Browse By

Ważne informacje na temat karty EKUZ

Karta EKUZ to darmowe uzupełnienie tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego, dlatego powinieneś zainteresować się jej wyrobieniem. Nic na tym nie stracisz, a w przypadku problemów ze zdrowiem podczas wyjazdu na wakacje lub do pracy będziesz mógł liczyć na dodatkową ochronę.

Zanim jednak zaczniesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, powinieneś poznać najważniejsze informacje na jej temat, dzięki czemu nie będziesz miał żadnych wątpliwości w kwestii tego, czy to rozwiązanie jest dla ciebie odpowiednie.

Co daje karta EKUZ?

Osoby, które podejrzliwie podchodzą do darmowych ofert, w tym przypadku mogą być spokojne – karta EKUZ rzeczywiście pozwala na korzystanie z wielu świadczeń zdrowotnych podczas wyjazdów do krajów Unii Europejskiej i EFTA. Z tego też powodu najczęściej sięgają po nią studenci oraz osoby szukające pracy w innym kraju. Musisz jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do dobrego ubezpieczenia turystycznego, karta zapewnia ograniczony dostęp do pomocy. W dodatku pomoc zostanie udzielona wyłącznie wtedy, gdy specjalista uzna, że jest niezbędna z medycznego punktu widzenia.

Kiedy można wyrobić darmową kartę?

Dużą zaletą karty jest natomiast to, że można ją wyrobić praktycznie w dowolnym momencie. Powinieneś jednak przygotować się na to, że jeżeli będziesz chciał wyrobić kartę przed samym wyjazdem i w dodatku planujesz go w okresie wakacyjnym, to czas oczekiwania z pewnością się wydłuży. Lepiej więc zrobić to z wyprzedzeniem, szczególnie że termin ważności karty wynosi 12 miesięcy (w przypadku emerytów jest on dłuższy o dodatkowe 4 lata). Wniosek o kartę możesz złożyć w placówce NFZ, jak również drogą elektroniczną. Ten drugi sposób jest o wiele wygodniejszy, szczególnie że wszystko zostało szczegółowo wytłumaczone na stronie ekuz (https://ekuz.com.pl), gdzie dostępne są również gotowe formularze. Podczas wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie musisz nawet dostarczać zdjęcia, gdyż nie jest ono potrzebne. Jedynym dodatkowym dokumentem, o którym należy pamiętać, jest – w przypadku uczniów i studentów – kopia aktualnej legitymacji szkolnej.

Idealna ochrona zdrowia podczas wakacji

Biorąc to wszystko pod uwagę z pewnością zauważyłeś, że idealną ochronę daje połączenie tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego (które wbrew pozorom nie musi być drogie) i darmowej karty EKUZ. Z takim pakietem ochrony nie będziesz się musiał obawiać, że w przypadku problemów ze zdrowiem narazisz się na wysokie koszty leczenia w zagranicznych placówkach.