Browse By

Zadbaj o zdrowie zębów swoich dzieci, by mogły uniknąć problemów w przyszłości

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Podczas wizyty dentysta spróbuje zajrzeć do buzi malucha i obejrzeć pierwsze ząbki. W późniejszym czasie wizyty u stomatologa powinny być regularne – rozwój próchnicy i zbyt szybka utrata mleczaków może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Jak dbać o zdrowie zębów dziecka?

Zęby mleczne – jak o nie dbać?

Zęby mleczne zaczynają wyrzynać się w 1. roku życia dziecka, a wypadają ok. 7. urodzin (kły i trzonowce mogą wypaść nawet ok. 12. roku życia). To ważne, by zadbać o zęby mleczne. Dlaczego? Przez kilka lat dziecko będzie miało zarówno zęby mleczne (które nie zdążyły wypaść) i nowe zęby stałe. Jeśli na mleczakach będzie próchnica, zostanie ona przeniesiona na zęby stałe.

Jak dbać o zęby mleczne? Jako rodzic powinieneś dbać o nie od samego początku. Dobrze jest przyzwyczaić dziecko do mycia zębów jeszcze nim pojawią się pierwsze. Dlatego też regularnie czyść wały dziąsłowe i błonę śluzową każdego wieczora, zanim położysz dziecko spać. Możesz do tego celu użyć gazy, bawełnianej chusteczki, albo specjalnej silikonowej szczoteczki dla maluszków.

Czyszczenie dziąseł nie jest łatwe. Maluszek może nie chcieć otworzyć buzi albo gryźć palec utrudniając tym samym poruszanie palcem. W tej sytuacji możesz wsunąć palec w kącik ust dziecka, a następnie przesuwać go w stronę tylnej części jamy ustnej. Później spróbuj włożyć palec między dziąsła (lub ząbki, jeśli dziecko już je ma) i gdy otworzy usta – przetrzyj całą jamę ustną.

Kiedy zacząć myć dziecku ząbki?

Mycie zębów dziecka należy rozpocząć najpóźniej wtedy, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Jednak warto zrobić to wcześniej. Pamiętaj o wymianie silikonowej szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Dzięki niej umyjesz dokładnie ząbki i wymasujesz dziecku dziąsła. W ten sposób zapobiegniesz próchnicy.

Możesz także pozwolić dziecku na „samodzielne” mycie ząbków. Pozwól dziecku chwycić szczoteczkę i manipuluj jego rączką, by nauczyło się ruchów czyszczących. Oczywiście, maluch nie nauczy się tego od razu ani zbyt szybko, ale przyjdzie taki moment, że zacznie myć ząbki samodzielnie.

Ząbki należy myć dwa razy dziennie pastą z fluorem. Po wieczornym umyciu zębów dziecko nie powinno już jeść. Do picia można podawać mu wodę przegotowaną lub mineralną. 

Jak nauczyć dziecko samodzielnego dbania o zęby, by nie miało problemów w przyszłości?

Około 2. urodzin dziecko powinno uczyć się płukania ust po umyciu zębów. Do jakiego wieku powinieneś myć dziecku ząbki? Najlepiej robić to nawet to 7. roku życia, by mieć pewność, że zęby zostały dobrze wyczyszczone. Jednocześnie nie zapominaj o uczeniu dziecka, jak poprawnie myć zęby. Do ok. 10 roku życia powinieneś kontrolować to, jak dziecko umyło zęby.

Co później? nastolatków trudniej zachęcić do mycia zębów. Możesz mówić mu o tym, że zdrowe zęby są ładniejsze i warto dbać też o przyjemny zapach z ust. A do zapewni właśnie odpowiednia higiena oraz regularne wizyty u dentysty.

Co zrobić, by zapobiec próchnicy?

By zapobiegać próchnicy, warto myć zęby dziecku, dbając o dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. U większych dzieci warto wprowadzić nici dentystyczne, które pozwolą na pozbycie się wszelkich resztek jedzenia. Pamiętaj także o dokładnym czyszczeniu języka oraz całej jamy ustnej.

Na powstawanie próchnicy ma też wpływ to, co dziecko spożywa. Zadbaj o to, by w diecie dziecka nie było zbyt dużo cukru. Wyeliminuj słodzone, sklepowe napoje na rzecz wody lub niesłodzonej herbatki owocowej. Proponuj dziecku owoce zamiast ciastek czy cukierków. Pamiętaj, że dobre nawyki żywieniowe należy wprowadzać od początku rozszerzenia diety. Dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno w ogóle spożywać cukru. Później ta ilość powinna być niewielka.

Pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się przez przykład, dlatego bądź dla niego wzorem. Jedz zdrowo i myj zęby dwa razy dziennie. Możesz zabierać dziecko ze sobą do łazienki i pokazywać, że Ty także dbasz o prawidłową higienę jamy ustnej.

Jak zapobiegać wadom zgryzu?

U dzieci mogą pojawiać się wady zgryzu. Występują już u niemowlaków, które często ssą kciuk lub piją z tzw. kubeczków niekapków. W tej sytuacji należy dziecko odzwyczajać od wkładania kciuka do buzi. A wodę dziecko może pić z kubeczka z rurką, który zapobiega wadom zgryzu. Wady te mogą być także wrodzone. Dlatego warto obserwować uzębienie malucha od samego początku i w razie potrzeby zabrać pociechę do dentysty, który poradzi, co zrobić dalej.

Do problemów ortodontycznych może przyczynić się także zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. Trzeba więc zadbać o to, by w razie potrzeby skorzystać z usług stomatologii dziecięcej.

Jak wybrać dobrego stomatologa dziecięcego?

Dentysta dla dziecka powinien nie tylko być dobrym specjalistą, ale również empatycznym człowiekiem. Warto więc wybierać te gabinety, które mają specjalną ofertę skierowaną do najmłodszych pacjentów. Obejmuje ona wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko może przyzwyczaić się do widoku dentysty, obejrzeć wyposażenie, oswoić się z nową sytuacją. Ważna jest również profilaktyka, czyli zabiegi przeciwdziałające rozwojowi próchnicy. Jeśli natomiast zajdzie konieczność leczenia, gabinet powinien być przystosowany do potrzeb dzieci. W klinice stomatologicznej Trio-Dent w Warszawie mali pacjenci mogą być leczeni przy użyciu nowoczesnych znieczuleń tj. sedacja wziewna czy komputerowe znieczulenie systemem The Wand. W przypadku, kiedy współpraca z małym pacjentem jest niemożliwa, można zdecydować się również na leczenie pod narkozą.

Zaniedbanie zdrowia zębów w wieku dziecięcym może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w kolejnych latach. Warto znaleźć zaufanego stomatologa dziecięcego i pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym przynajmniej 2 razy w roku, by monitorować stan zdrowia jamy ustnej dziecka i jak najszybciej reagować, chroniąc dziecko przed bólem i problemami zdrowotnymi w przyszłości.