Browse By

Rynek nieruchomości we Wrocławiu – gdzie warto zamieszkać?

Wrocław to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Co roku na przeprowadzkę do stolicy Dolnego Śląska decydują się tysiące osób – i mowa nie tylko o studentach, ale też o mieszkańcach okolicznych miejscowości, a nawet osobach pochodzących z innych rejonów Polski. Jak wygląda rynek nieruchomości we Wrocławiu i które dzielnice warto brać pod uwagę?

Ranking dzielnic Wrocławia: Śródmieście najbardziej atrakcyjne

Jedną z dzielnic, która cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród samych Wrocławian, jest Śródmieście. To może być pewne zaskoczenie, bo jeszcze do niedawna wrocławianie raczej nie wymieniali tej dzielnicy jako obszar, w którym warto zamieszkać. Teraz jednak Śródmieście wróciło do łask mieszkańców Wrocławia.

Dlaczego warto zamieszkać w Śródmieściu? Głównie ze względu na atrakcyjną lokalizację, odremontowane kamienice i ulice, a także dostępność atrakcji i sklepów. Śródmieście ma też dobrą infrastrukturę drogową, ścieżki rowerowe czy infrastrukturę dla dzieci. Jest też świetnym miejscem dla osób aktywnych – ze względu na sporą liczbę terenów rekreacyjnych oraz liczne siłownie i kluby fitness.

Osoby, które szukają mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu i liczą na zyski ze sprzedaży nieruchomości po kilku lub kilkunastu latach, również powinny rozważyć Śródmieście. W ciągu ostatnich kilku lat większy wzrost cen odnotowano jedynie na Starym Mieście.

Stare Miasto i Krzyki – kolejne dzielnice warte uwagi

Kolejnymi dzielnicami, na które warto zwrócić uwagę, są Stare Miasto oraz Krzyki. Oba obszary są bardzo chętnie wybierane przez wrocławian w niemal każdym wieku (chociaż na mieszkanie na Starym Mieście nieco częściej decydują się młode osoby).

W przypadku Starego Miasta niewątpliwie dużą zaletą jest świetna komunikacja z innymi rejonami miasta, a także bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Dodatkowo na terenie Starego Miasta – wbrew pozorom – znajduje się sporo terenów zielonych. Dzielnica posiada też rozbudowaną ofertę edukacyjną, co sprawia, że na zamieszkanie na tym obszarze decydują się zarówno rodziny z dziećmi jak i studenci, którzy mogą łatwo i szybko dostać się na uczelnię.

Z kolei jeśli chodzi o wrocławskie Krzyki, to – tak jak w przypadku Starego Miasta – wrocławian kusi bogata oferta kulturalna, rozrywkowa, edukacyjna i liczne tereny zielone. Oprócz tego mieszkańcy tej dzielnicy chwalą też stan powietrza i wody. Krzyki są również uważane za dzielnicę przyjazną czworonogom – co może być ważną informacją dla wszystkich miłośników psów. Dzielnicę doceniają też seniorzy – chociażby ze względu na dobrą opiekę medyczną. Krzyki to zresztą jeden z rejonów Wrocławia uznawany przez wielu mieszkańców za najlepszy do życia.

Mimo wyraźnej popularności Śródmieścia, Starego Miasta i Krzyków wielu wrocławian docenia również dzielnicę Fabryczna – głównie dlatego, że jest to najbardziej zielona dzielnica Wrocławia (wbrew swojej nazwie). Do największych wad dzielnicy należy jednak nieco słabsza niż w pozostałych obszarach infrastruktura drogowa oraz niewielki rozwój peryferyjnych osiedli.