Browse By

Wypożyczenie auta na wyjazd za granicę. Procedury wypożyczania samochodu

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Do wyboru są pojazdy o różnej wielkości, w tym m.in. komfortowe vany, eleganckie limuzyny, kompaktowe auta miejskie czy pojazdy dostawcze. Jednak, aby wynajętym autem móc pojechać za granicę, należy dopełnić odpowiednich formalności.

Wypożyczenie auta na wyjazd za granicę.

Poinformowanie wypożyczalni

Najważniejsze jest to, aby poinformować wypożyczalnię o planowym wyjeździe zagranicznym. To pierwsza i najbardziej istotna formalność, której niedopełnienie może skutkować dotkliwymi karami – większość profesjonalnych wypożyczalni wyposaża swoje pojazdy w system namierzania, także obsługa na pewno dowie się, że auto zostało wywiezione poza granicę Polski. Należy upewnić się, że na dany wyjazd zostanie wyrażona zgoda. Większość wypożyczalni, bez problemu wydaje pozwolenia na wjazd na tereny krajów należących do Unii Europejskiej.

Niestety w kwestii kierunku wyjazdu panują pewne ograniczenia – przede wszystkim w większości wypożyczalni nie udziela się zezwoleń na wjazd na teren Rosji, Białorusi, Mołdawii czy innych krajów, w których nie obowiązują polisy AC. Co więcej, w przypadku, gdy w danym kraju zwiększone jest ryzyko kradzieży, wypożyczalnia także może nie zezwolić na wjazd wynajętym autem. Jeśli mimo tego, najemca zdecyduje się wjechać, to musi liczyć się z koniecznością poniesienia całości opłat związanych z ewentualnym zdarzeniem losowym oraz kar naliczonych przez wypożyczalnię.

Uproszczone procedury

Profesjonalne wypożyczalnie, np. carfree.pl, stosują uproszczone procedury, dzięki czemu wystarczy zaznaczyć odpowiednią kratkę w umowie. Dotyczy to jednak wyłącznie krajów, które znajdują się na liście oferty wypożyczalni – zwykle obejmuje to kraje należące do Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach konieczne może być podpisanie dodatkowego oświadczenia, w którym klient zobowiązuje się do określenia państwa, do którego chce pojechać oraz do przestrzegania zapisanych w oświadczeniu ustaleń.

W niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie odpowiedniej wizy oraz Zielonej Karty. Szczegółowe informacje udzielane są bezpośrednio w wypożyczalni, gdzie można też zapoznać się z regulaminem. Procedury nie są skomplikowane, ale należy pamiętać, że wypożyczalnia może odmówić wynajmu auta, jeśli uzna, że ryzyko jest zbyt duże.

Dokumenty na wyjazd zagraniczny

Podstawowe dokumenty, wymagane do podpisania umowy wypożyczenia, to dowód osobisty i prawo jazdy. Ponadto konieczne jest posiadanie karty debetowej lub kredytowej. W przypadku, gdy wyjazd stwarza zwiększone zagrożenie dla wynajmowanego pojazdu, kierowca może być zobowiązany do opłacenia dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ podstawowe OC obejmuje tylko obszar Unii Europejskiej.

Podczas podróży po Unii Europejskiej trzeba mieć przy sobie wszystkie dokumenty pojazdu, czyli dowód rejestracyjny, polisę OC oraz umowę wypożyczenia, potwierdzającą prawo do korzystania z pojazdu. W przypadku krajów unijnych dokumenty te mogą być w języku polskim – w innych krajach często wymagane jest przetłumaczenie ich na język obowiązujący w danym państwie.

Warto sprawdzić, co oferuje Wypożyczalnia samochodów na lotnisku, czyli jak komfortowo podróżować po KrakowieUłatwi to nam poruszanie się po mieście, czy to w interesach, czy też podczas zwiedzania.