Browse By

Rodzaje taśm pakowych i ich zastosowanie w e-biznesie

Samoprzylepne taśmy pakowe są niezbędne w biznesie opartym na wysyłce towarów do klienta. Sprawdź, jakie taśmy klejące sprawdzą się najlepiej do zabezpieczania poszczególnych przesyłek, a które mogą Ci się przydać w magazynie lub biurze. Dowiesz się też, jak taśma samoprzylepna może wpłynąć na rozpoznawalność Twojej marki.

Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje taśm pakowych?

Taśmy pakowe są wykonane z materiałów o różnych właściwościach, przez co mają odmienne zastosowanie w e-biznesie. Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się najważniejsze rodzaje taśm do pakowania.

  • Taśma klejąca PP (polipropylenowa) to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj taśmy do pakowania, który sprawdzi się do zaklejania i wzmacniania większości kartonów o wadze do 25 kg. Jest odporna na niskie temperatury, wilgoć i zarysowania. Najlepsze właściwości klejące mają taśmy samoprzylepne PP z klejem z naturalnego kauczuku.
  • Jeżeli chcesz zwiększyć komfort zaklejania, wybierz taśmy pakowe PP, które zapewniają ciche odwijanie z rolki.
  • Jeśli z kolei szukasz taśmy klejącej do zamykania opakowań o większym napięciu przy zamykaniu, wybierz taśmy pakowe PCV (z polichlorku winylu). Są nierozciągliwe, bardzo ciche i często wytrzymalsze niż taśmy do pakowania z polipropylenu, więc sprawdzą się przy zabezpieczaniu większych i cięższych opakowań.
  • Ekologiczną alternatywą dla powyższych produktów jest taśma papierowa, która w 100% poddaje się recyklingowi. Jest bardzo estetyczna, elastyczna i łatwa w użyciu, a przy tym wytrzymała. Taśmę samoprzylepną z papieru Kraft pokrytego kauczukiem naturalnym możesz z powodzeniem wykorzystać do opakowań o wadze do 25 kg.
  • Są też specjalne taśmy papierowe podgumowane, które nadają się do zaklejania kartonów zbiorczych i ciężkich opakowań (nawet do 80 kg, jeśli taśma jest zbrojona) oraz łączenia arkuszy tektury i mniejszych opakowań. Mają specjalny klej o świetnych właściwościach łączących i uszczelniających, przez co zastąpią też stalowe zszywki. Zerwanie taśmy papierowej podgumowanej pozostawia także na tekturze wyraźny ślad, więc wybierze ten rodzaj taśmy do pakowania, żeby zabezpieczyć cenną przesyłkę przed kradzieżą.
  • Taśma samoprzylepna kolorowa jest wykonana z PCV. Dzięki różnym, żywym kolorom świetnie sprawdzi się, ilekroć potrzebujesz coś oznaczyć w magazynie lub biurze. Szersze kolorowe taśmy PCV (50 mm) umożliwiają szybką i łatwą identyfikację przesyłek, a po usunięciu nie zostawiają śladów. Węższe taśmy samoprzylepne (12 mm) są z kolei znakomite do oznaczania, zamykania i łączenia woreczków.
  • Taśma pakowa ostrzegawcza ma napisy, które informują, jak należy się obchodzić z paczką lub co jest w środku (np. Fragile / Zawartość krucha; Do not stack / Nie piętrować). Zwykle występuje w różnych wariantach (np. taśma PP do kartonów o wadze do 25 kg i taśma PCV do kartonów o wadze do 35 kg).
  • Taśma zbrojona jest wykonana z folii PP dodatkowo wzmacnianej wzdłużnie włóknem szklanym. Jest bardzo wytrzymała i wyjątkowo odporna na zrywanie. Taśmę zbrojoną wykorzystasz przede wszystkim do spinania ciężkich przedmiotów i zaklejania ładunków o naprawdę dużej wadze lub znacznych gabarytach.

Taśma z logo lub nadrukiem – świetny sposób budowania świadomości marki

Najlepsi dostawcy oferują szeroki wybór taśm klejących i dają możliwość ich personalizacji. Przykładem jest grupa RAJA, która jest liderem na rynku opakowań w Europie. Jej asortyment (sprawdź: https://www.rajapack.pl/tasmy-samoprzylepne-spinajace/tasma-pakowa_C1510.html) obejmuje nie tylko wszystkie wymienione wcześniej rodzaje taśm pakowych (również w zestawach z dyspenserami), lecz także taśmy z nadrukiem lub logo Twojej firmy.

Rzecz jasna sam decydujesz, co pojawi się na taśmie samoprzylepnej. Nazwa i logo firmy? Strona internetowa, telefon i slogan reklamowy? A może jeszcze inne elementy graficzne? Dobrze zaprojektowana taśma z nadrukiem zapadnie w pamięć odbiorcy – często nie tylko docelowego, lecz również osób, które pośredniczą w dostarczaniu towaru do klienta.

Taśma z logo to zatem świetny, choć niedoceniany sposób budowania świadomości marki. Co więcej, także w tym wypadku masz spory wybór. W RAJA możesz umieścić kolorowy nadruk na taśmie papierowej, taśmie PCV (białej, brązowej, przezroczystej i w różnych kolorach), a także taśmie PP (ekonomicznej, standardowej i standard plus).

Artykuł sponsorowany