Browse By

Studencie, szukasz pracy? Najpierw popracuj nad swoim CV

Znalezienie pracy w upragnionej branży zaraz po studiach bywa wyzwaniem. Zwłaszcza gdy pracodawca oczekuje od kandydatów doświadczenia. Jak napisać życiorys, aby zwrócić na siebie uwagę?

Nie każdy absolwent podczas studiów był na tyle aktywny, aby jednocześnie pracować na stażu i studiować. Zresztą sytuacja życiowa, ale tak zwyczajne problemy, jak rozkład zajęć mogły być utrudnieniem. W takiej sytuacji poza wykształceniem i kilkoma projektami nie mamy w zasadzie nic ciekawego do pokazania. Błąd! Swoje atuty trzeba uwypuklić, aby kandydatura była bardziej atrakcyjna. W takich sytuacjach pomoże dobrze przygotowany życiorys. CV studenta może więc przyciągnąć uwagę specjalistów HR i pracodawców. Po prostu trzeba wiedzieć, jak je napisać.

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Przechwalanie się jest niemile widziane, ale prezentacja, czyli pochwalenie się swoimi umiejętnościami, to inna para kaloszy. Wszelkie aktywności poza uczestnictwem na zajęciach, ćwiczeniach czy „laborkach” są dobrze postrzegane. Nawet jeśli kwestowaliśmy w zbiórce charytatywnej, to w jakiś sposób o nas świadczy. Może to oznaczać, że jesteśmy altruistami, a ta cecha przydatna jest w pracach i zadaniach zespołowych. Wolimy z czegoś zrezygnować nawet własnym kosztem, aby osiągnąć wspólny cel. Czasami odpuścimy jeden odcinek ulubionego serialu, aby dostawić kolejną cegiełkę w projekcie, który przybliży zespół do końca zadania. Z pewnością znajdzie się więcej osiągnięć i cech osobowości, które możemy umieścić w CV. Może się okazać, że jest tego więcej, niż przypuszczaliśmy.

Prezentacja informacji

Zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie skonfrontujemy lub uzupełnimy informacje o sobie, musimy przygotować Curriculum Vitae. Jest to nasz życiorys, który zawiera kilka najważniejszych informacji z życia. Zamieszczamy w nim głównie podstawowe dane osobowe, ale bez tych wrażliwych, zdobyte doświadczenie np. staże lub wykonywaną pracę, a także umiejętności. CV dla studenta może przybierać nieco inną formę. Zdarzają się krótkie opisy sylwetki kandydata. Warto wykorzystać ten fragment na podkreślenie kompetencji i talentów, których poszukuje potencjalny pracodawca. Oczywiście piszemy tylko prawdę, bo chyba nikt na początku kariery nie chce popełnić seppuku. Jeżeli to jeden z pierwszych życiorysów, jaki piszemy, to warto zrobić to dobrze. W wielu aspektach pomocny będzie CV szablon, dostępny na https://cveasy.pl/szablony-cv.

W drodze po szczęście

Dla jednych szczęście to gotówka, dla kogoś innego to wyjazd za granicę, a jeszcze ktoś inny ucieszy się z pierwszej poważnej pracy. Kreator CV to narzędzie, które pomóc może wszystkim wspomnianym osobom. W końcu pierwsza praca zapewni gotówkę, którą możemy przeznaczyć na wymarzone wakacje. Dlatego ważne jest, aby dokument spełniał wymagania specjalistów HR, był estetyczny, czytelny i łatwy w odbiorze. W ten sposób podnosimy atrakcyjność dokumentu, a przez to samych siebie. Jest to sygnał dla rekrutera w stylu „zależy mi”. Warto więc przyłożyć się do przygotowania CV. Nawet osoby po studiach mają szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy. Później wszystko zależy tylko od nas.
Napisanie życiorysu może wydawać się proste. Nie można jednak bagatelizować tego dokumentu, gdyż to nasza wizytówka i często przepustka do pierwszej pracy. Przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi jesteśmy w stanie wyróżnić się, robiąc to z dużym taktem. W ten sposób mamy realne szanse konkurowania nawet z doświadczonymi osobami.