Browse By

Notebook klasyczny, ultrabook, hybryda – co wybrać?

Urządzenia elektroniczne wykorzystujące nowe technologie budzą duże zainteresowanie i niecierpliwie wyczekujemy premier głównie smartfonów i komputerów przenośnych. Wśród tych drugich największą popularnością cieszą się konkretne rodzaje laptopów – m.in. klasyczne, hybrydy i ultrabooki. Podpowiadamy, jak wybrać właściwe urządzenie, odpowiadające naszym potrzebom.

Świat urządzeń mobilnych i innowacyjnych technologii rozwija się niezwykle dynamicznie, oczekując od producentów sprzętu szybkiego dostosowywania się do aktualnych trendów. Użytkownicy mają wobec nich coraz śmielsze oczekiwania – to, co niedawno było nowością, obecnie jest standardem – jak np. miniaturyzacja elektronicznych gadżetów.

Na rynku jest szeroki wybór urządzeń, także komputerów przenośnych – warto wymienić laptopy klasyczne i konwertowalne, ultrabooki i hybrydy. Każde z nich wyróżnia się różnymi funkcjami, dzięki czemu oferuje inne możliwości. Doradzamy, jak wybrać sprzęt zgodny z naszymi potrzebami – poniżej krótko o plusach i minusach wybranych typów urządzeń.

Laptop, ale jaki? Klasyczny, do pracy, a może do gier?

Wyróżniamy wiele typów laptopów, które charakteryzują się innymi parametrami. Również funkcjonalność konkretnych rozwiązań jest inna, dlatego też każdy rodzaj może być optymalnym wyborem dla innej grupy użytkowników. Warto pamiętać, że nie ma jednej idealnej konfiguracji przenośnego komputera dla wszystkich. Scharakteryzujemy kilka typów laptopów – multimedialne, subnotebooki, biznesowe, gamingowe, a także ultrabooki – aby każdy mógł wybrać odpowiedni dla siebie.

Laptopy klasyczne (multimedialne) to dobry wybór dla rozsądnych użytkowników, którzy szukają sprzętu uniwersalnego, o optymalnej wydajności i oferującego dobry stosunek jakości do ceny. Jako przykład może posłużyć seria Lenovo IdeaPad. Dostępnych jest tak wiele modeli, że można niemal dowolnie skonfigurować odpowiedni dla siebie model, wybrać przekątną i rodzaj ekranu, funkcje, oprogramowanie itd. Warto wiedzieć, że do wielu gier klasyczny laptop będzie wystarczający – zakup modelu gamingowego nie zawsze jest konieczny.

Modele biznesowe, np. z serii ThinkPad, wybierane są najczęściej do pracy, choć często służą przy okazji także jako źródło rozrywki. Ich głównym przeznaczeniem są jednak cele biznesowe, dlatego też uznają kompromisów – są solidnie wykonane, szybkie, dość lekkie, mają dobrą specyfikację i zapewniają długi czas pracy na jednym naładowaniu baterii. Zwykle oferują też wiele praktycznych opcji, jak np. wbudowany modem LTE czy fizyczna przysłona kamery. Producent dodatkowo oferuje też rozwiązania serwisowe dopasowane do potrzeb klienta, np. naprawę sprzętu na następny dzień roboczy.

Z kolei modele tzw. gamingowe spełnią oczekiwania miłośników gier. To specyficzna grupa modeli, gdyż stanowią zwykle zaprzeczenie tego, czego oczekujemy od laptopów – są duże i ciężkie, mimo że powoli się to zmienia. Zastosowano w nich jednak mocne podzespoły gwarantujące superwydajność i dobry system chłodzenia, a także szereg innowacyjnych rozwiązań. Lenovo przygotowało specjalną gamingową serię Legion, ale ze względu na szybkość i funkcjonalność urządzeń chętnie wybierają je także specjaliści – np. graficy, gdyż świetnie nadają się także do pracy.

Nowoczesne i najpopularniejsze – ultrabooki i subnotebooki

Subnotebooki to nowa generacja laptopów – niedrogie i nieduże świetnie wpisują się w aktualne trendy. Są przenośne, lekkie i wydajne na tyle, aby komfortowo korzystać z Internetu, oglądać zdjęcia czy pliki wideo, a także pracować. Spełniają zatem podstawowe oczekiwania, a dodatkową zaletą jest ich cena. Na przykład za model Lenovo IdeaPad 100S trzeba zapłacić jedynie ok. 1000 zł.

Ultrabooki to jeden z najnowszych rodzajów laptopów. Mają być przede wszystkim przenośne, a zatem nieduże i lekkie, ale przy tym wydajne. Producenci musieli wykorzystać inne materiały i elementy, a także wymyślić nową konstrukcję, ale modele te bardzo dobrze się przyjęły – jak np. Lenovo ThinkPad X1 Carbon (model biznesowy) oraz modele z serii IdeaPad S.

Tablet z klawiaturą, czyli hybryda

Na uwagę zasługują też coraz popularniejsze laptopy hybrydowe, czyli modele 2 w 1 – to tablety z osobną klawiaturą. Zależnie od potrzeby można je łatwo przekształcić w laptop lub tablet. Trzeba je docenić za mobilność, komfort pracy i potencjał – można przeglądać dokumenty, e-booki oraz Internet, odtwarzać pliki graficzne i wideo.

Hybryda – np. modele z serii Lenovo Miix – posłuży jako dodatkowy sprzęt, np. na wyjazdach biznesowych czy wakacjach. Są wygodne, aby zabrać je w podróż, gdyż dysponują zwykle około 10-calowym ekranem, poza tym w każdej chwili można ją doładować powerbankiem. Ich zaletą jest także atrakcyjna cena – zwykle poniżej 1000 zł.

Laptop konwertowalny – dwa w jednym?

Laptop konwertowalny to rodzaj hybrydy, gdyż stanowi połączenie ultrabooka i tabletu, dzięki czemu z powodzeniem posłuży jako urządzenie biznesowe. Wyróżnia się odwracanym, w wybranych modelach odpinanym, ekranem. Poza tym można korzystać ze sprzętu w różnych trybach, zmieniając położenie dotykowego ekranu. Dzięki nowoczesnym zawiasom można go używać w różnych trybach – np. laptopa, tabletu lub podstawki.

To ciekawa propozycja, gdyż zapewnia komfort pracy, dużą funkcjonalność oraz mobilność. Na rynku są modele z ekranami w rozdzielczości 4K – np. laptopy Yoga 720/730 oraz 920.

Rynek urządzeń mobilnych, w tym laptopów, już jest bardzo pojemny, a wszystko wskazuje na to, że producenci wciąż będą oferować zaskakujące rozwiązania. Z drugiej jednak strony to my – jako użytkownicy – definiujemy te potrzeby i wyznaczamy trendy. Przed wyborem konkretnego sprzętu, trzeba ustalić własne potrzeby, oczekiwania, a także kwotę, jaką możemy przeznaczyć na zakup.

Jeśli zainteresował Cię ten temat to więcej informacji znajdziesz na oficjalnym blogu firmy Lenovo. Pod adresem https://lenovozone.pl/blog/hybryda-notebook-ultrabook-co-wybrac/  znajdziesz najnowsze informację na temat produktów Lenovo z dziedziny laptopów konwertowalnych i hybryd.