Browse By

Jak zbudować stronę www od zera?

Na to w jaki sposób miałbyś zacząć budować stronę www od zera ma niewątpliwie wpływ Twoje doświadczenie w tworzeniu stron. Skoro czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Poniższa, skrócona instrukcja dostosowana jest do osób początkującychzałożenie strony www z nią będzie proste. Prześledź poniższe etapy i ciesz się własną stroną internetową.

Jeżeli potrzebujesz szczegółowej pomocy dotyczącej tworzenia strony internetowej znajdziesz ją tutaj: https://stworzycstrone.pl/

Krok 1 – Wybór domeny (nazwy strony)

To od czego powinieneś zacząć to wybór właściwej nazwy dla Twojej witryny. Niestety dużo interesujących nazw jest już zajęta i nie ma możliwości posiadania strony właśnie z tym adresem. Pamiętaj o tym, aby nazwa Twojej strony była stosunkowo krótka, jej końcówka TLD żeby była .pl lub .com, żeby składała się z samych liter, nie zawierała polskich znaków.

Krok 2 – Wybór hostingu (serwera)

Jeżeli masz już wybraną upragnioną nazwę dla Twojej strony przyszedł czas na serwer. Usługę hostingu równie dobrze mógłby zapewniać Twój komputer, na którym znajdowałyby się pliki strony (na przykład: obrazy, teksty, wideo oraz pozostały kod), ale dzięki usłudze za którą trochę zapłacimy mamy pewność lub duże prawdopodobieństwo, że nasz serwer będzie niezawodny, a nasza strona zawsze dostępna dla użytkowników. W trakcie budowania strony warto pomyśleć o szybkości wczytywania witryny i wybrać serwer z dyskami SSD NVMe. Specjalną ofertę hostingową z kodem rabatowym możesz znaleźć tutaj: https://stworzycstrone.pl/

Krok 3 – Wybór właściwego motywu WordPress

Jeżeli wykonałeś już powyższe kroki nadszedł czas na trochę “większe konkrety” czyli wybór motywu. Motyw to środowisko, w którym będziesz pracować – większość z nich ma już przygotowane szablony stron, które wystarczy podmienić swoimi treściami aby ukończyć budowę strony. To nad czym warto się zastanowić to decyzja czy zainwestować pieniądze w motyw premium tzn. płatny czy wybrać jakiś darmowy. Pierwsza opcja da Ci pewnie większą swobodę w stworzeniu czegoś własnego, oryginalnego. Zazwyczaj motywy premium są lepiej zaprojektowane. W dodatku możesz liczyć na wsparcie deweloperów. Z drugiej zaś strony część darmowych motywów w pewnym stopniu dorównuje tym płatnym, dlatego jeżeli nie chcesz inwestować 100 – 300 zł na płatny motyw zacznij od darmowego.

Krok 4 – wgranie wybranego motywu i jego edycja

Aby wgrać wybrany przez Ciebie szablon www należy z paska bocznego panelu WordPress wybrać wygląd -> motywy, a następnie nacisnąć przycisk: “dodaj nowy”. Po wgraniu motywu wystarczy go pozmieniać zgodnie ze swoimi potrzebami. To ile Ci to pracy zajmie zależy od tego jaki motyw wybrałeś oraz ile zmian chcesz w nim wprowadzić.

Krok 5 – radość ze zbudowania strony www od zera

Gratulacje. Zbudowałeś swoją własną stronę internetową od zera. Pamiętaj aby właściwie ją zabezpieczyć instalując odpowiednie wtyczki np. Wordfence. Inne przydatne wtyczki, które Ci się przydadzą to: Yoast SEO (do pozycjonowania strony), Really simple SSL (jeżeli na stronie posiadasz zainstalowany certyfikat), ShortPixel (optymalizacja zdjęć).