynarodowy (eksportowy i importowy). Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z faktoringu globalnego lub pojedynczego.

Inne rodzaje faktoringu, o których warto wiedzieć to faktoring wymagalnościowy, odwrotny, dyskontowy oraz zaliczkowy.

Dowiedz się więcej o faktoringu i jego rodzajach

Inne rodzaje faktoringu

Faktoring online od PragmaGO®

Wiemy już, czym jest faktoring i jakie są jego rodzaje, ale gdzie warto skorzystać z tej usługi? Dla małych i średnich przedsiębiorstw zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą instytucje pozabankowe takie jak np. PragmaGO®. PragmaGO® dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu i nieustannemu rozwijaniu stosowanych technologii jest obecnie liderem pozabankowego faktoringu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie swoje usługi oferuje całkowicie online, a złożenie wniosku zajmuje jedynie 5 minut i nie wymaga zbędnych formalności. PragmaGO® posiada w ofercie faktoring globalny (dla przedsiębiorców, którzy współpracują ze stałymi odbiorcami), finansowanie pojedynczych faktur oraz finansowanie zakupów (zwane także faktoringiem odwrotnym).

Jeżeli prowadzisz sklep online lub jesteś właścicielem firmy transportowej, możesz także skontaktować się z PragmaGO® i zapytać o ofertę skierowaną do partnerów. Razem z PragmaGO® możesz w swoim sklepie zaproponować klientom nową metodę płatności, jaką jest odroczona płatność. Jeżeli z kolei działasz w transporcie, Twoi partnerzy biznesowi będą mogli skorzystać z e-skonta. Faktoring to usługa, która może pomóc w rozwoju Twojego biznesu!