Browse By

Czym kierować się przy wyborze ultrabooka? Kiedy warto go kupić?

Często podróżujesz z komputerem? Masz pracę, która wymaga częstych podróży? Prowadzisz szkolenia w różnych częściach kraju lub świata? Ultrabook jest rozwiązaniem idealnym dla ciebie. Zapewnia komfort codziennej pracy przy jednoczesnej wygodzie przenoszenia. Czym są ultrabooki?

Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Czym są ultrabooki?

Ultrabooki to laptopy, tyle tylko że szczególnego rodzaju. Są to bowiem komputery niewielkich rozmiarów o małej wadze. Są więc laptopami zaprojektowanymi specjalnie z myślą o konieczności częstego ich przenoszenia, pracy w różnych miejscach, nierzadko bez możliwości dostępu do prądu. Idealnie sprawdzają się we wszystkich tych sytuacjach, kiedy często zdarza ci się nie tylko podróżować z laptopem, ale i na nim w tej podróży pracować. Nie ma znaczenia tutaj, czy chodzi o podróż na drugi koniec świata czy częste wędrówki między jednym budynkiem uniwersytetu a drugim. Po ultraboski sięgają bowiem również często studenci. 

Ultrabooki mają niewielką wagę w porównaniu z tradycyjnymi laptopami. Często ważą niewiele ponad kilogram. Są także mniejsze. Mają od 11 do 14 cali przekątnej ekranu. Ta minimalizacja gabarytów nie przekłada się jednak na obniżenie ich wydajności. Wręcz przeciwnie, wiele osób ceni je sobie właśnie za bardzo efektywną i skuteczną pracę, mimo małych rozmiarów. Oczywiście nie mogą one konkurować z laptopami tworzonymi z myślą o gamingu, natomiast z tymi tradycyjnymi, dużymi laptopami już jak najbardziej. 

Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?

Ultrabooki to laptopy, na których może pracować właściwie każdy. Niektórzy kupują te laptopy z myślą o wykorzystaniu domowym i nie ma w tym nic złego. Szczególnie ich wartość doceniają jednak osoby, które często podróżują, biznesmeni nieustannie przemieszczający się z jednego spotkania na drugie. W końcu wszystkie osoby, które często muszą spotykać się klientem, klientami w różnych lokalizacjach, a jednocześnie przy tym pracować na sprawnym sprzęcie. Architekci, handlowcy, dziennikarze bardzo cenią sobie ultrabooki. Podobnie jak osoby prowadzące szkolenia, warsztaty. Ultrabooki to także świetne rozwiązanie dla osób aktywnych, podróżujących np. rowerem, które jednak chcą mieć (z różnych względów) komputer przy sobie. 

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie ultrabooka kierować się należy przede wszystkim własnymi oczekiwaniami co do sprzętu. W grupie tych produktów znajdziesz bowiem bardzo zróżnicowane modele, różniące się nie tylko funkcjonalnością i marką, ale także (niejednokrotnie bardzo znacząco) ceną. Są oczywiście takie parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, natomiast nie trzeba od razu kupować modelu z najwyższymi wynikami. Jeśli komputer jest ci potrzebny jedynie do prac biurowych, możesz sobie pozwolić na zakup jednego z podstawowych modeli. 

  • Procesor i RAM – to absolutna podstawa jeśli chodzi o ultraboska, ponieważ te dwa parametry gwarantują odpowiednią wydajność sprzętu przy jego małych rozmiarach. Jeśli chodzi o procesor, to dobrze, aby był on dwu- lub nawet czterordzeniowy najnowszej generacji. Pamięć RAM to minimum 4GB, natomiast może to być więcej – dzisiaj nawet 8 lub 16 GB, co gwarantuje naprawdę swobodne działanie nawet kilkunastu aplikacji jednocześnie, co znacznie usprawnia różnego rodzaju zadania. 
  • Wymiary i ekran – te dwa parametry są ze sobą ściśle powiązane, natomiast obecnie ekrany ultrabooków mają między 11 a 14 cali. Wybór wielkości to bardzo indywidualna kwestia, w dużej mierze zależna od tego, co się na danym komputerze robi. 
  • Pamięć wewnętrzna – do zapisu wyników swoich prac, różnego rodzaju materiałów itp. potrzebujesz odpowiednio dużo miejsca. Standardem w przypadku ultrabooków jest 256 GB, może to być 512 GB, czasami więcej. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz do tego sprzętu dokupić tzw. pamięć zewnętrzną np. w postaci dysku. 
  • Czas pracy na baterii – to jedno z ważniejszych kryteriów dla osób aktywnych i często podróżujących z laptopem. Obecnie coraz więcej ultrabooków gwarantuje pracę na pełnej baterii przez 10-14 godzin, co jest dla większości osób satysfakcjonującym wynikiem. 
  • Dodatkowe funkcje – wszystko zależy oczywiście od tego, do czego wykorzystujesz laptop, z pewnością może ci się jednak przydać zabezpieczenie w postaci czytnika na linie papilarne. Warto także zwrócić uwagę na obsługiwane porty i wejścia. 

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Wybór ultrabooka może się okazać strzałem w dziesiątkę dla bardzo różnych osób. Podstawowe zalety tego sprzętu to niski pobór energii, co pozwala zdecydowanie dłużej niż w przypadku innych laptopów pracować na baterii. Bezcenna jest także ich konstrukcja, które zapewnia najwyższą wygodą podczas pracy. To zasługa między innymi niskiego profilu urządzenia. Ultrabooki cechuje również bardzo wysoka jakość wykonania. Obudowy tych komputerów wykonane są z wysokiej jakości stopów. Wiele modeli posiada także dodatkowe formy zabezpieczenia danych, m.in. szyfrowanie, rozpoznawanie biometryczne.