Browse By

Ubezpieczenie OC – jak zaoszczędzić na składce?

Przed zawarciem ubezpieczenia OC dla kierowcy samochodu rozpoczynają się zazwyczaj poszukiwania najtańszego rozwiązania. Czy rzeczywiście da się zaoszczędzić w jakiś sposób na składce ubezpieczeniowej?

Sposób na tanie OC – współwłaściciel pojazdu

 

Jednym ze sposobów na to by zaoszczędzić na swoim ubezpieczeniu OC jest dołączenie współwłaściciela do pojazdu. Jest to szczególnie znaczące, gdy głównym właścicielem jest osoba młoda, o małym stażu za kierownicą. Wiadomo bowiem, że młody kierowca płaci szczególnie wysokie składki za ubezpieczenie. Z racji wieku i małego doświadczenia ma zniżki, a krótki okres ubezpieczenia (lub całkowity brak historii ubezpieczeniowej) powodują, że nie miał jak wypracować dla siebie zniżek.

 

W takiej sytuacji dołączenie drugiego ubezpieczonego, szczególnie właśnie ze zniżkami, a najlepiej z maksymalnymi zniżkami, powoduje, że składka staje się radykalnie niższa. Porównując ubezpieczenie dla tego samego pojazdu zarejestrowanego w tym samym mieście, w wersji z jednym właścicielem bez zniżek i dwoma właścicielami, gdzie jeden ma zniżki, różnice sięgały nawet wielokrotności niższej składki. To nawet kilkaset złotych w skali roku. Decydując się na opłacenie składki jednorazowo, jest to ogromna oszczędność, a koszty stają się znacznie łatwiejsze do udźwignięcia.

 

Dla towarzystwa liczy się bezszkodowa jazda

 

Sposobem na to, by zmniejszyć koszty swojego ubezpieczenia OC jest bezpieczna i bezszkodowa jazda. Oczywiście, takie działanie przyniesie efekty dopiero po jakimś czasie. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeden rok bez zdarzenia przynosi już kilkuprocentowe zniżki. Jeżeli dotyczy to młodego kierowcy, to pewnie nawet nie odczuje za bardzo różnicy, bo za mało jest zniżek. Jeżeli jednak jest to kierowca, który od jakiegoś już czasu pracuje na swoje bonusy, to każda dodatkowa zniżka jest cenna.

 

Oczywiście, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeden rok bezszkodowej jazdy nie spowodouje przyznania dużych zniżek. Cały czas trzeba jeździć bezpiecznie. Jeżeli bowiem w jednym roku dojdzie do zdarzenia, to będzie ono obciążało „konto” ubezpieczonego co najmniej przez 3 lata, a w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, nawet przez pięć lat. To długi okres, więc nie warto ryzykować. Co prawda z roku na rok to obciążenie będzie coraz mniejsze, ale nadal będzie odbierało lub zmniejszało możliwe zniżki.

 

Porównywarka ubezpieczeniowa – oszczędność na skladce i na czasie

 

Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na to, by znaleźć dla siebie korzystne i niedrogie ubezpieczenie jest porównywarka ubezpieczeniowa. To dzięki niej można znaleźć najtańsze obecnie na rynku ubezpieczenie i sprawdzić, jak bardzo różni się ono cenowo od pozostałych ofert.

 

Wystarczy wypełnić znajdujący się na stronie formularz, podać wymagane dane dotyczące właściciela pojazdu i samego pojazdu i po kilku minutach można otrzymać zestawienie kilku lub nawet kilkunastu najciekawszych propozycji. To bardzo dobre i sprawne rozwiązanie. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, oszczędza się więc nie tylko pieniądze, ale również czas. Do tego, cała procedura jest bardzo wygodna. Przeglądając ubezpieczenie oc można szybko i sprawnie zobaczyć, która polisa jest najbardziej interesująca.

 

Po dokonaniu porównania dostępnych na rynku ofert, można je również od razu kupić. Również bez wychodzenia z domu. Przy każdej zaprezentowanej ofercie znajduje się bowiem przycisk umożliwiający natychmiastowe dokonanie zakupu. Zainteresowany otrzymuje informacje dotyczącą finalizacji transakcji – numer konta i dane do przelewu.

 

Wystarczy wysłać należną składkę na podany numer konta, by zaraz po jej zaksięgowaniu, polisa została wysłana na adres mailowy. Stamtąd można ją sobie wydrukować. Jest to tak samo wiążący dokument, jak ten otrzymywany bezpośrednio od agenta.

 

Dlaczego zakup przez internet jest korzystniejszy?

 

Wielu ubezpieczycieli promuje ten kanał sprzedaży. Dla klientów jest on po prostu wygodny. Dla ubezpieczycieli jest tani. Wystarczy stworzyć odpowiednią infrastrukturę, a wszelkie procesy kalkulowania składek i sprzedawania polis odbywają się już automatycznie. Nie ma więc konieczności ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem biura ubezpieczeniowego, ani z opłacaniem prowizji dla agentów ubezpieczeniowych. Klient przychodzi sam, sam wypełnia formularz, opłaca składkę i otrzymuje polisę. Może to zrobić nawet w godzinach, w których normalnie biura nie są czynne.

 

Z uwagi na tak liczne korzyści firmy ubezpieczeniowe mogą nieco obniżyć składkę na polisie kupowanej przez internet. Dodatkowo, by wypromować tę drogę zakupu mogą oferować dodatkowe bonusy za zakup online.