Browse By

Programowanie w JavaScript. Gdzie szukać pierwszej pracy?

Znasz JavaScript i chcesz pracować jako programista? To świetnie! Pracy dla ciebie na pewno nie zabraknie. Zobacz, gdzie możesz ją znaleźć.



JavaScript – co warto wiedzieć

JavaScript to jeden z języków programowania, o czym jako początkujący programista na pewno wiesz. JavaScript umożliwia wyświetlanie na stronach internetowych treści, które dynamicznie się zmieniają: interaktywne mapy, video, grafiki 2 i 3D itp. Za pomocą JavaScript można np. kontrolować multimedia lub animację obrazów w bardzo zaawansowanej formie.

Dużą zaletą JavaScript jest prostota. To język programowania, którego podstawy można poznać w zaledwie kilka dni. Warto tu skorzystać ze wsparcia bardzo rozbudowanej społeczności JavaScript, a co za tym idzie z gotowych bibliotek. Korzystanie z nich jest jak najbardziej legalne i bardzo ułatwia pracę. Jeśli masz jakiś problem do rozwiązania, zanim zaczniesz samodzielnie pisać kod, sprawdź, czy ktoś przed tobą nie robił tego samego. Po co wyważać otwarte drzwi?

Dzięki JavaScript można tworzyć oprogramowanie na serwery i komputery osobiste, a także aplikacje mobilne. To jeden z bardziej uniwersalnych języków programowania. Jeśli go znasz, na pewno znajdziesz pracę.

Co musisz umieć jako początkujący programista?

Minimum wymagane od programistów, którzy poszukują pierwszej pracy, to znajomość przynajmniej jednego języka programowania. Może to być JavaScript, ale nie musi. Równie dobrze możesz postawić na PHP czy jakikolwiek inny.

Musisz też znać system kontroli wersji, Framework, podstawowe aspekty związane z bazami danych oraz zintegrowanie środowisko programistyczne. Niezbędna będzie także znajomość języka angielskiego, w szczególności specyficznego słownictwa branży IT. Bez tego nie uda ci się przeczytać i zrozumieć dokumentacji oprogramowania, a to konieczne w pracy programisty.

W zawodzie programisty duży nacisk kładzie się na samodzielność i umiejętność wyszukiwania informacji. Przydają się też tzw. kompetencje miękkie. Pracodawcy oczekują, nawet od początkujących programistów, przynajmniej jednego zrealizowanego projektu. Może to być coś, co udało ci się zrobić w ramach studiów lub wolontariatu. Ważne, by można było taki projekt zaprezentować.

Chcesz być programistą? O tym nie możesz zapomnieć

Programista nigdy nie przestaje się uczyć. Jeśli robisz założenie, że studia lub ukończenie kursu to finisz twojej edukacji, zmień założenia albo… branżę. Specjaliści od IT dobrze wiedzą, że tu każdy tydzień przynosi zmiany, za którymi trzeba nadążać. Jeśli tylko wyjdzie nowa wersja JavaScript, natychmiast musisz zapoznać się z jej dokumentacją. Mało tego – musisz zapamiętać, na czym te zmiany polegają.

Jesteś dopiero na początku drogi, więc… nie ucz się sam. Co prawda internet i księgarnie kipią wiedzą na tematy programistyczne i pokrewne, ale łatwo się w tym gąszczu zgubić. Zamiast tego znajdź kogoś, kto zechce dzielić się posiadaną wiedzą i doświadczeniem. W tej branży takich osób jest całkiem sporo.

Jeśli myślisz, że twoja praca będzie polegała wyłącznie na siedzeniu przy komputerze i pisaniu kodu, to jesteś w wielkim błędzie. W rzeczywistości ta czynność nie zajmie więcej niż dwadzieścia procent czasu twojej pracy. Pozostały to ustalenia, co ma się w oprogramowaniu znaleźć, czytanie kodu i analizowanie go, rozwiązywanie problemów itp. Praca programisty wymaga wielowątkowego myślenia i wcale nie jest tak prosta, jak może wydawać się osobie patrzącej z boku. Z drugiej strony to ciągłe wyzwanie, za którego podjęcie można całkiem nieźle zarobić.

Portfolio programisty – jak je zbudować

Portfolio to twoja wizytówka, bez niego trudno będzie znaleźć pracę. Nawet jeśli jesteś dopiero na początku drogi, powinieneś mieć portfolio. Jest wręcz niemożliwe, że przez cały okres nauki nie stworzyłeś niczego, czym chciałbyś się pochwalić potencjalnemu pracodawcy.

Dobrym zwyczajem w branży IT jest umieszczanie portfolio w internecie, tak by było dostępne online. Dzięki temu dajesz szansę rekruterom, by cię odnaleźli. Wbrew pozorom oni szukają nie tylko „starych wyjadaczy”, ale też początkujących programistów z otwartą głową i świeżym spojrzeniem.

Każdy programista, który poważnie myśli o karierze w tym zawodzie, ma własne repozytorium na jakimś hostingowym serwisie internetowym stworzonym z myślą o udostępnianiu projektów informatycznych. Może to być GitHub albo jakikolwiek inny. Powinny się tu znaleźć twoje projekty (nawet jeśli będzie to darmowe oprogramowanie) z dokładnym opisem.

W ramach portfolio możesz zbudować też własną stronę internetową. Nie zapomnij umieścić na niej linków do innych twoich projektów. Portfolio powinno wyglądać profesjonalnie. Wypunktowana lista dotychczasowych realizacji to za mało. Niech to będzie np. prezentacja multimedialna albo aplikacja z odnośnikami. Ważne, by nie tylko zawartość, ale i sama forma robiła dobre wrażenie. Od programisty wymaga się bowiem, by stworzone przez niego oprogramowanie było nie tylko niezawodne, ale też wizualnie estetyczne i proste w obsłudze.

W portfolio nie może zabraknąć angielskiej wersji językowej. Natomiast niedopuszczalne jest umieszczenie w nim niedokończonych projektów.

Tu znajdziesz pracę jako programista

Gdzie początkujący programista powinien szukać pracy? Możliwości jest całkiem sporo, od wyspecjalizowanych grup w mediach społecznościowych, poprzez znajomości branżowe, targi pracy, aż do portali internetowych z ofertami pracy dla programistów, np.: https://www.gowork.pl/praca/javascript;st. Średnie zarobki wyglądają bardzo obiecująco.