Powracający emigranci zarobkowi uzupełniają swój portfel, odzyskując podatek dochodowy
W normalnych okolicznościach, zachodnie kraje takie jak Niemcy i Holandia, przyciągają Polaków lukratywnymi ofertami pracy. Obecnie, z powodu pandemii, wielu rodaków powraca do ojczyzny po długiej pracy za granicą i postanawia zostać tu na stałe, albo czeka na pojawienie się nowych możliwości zarobku w innym kraju. Ta przerwa w pracy jest dobrą okazją do rozpoczęcia procesu odzyskiwania nadpłaconego podatku i uzupełnienia portfela sporą sumą pieniędzy należących się od zagranicznego fiskusa.
Mało kto wie, że każdy kto legalnie pracował za granicą i wrócił do Polski, ma prawo odzyskać nadpłaty zapłaconego podatku dochodowego, a może nawet całą jego sumę. Podobnie jak w Polsce, w innych krajach obowiązuje podobny system podatkowy, który pozwala obywatelom odzyskać należące się im pieniądze. Jeśli nie złożysz wniosku w wyznaczonym terminie, należąca ci się kwota trafi do budżetu obcego państwa, więc nie warto zwlekać. Jeśli przez ostatnie kilka lat pracowałeś w Niemczech, Holandii lub innym obcym kraju, a teraz zastanawiasz się, jak uzyskać dodatkowe dochody, zwrot podatku może być świetnym rozwiązaniem.
Brak podwójnego opodatkowania
Jednym z powodów, dlaczego wiele osób obawia się ubiegania o zwrot podatku jest przekonanie, że trzeba go będzie zapłacić w Polsce. W większości przypadków jest to mit, ponieważ większość krajów podpisuje między sobą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby chronić swoich obywateli przed nadmiernymi podatkami i zachęcać do pracy w innych krajach. Aby upewnić się, czy twój kraj zatrudnienia ma z Polską podpisaną taką umowę, możesz to łatwo sprawdzić w ogólnodostępnym spisie Umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zwrot podatku z Niemiec – od czego zacząć?
Niemcy wciąż są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków, ale ilość osób stamtąd powracających rośnie z roku na rok. Z tego powodu przyjrzyjmy się, jak wygląda zwrot podatku z Niemiec, od czego zacząć i co zrobić, aby przebiegał jak najsprawniej?
Sprawdź okres przedawnienia
Jednym z najczęstszych błędów, których nie można później naprawić, jest opóźnienie. Jak każdy kraj, Niemcy mają własne terminy przedawnienia. Zwroty podatku z tego kraju są możliwe za ostatnie 4 lata. Jeśli złożysz zeznanie podatkowe w tym roku, to możesz otrzymać zwrot podatku za rok 2017 i późniejsze lata. Jeśli pracowałeś w Niemczech przed 2017 rokiem, to zwrot nadpłaty za tamten okres się nie należy, bo te pieniądze zasiliły już budżet państwa. Dlatego zawsze zaleca się rozpoczęcie procesu zwrotu jak najwcześniej – zapewni to nie tylko zwrot podatku za wszystkie lata przepracowane w danym kraju, ale również zwrot maksymalnej kwoty pieniędzy, do jakiej masz prawo.
Zbierz i wypełnij dokumenty
Wszystko zaczyna się od zebrania, wypełnienia i przesłania wymaganych dokumentów do niemieckiego urzędu skarbowego. Można to zrobić samodzielnie lub z pośrednictwem specjalistów w tej dziedzinie. Najważniejsze, żeby nie czekać, bo nadpłaty podatkowe mogą być zwracane przez ograniczony czas. Lista wymaganych dokumentów znajduje się poniżej.
- Kopia dokumentu tożsamości. Może to być zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Najważniejsze, aby był ważny.
- Ostatnie odcinki wypłaty otrzymane od wszystkich niemieckich pracodawców. Dokumenty te potwierdzają, że pracowałeś legalnie, a także wskazują wysokość dochodów i zapłaconych podatków. Ilość pieniędzy, które możesz odzyskać, w największym stopniu zależy właśnie od nich.
- Zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce. Zaświadczenie to wydaje polski Urząd Skarbowy. To kolejne potwierdzenie, że pracowałeś legalnie i zapłaciłeś obowiązkowe podatki.
- Dokumenty zarejestrowania i wyrejestrowania potwierdzające miejsce zamieszkania w Niemczech. Potwierdzają również, że mieszkałeś i pracowałeś w tym kraju legalnie. Dokumenty te nie są obowiązkowe do rozpoczęcia zwrotu podatku z Niemiec, ale jeśli je masz masz, to warto je uwzględnić w deklaracji.
- Jeśli masz umowę najmu w Niemczech, to warto ją dodać wraz z dowodami opłacania czynszu.
Proces zwrotu podatku można rozpocząć bez wszystkich powyższych dokumentów. Jeśli nie masz możliwości skontaktowania się z pracodawcą i uzyskania brakujących formularzy, mogą ci w tm pomóc specjaliści ds. zwrotu podatku z zagranicy. Jednak sam proces często wymaga cierpliwości i konkretnej wiedzy.
Od czego zależy wysokość kwoty zwrotu?
Podatki dochodowe są płacone na rzecz państwa przez wszystkich legalnie zatrudnionych w danym kraju i nie ma tu wyjątków. Jednak kwota nadpłat przeważnie jest różna. Średni zwrot podatku dla Polaków pracujących w Niemczech szacowany jest średnio na 3353 zł. Suma nadpłaty jest w większości kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników. Przeważnie są to: staż pracy w danym kraju, uzyskany dochód i wysokość zapłaconych podatków. Jeżeli roczny dochód nie przekracza kwoty dochodu zwolnionego z opodatkowania, można odzyskać nie tylko nadpłaty, ale także wszystkie podatki dochodowe zapłacone w Niemczech.
Większe sumy dla posiadaczy dzieci
Zwroty podatku są szczególnie korzystne dla rodzin. Nie wszyscy wiedzą, ale rodzice pracujący w Niemczech mogą skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych. Oznacza to, że ich podatki dochodowe są niższe, co skutkuje wyższymi nadpłatami. W celu potwierdzenia stanu cywilnego i skorzystania z ulg podatkowych na dzieci ważne jest przedstawienie dokumentów z tym związanych: odpisy aktów urodzenia dzieci i innych dokumentów potwierdzających stan cywilny, jak przetłumaczona kopia aktu małżeństwa. Mogą być również wymagane zaświadczenia ze szkoły lub uniwersytetu.
Odzyskanie podatku dochodowego z Niemiec lub innego kraju w tym okresie to dobry sposób na uzupełnienie portfela, często sporą kwotą pieniędzy. Nie czekaj na odpowiedni moment, najlepszy dzień na rozpoczęcie procesu zwrotu podatku jest dziś. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej będziesz mógł się cieszyć dodatkowymi pieniędzmi.