Browse By

Karta pamięci 256 GB – jak wybrać odpowiedni model?

Do czego może przydać się karta pamięci microSD 256 GB? Jeszcze do niedawna taką przestrzeń na dane oferowały laptopy, a dziś jest to optymalna wartość, która sprawdzi się w nowoczesnych smartfonach dla wymagających użytkowników. Ale miejsce na dane to nie jedyna cecha, którą warto sprawdzić przed zakupem nowej karty pamięci microSD. Co jeszcze warto wiedzieć?

Rodzaje kart microSD

Karty pamięci dzielą się na SD, miniSD, microSD itd. Karty pamięci do smartfonów i innych urządzeń mobilnych microSD dzielą się również na inne klasy, które określają między innymi pojemność. Podobnie jak w przypadku pełnowymiarowej karty SD, istnieją również warianty microSD tj. microSDHC i microSDXC itd. Kupując kartę microSD, microSDHC lub microSDXC, zwykle otrzymujemy również pełnowymiarowy adapter karty SD, dzięki czemu urządzenia kompatybilne z SDXC będą wstecznie kompatybilne z kartami microSDHC i microSD, a karty microSD mogą być używane w urządzeniach microSDHC etc. Ale co oznaczają te dwie dodatkowe litery za „microSD”? Otóż istnieje pięć kategorii w ramach klas wielkości, które wskazują system połączeń i pojemność danych karty:

  • SD lub SDSC (Secure Digital Standard Capacity): maksymalna pojemność 2 GB
  • SDHC (Secure Digital High Capacity): ponad 2 do 32 GB pamięci masowej
  • SDXC (Secure Digital Extended Capacity): ponad 32 GB do 2 TB pamięci masowej
  • SDUC (Secure Digital Ultra Capacity): ponad 2 do 128 TB pamięci masowej

Ta ostatnia klasa tyczy się przede wszystkim kart SD, czyli modeli w większym rozmiarze, które nie są kompatybilne ze smartfonami. Większy rozmiar pozwala na zastosowanie większych bloków pamięci, dla rozszerzenia powierzchni przeznaczonej na dane. Karty microSD mogą występować w pierwszych trzech klasach włącznie z podstawową. Mimo wszystko przyjęło się, że potocznym określeniem kart pamięci dla smartfonów oraz urządzeń mobilnych zgodnych z tym formatem, jest po prostu microSD. Warto również pamiętać, że nie wszystkie starsze smartfony są w stanie obsłużyć modele kart pamięci o pojemności np. 512 GB. Czy w takim razie lepiej kupić dla pewności mniejszą kartę pamięci? Nie, nie ma sensu się ograniczać, a po prostu wybrać odpowiedni model, zgodny z konkretnym modelem smartfona, który sprawdzi się w każdych zadaniach, np. linię kart pamięci Samsung PRO Plus, która oferuje bezkompromisowe rozwiązania, największe pojemności, jak również rewelacyjne transfery danych – do 160 MB/s w odczycie i do 120 MB/s podczas zapisu danych na karcie. 

Klasy prędkości kart pamięci microSD

Istnieją 3 główne rodzaje różnych klas prędkości. Stowarzyszenie SD stworzyło ten system klasyfikacji prędkości, aby pomóc określić, które karty najlepiej nadają się do różnych celów. Wszystkie reprezentują tę samą metrykę danej karty, która jest minimalną prędkością odczytu i zapisu karty w MB/s (megabajtach na sekundę). Karta może mieć 1 lub więcej z tych oznaczeń, aby dokładniej określić potencjalne zastosowanie karty pamięci. 

Jednym z oznaczeń, które możemy zobaczyć na karcie SD, jest oznaczenie bazowej klasy prędkości. Oznaczenie to zwykle ma postać liczby w okręgu i reprezentuje minimalną prędkość odczytu i zapisu karty w MB/s. Jest to swego rodzaju gwarancja, że karta pamięci nie powinna osiągać prędkości niższych, niż oznaczona. Ta klasa może występować jako 2, 4, 6 lub 10. Karta klasy 6 może być ogólnie używana do filmowania w jakości HD i nagrywania podstawowych plików JPEG, podczas gdy karta klasy 10 może być używana do zdjęć seryjnych, Full HD, niektórych filmów 4K i surowych fotografii w formacie RAW.

W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań, wykorzystuje się klasy prędkości UHS (Ultra High Speed). W tym przypadku również symbol ten reprezentuje minimalną prędkość odczytu i zapisu karty. Zapis występuje w postaci numeru wewnątrz zaokrąglonego okręgu. Przykładowo klasa 1 oznacza minimalną prędkość zapisu 10 MB/s (odpowiednik klasy prędkości 10), natomiast klasa 3 to minimalna prędkość zapisu na poziomie 30 MB/s. Pamiętajmy również, że wiele zaawansowanych urządzeń, do pełnego wykorzystania oferowanych właściwości, wymaga kart pamięci microSD w klasie UHS 3. Klasa UHS 3_ jest na ogół minimalnym wymogiem dla tworzenia filmów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Takie wymogi spełnia między innymi karta pamięci microSD Samsung PRO Plus. 

 

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.