Browse By

Kupujesz nowe mieszkanie? Zwróć uwagę na lokalizację.

Zakupowi nowego mieszkania często towarzyszy szereg pytań i wątpliwości, a jedne z najczęściej zadawanych i rozważanych kwestii dotyczą lokalizacji mieszkania. Podczas, gdy dla jednych liczy się spokój, cisza i odpoczynek od miejskiego zgiełku, inni świetnie odnajdą się w miejskiej dżungli. Własne preferencje to istotna kwestia, ale co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy lokalizacji nowego mieszkania, które chcemy zakupić?

Plan zagospodarowania przestrzennego

To niezwykle istotny punkt, o którym w ferworze emocji i ekscytacji zapominają nabywcy. Plan zagospodarowania przestrzennego okolicy pozwoli na zapoznanie się z informacjami na temat inwestycji planowanych w otoczeniu naszego wymarzonego “M”. Może bowiem okazać się, że pozornie cicha okolica zamieni się w teren pełen dźwigów i koparek, które odpowiadać będą za budowę obwodnicy lub autostrady. Piękne widoki z okna mogą być zakłócone przez budowę wieżowców czy budynków korporacji, a nawet fabryk. Ogródek należący do mieszkania może znaleźć się w bliskim sąsiedztwie ogromnych słupów linii energetycznej. By upewnić się, że lokalizacja mieszkania jest odpowiednia, warto sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, które deweloper ma obowiązek przedstawić na żądanie klientów, a coraz częściej też dołącza go dobrowolnie do dokumentów.

Komunikacja miejska

Nawet, jeżeli w momencie zakupu kwestie komunikacji miejskiej nie są dla nas istotne (poruszamy się samochodem lub pracujemy z domu), warto sprawdzić skomunikowanie osiedla z resztą miasta. Bliskość pętli tramwajowej czy mnogość przystanków autobusowych mogą wpłynąć na ostateczną decyzję – zawsze samochód może się zepsuć, a dziecko w przyszłości będzie musiało dojechać na zajęcia w innej części miasta. Prosty dojazd ułatwi życie także w przyszłości, a jeśli prowadzisz działalność w domu i jedno z pomieszczeń pełni rolę biura, także Twoi pracownicy czy klienci mogą mieć lepsze możliwości komunikacji i wizyt.

Infrastruktura osiedla i okolic

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, co kryje w sobie okolica – czy w pobliżu osiedla znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły i placówki służby zdrowia. Często zwracana jest również uwaga na obiekty sportowe i rekreacyjne: boiska, hale, parki czy place zabaw. Warto także sprawdzić, czy osiedle dysponuje odpowiednią liczbą miejsc parkingowych i jest wystarczająco zabezpieczone (coraz częściej standardem jest nie tylko szereg zabezpieczeń antywłamaniowych, ale i całodobowy monitoring czy swoista recepcja). Inną, często pomijaną kwestią, jest natężenie ruchu w okolicy: będzie miało wpływ na hałas, ale i na uciążliwe dojazdy do innych części miasta, jeśli drogi się korkują i to nie tylko w godzinach szczytu.

Warto korzystać z rozwiązań takich jak obido – największa platforma użytkowników rynku pierwotnego – które pozwalają docierać do ofert właśnie między innymi z klucza lokalizacji i związanych z nią udogodnień. Zobacz na przykład nowe mieszkania w Krakowie z uwzględnieniem atrakcji wynikających z danej lokalizacji.

Lokalizacja bardzo często warunkuje cenę, ale nie powinna być jedynym wyznacznikiem dla ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości. Czasami warto dopłacić kilka tysięcy do lepszej lokalizacji, która może okazać się bardziej opłacalna w perspektywie kilku lat – na przykład przy odsprzedaży mieszkania.