Browse By

Wzrok uczniów i nauczycieli po pandemii. Czy jest się, o co martwić?

Czy pandemia miała negatywny wpływ na kondycję naszych oczu? Okazuje się, że tak! Zdalne nauczanie i praca oraz niemal ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach – to wszystko sprawiło, że przez ostatnie lata większość czasu uczniowie i nauczyciele spędzali przed ekranami komputerów i telefonów. To miało prawo być szczególnie szkodliwe dla naszego wzroku. Przepracowane oczy, przy szkodliwym, sztucznym świetle niebieskim stawały się coraz bardziej podatne na pojawianie się i pogłębienie wady wzroku.

Posiłkując się badaniami przeprowadzonymi przez Ipsos na zlecenie Huawei możemy zauważyć, że 70% przepytanych Polaków dostrzega negatywny wpływ zwiększonego czasu pracy przed komputerem na jakość widzenia. Ucierpieliśmy nie tylko przez pogłębiające się wady wzroku, ale także przez chociażby nadmierną suchość czy łzawienie. Niepokojącym może być również fakt, że połowa badanych nie poczyniła żadnych kroków w celu poprawy tego stanu rzeczy. Co zatem powinniśmy zrobić?

Dieta

Dieta może mieć niezwykle istotny wpływ na nasz wzrok. Aby należycie dbać o jakość widzenia, należy spożywać jak najwięcej pokarmów zawierających duże ilości witaminy A, B, C i E, luteinę oraz kwasów omega-3. Warto zatem w swoim jadłospisie uwzględnić warzywa takie jak: dynia, czerwona papryka, marchewka, szpinak, kukurydza czy brokuły. Powinniśmy spożywać też owoce, szczególnie borówki, czarne porzeczki, cytrusy. Do tego dołóżmy inne pokarmy takie jak: kurze jaja, gruboziarniste kasze, pieczywo razowe oraz płatki zbożowe. Warto tez pomyśleć o zakupie suplementu zawierającego luteinę, dostępnego bez recepty w niemal każdej aptece.

Jak pracować przed komputerem?

Wiemy już, że długie korzystanie z komputera stanowi duże obciążenie dla naszego wzroku. Musimy zatem pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, które mogą nas uchronić przed późniejszymi problemami.

Aby bezpiecznie pracować przed komputerem należy patrzeć na jego ekran z odległości 40-50 cm. Jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości naszych oczu. Dla większego bezpieczeństwa na monitor można nałożyć filtr ochronny i zadbać również o dodatkowe źródło światła w pobliżu. Co kilkanaście minut powinniśmy przenieść wzrok z ekranu na jakiś inny obiekt, a w przypadku uczucia suchości lub przemęczenia, warto mieć pod ręką dobrej jakości krople do oczu bez konserwantów. Nie zapominajmy też o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywamy.

Wszystko pod kontrolą

Nieważne, czy odczuwamy pogarszającą się jakość widzenia, suchość i łzawienie, czy mamy wrażenie, że wszystko jest w porządku – regularne badania to absolutny priorytet. Tylko wykwalifikowany lekarz okulista lub klinika okulistyczna może ostatecznie stwierdzić, w jakiej kondycji jest nasz wzrok. Do lekarza powinniśmy udać się raz do roku, aby zrobić standardowe badania. Pamiętajmy, że jeśli problem zostanie wykryty wcześnie, szanse na jego wyleczenie znacznie wzrastają.

Korekcja wzroku

Poza tradycyjnymi okularami lub soczewkami istnieje szereg różnych zabiegów i operacji, które mogą przywrócić naszym oczom pełne zdrowie. Jedną z nich jest laserowa korekcja wad wzroku. Dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu, czyli najpopularniejszych obecnie problemów ze wzrokiem wśród większości populacji. Zapytaj swojego lekarza o możliwość laserowej korekcji i sprawdź, czy się do niej kwalifikujesz. Jeśli cierpisz na jedno z wyżej wymienionych schorzeń, taki zabieg może być dla Ciebie niezwykle skutecznym rozwiązaniem. Jeśli Twoja wada wzroku jest zbyt duża, możesz też zapytać o tzw. soczewki fakijne – jest to niezwykle obszerny temat, który chętnie poruszymy w innym artykule, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś sprawdził w internecie lub poprosił swojego lekarza okulistę o więcej informacji o tej, jakże skutecznej i trwałej metodzie korekcji.

Dbaj o siebie!

Wymienione tutaj zasady prawidłowego dbania o swój wzrok mogą Ci pomóc w przeciwdziałaniu i leczeniu różnych schorzeń, a także w walce z negatywnym wpływem pandemii na kondycje naszych oczu. Odpowiednia dieta, środowisko pracy, aktywność fizyczna i – przede wszystkim – regularne badania to kwestie, o których powinni pamiętać nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale każdy, kto chce troszczyć się o swoje zdrowie w należyty sposób.