Browse By

Sesje przychodzące Santander, BZWBK – Kiedy księgowane są przelewy?

pieniądze przelewCzęsto zastanawiamy się kiedy dotrą pieniądze, które komuś wysyłamy lub kiedy dotrą do nas pieniądze, które ktoś nam przesłał? W zależności od banku występują znaczące różnice w tym kiedy dany przelew zostanie zaksięgowany.

O tym kiedy zostanie zaksięgowany przelew w Santander Bank Polska SA (dawniej BZWBK) decyduje termin wykonania przelewu oraz rodzaj tego przelewu.

W Polsce istnieje kilka możliwości wykonania przelewów.

Najpopularniejszymi przelewami są przelewy typu ELIXIR. Inną opcją są przelewy typu EXPRES ELIXIR. Przelewy te różnią się tym jak szybko zostają księgowane na koncie.

Przelew krajowy Elixir

Sesje przychodzące Santander Bank Polska

Przelewy przychodzące i wychodzące w ramach systemu ELIXIR księgowane są w polskich bankach trzy razy dziennie każdego dnia roboczego. W soboty, niedziele i święta (wolne od pracy) przelewy typu ELIXIR nie są księgowane.

Sesje przychodzące Santander Bank Polska ustalone są na godziny 11:00, 15:00 i 17:00. Przy okazji warto zdawać sobie sprawę, że od 2018 roku Bank Zachodni WBK zmienił nazwę i został zarejestrowany jako Santander Bank Polska, co oznacza, że sesje przychodzące BZWBK, które można znaleźć w Internecie na stronach opisujących terminy przelewów są dokładnie tymi samymi sesjami.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przelew typu ELIXIR wysłany z innego banku o godzinie 10:59 nie dotrze do banku Santander o godzinie 11:00. O tym czy przelew zostanie zaksięgowany na koncie w danej sesji decyduje moment złożenia zlecenia przelewu w banku, z którego idzie przelew. Każdy bank ma swoje godziny do których przyjmuje przelewy, które wyjdą z banku w danej sesji. Ogólne zasady ustalone przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która zajmuje się tymi przelewami są takie jak w tabeli poniżej:

Etap

Sesja nr 1

Sesja nr 2

Sesja nr 3

Otwarcie wejścia

16:00
(dzień poprzedni)

9:30
(dzień rozliczeniowy)

13:30
(dzień rozliczeniowy)

Zamknięcie wejścia

9:30

13:30

16:00

Przetwarzanie, rozliczenie

9:30 – 10:30

13:30 – 14:30

16:00 – 17:00

Rozrachunek

10:30 – 11:00

14:30 – 15:00

17:00 – 17:30

Wyjście

od 11:00

od 15:00

od 17:30

Raporty

po 11:00

po 15:00

po 17:30

W poniższej tabeli zestawione są informacje dotyczące tego jak przebiega księgowanie Santander Bank Polska w zależności od terminu wysłania przelewu. Informacje te są tylko poglądowe stworzone na podstawie danych dostępnych na stronie Santander Bank Polska.

Dzień wysłania przelewu

Godzina zaksięgowania

Poniedziałek-Piątek (nieświąteczne), przelew wysłany w sesji 1 danego dnia

Sesja 1: 11:00 tego samego dnia roboczego

Poniedziałek-Piątek (nieświąteczne), przelew wysłany w sesji 2 danego dnia

Sesja 2: 15:00 tego samego dnia roboczego

Poniedziałek-Piątek (nieświąteczne), przelew wysłany w sesji 3 danego dnia

Sesja 3: 18:00 tego samego dnia roboczego

Sobota – przelewy nie są wysyłane. Przelew zostaje wysłany w sesji 1 kolejnego dnia roboczego.

Sesja 1: 11:00 kolejnego dnia roboczego

Niedziela – przelewy nie są wysyłane. Przelew zostaje wysłany w sesji 1 kolejnego dnia roboczego.

Sesja 1: 11:00 kolejnego dnia roboczego

Święta państwowe wolne od pracy – przelewy nie są wysyłane. Przelew zostaje wysłany w sesji 1 kolejnego dnia roboczego.

Sesja 1: 11:00 kolejnego dnia roboczego

Oznacza to, że jeżeli ktoś wyśle nam pieniądze z jakiegokolwiek innego banku w piątek przed godziną 9:30 przelew ten zostanie zaksięgowany jeszcze tego samego dnia w Santander Bank Polska.

Jeżeli jednak ktoś wyśle nam przelew po godzinie 16:00 (w niektórych bankach może to być wcześniej), to przelew ten zostanie zaksięgowany w najbliższy poniedziałek (o ile nie będzie to święto, bo gdy w poniedziałek wypadnie święto, wtedy przelew dotrze w pierwszy dzień pracujący po święcie) o godzinie 11:00 lub 15.00.

Sesje wychodzące Santander Bank Polska

Sesje wychodzące Santander Bank Polska (dawniej BZWBK) nie są w tych samych godzinach co sesje przychodzące. Sesje wychodzące są o godzinach 8:15, 12:15 i 14:45.

Jednocześnie, według odpowiedzi udzielonej na stronie Santander Bank: „W sobotę przelewy są realizowane, a ich księgowanie odbywa się najbliższego dnia roboczego.”

Przelewy krajowe Express Elixir i BlueCash

Przelew natychmiastowy otrzymany w ramach systemu Express Elixir zostaje zaksięgowany w banku odbiorcy w przeciągu kilku – kilkunastu minut. Podobnie sytuacja wygląda z przelewem BlueCash. Więcej na temat tego które banki i na jakich zasadach (w jakich dniach i godzinach) uczestniczą w Express Elixir lub BlueCash można przeczytać na stronie Santander Bank Polska.

Przelewy międzynarodowe

Przelewy międzynarodowe, w zależności od tego skąd i w jakiej walucie są dokonywane, dotrą na konto w Santander Bank Polska w terminie od 1 do kilku dni.

Jeżeli przelew realizowany jest dzięki EURO Elixir (w systemie SEPA), przelew powinien dotrzeć w przeciągu jednego dnia od momentu wysłania. W ten sposób przelew w walucie euro może zostać dokonany z krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Harmonogram rozliczeń EURO Elixir znajduje się na stronie KIR.

W przypadku przelewów z zagranicy wysłanych w systemie SWIFT, pieniądze mogą zostać zaksięgowane na koncie banku Santander w różnych terminach ze względu na wybraną opcję: (OVERNIGHT, TOMNEXT, SPOT).