Browse By

Czym jest spread i jak z nim walczyć?

„Wymiana walut? Przecież to łatwizna! Idziesz do kantoru i po prostu kupujesz walutę”. Takie słowa moglibyśmy przypisać każdemu, komu wydaje się, że wymiany złotówek na zagraniczne pieniądza nie wymaga przemyślanych decyzji. A tak nie jest! Tylko laik poddaje się wysokim opłatom, które instytucje wymieniające walutę często nakładają na oferowany przez siebie kurs wymiany. Jak się przed nimi ustrzec?

Każdy z nas prędzej czy później musi wymienić walutę. Jedni kupują zagraniczne pieniądze rzadko – raz na rok, gdy wybierają się na urlop lub kupują prezenty w zagranicznym serwisie. Inni na stałe współpracują z kantorami, ponieważ prowadzą biznes i płaca kontrahentom
z innych krajów. Jeszcze inni spłacają kredyty zaciągnięte w walutach i musza wymieniać złotówki co miesiąc, by móc spłacić swoje zobowiązania. Powodów wymiany walut jest wiele, wszystkie jednak łączy jedno – często przepłacamy, kupując euro czy dolary.

Kursy walut w kantorach

Podstawowym błędem osób wymieniających pieniądze jest brak wiedzy na temat wysokości opłat, które musimy ponieść. Z tego też powodu rzadko wiemy cokolwiek o spreadzie. Czym jest spread? Jest to różnica w cenie kupna waluty a jej sprzedaży, którą ustalają banki i kantory. Niestety wiele instytucji, w których możemy dokonać zakupu walut, narzuca nam, klientom, wysoka opłatę za samą możliwość kupna pieniędzy.

Spread zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu procent kursu i to właśnie na jego wysokości zarabiają instytucje oferujące zakup waluty. Gdy dokonujemy wymiany, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oprócz kursu, narzucono nam spread. A ten potrafi być bardzo wysoki!

Kursy walut a spread

Kantory online to serwisy, które za cel obrały sobie walkę ze zbyt wysokimi spreadami. Jak to możliwe? Wszystko to dzięki bardzo dużym obrotom, jakie notują największe tego typu instytucje. W ten sposób takie serwisy jak Internetowykantor.pl mogą oferować bardzo atrakcyjne kursy walut. Możemy je sprawdzić na https://internetowykantor.pl/kursy-walut/. W porównaniu z kursami w bankach czy kantorach tradycyjnych, e-kantory zdecydowanie wygrywają, czym przyciągają do siebie setki tysięcy klientów.

Tylko Internetowykantor.pl może pochwalić się ponad 280 tysiącami zadowolonych klientów, którzy wystawili serwisowi niespełna 750 tysięcy pozytywnych opinii! Te dane mówią same za siebie.

Gdy będziemy zatem ponownie wymieniać walutę, pamiętajmy o spreadzie w kursie waluty. Im mniejszy, tym lepiej dla nas.