Browse By

Podróże po Europie – pociągiem z Brukseli do Amsterdamu

211 kilometrów – tylko tyle dzieli Brukselę i Amsterdam, stolice dwóch sąsiadujących ze sobą krajów. Tę odległość bez problemu pokonamy samochodem. Jeśli jednak w podróż po Europie nie zabraliśmy własnego środka transportu, warto przychylnym okiem spojrzeć na pociąg.

Amsterdam Central Station

Jak daleko jest z Brukseli do Amsterdamu?

Jeśli zechcemy policzyć odległość w kilometrach, to będzie ich ponad dwieście. Jeśli jednak jak na wytrawnych turystów przystało, policzymy odległość w godzinach, to będzie ich niespełna trzy. Tyle czasu jedzie bowiem pociąg z Brukseli do Amsterdamu. Na początku 2018 roku dokonano znacznych zmian w rozkładzie jazdy, co pozwoliło przyspieszyć podróż aż o pół godziny. Mało tego, pociąg jadący z Amsterdamu w kierunku Brukseli zahacza po drodze zarówno o holenderskie, jak i belgijskie lotnisko. Ta zmiana na pewno przyniosła wiele dobrego dla osób podróżujących pociągiem po Europie. Przewozy międzynarodowe na tej trasie są bardzo popularne między innymi ze względu na niewielką odległość i krótki czas trwania podróży. Z Brukseli do Amsterdamu można się dostać między innymi pociągami Thalys. To szybka kolej porównywana ze słynnym francuskim TGV. Znajdziemy też połączenia realizowane przez swojsko brzmiące linie: Intercity.

Z Brukseli do Amsterdamu samolotem

Poruszanie się liniami lotniczymi na krótkich trasach nie jest opłacalne. Wbrew pozorom linie lotnicze niechętnie łączą ze sobą dwa tak nieodległe miasta, słusznie wychodząc z założenia, że oferta nie spotka się z dużym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w przypadku Brukseli i Amsterdamu. Większość połączeń lotniczych realizowana jest z jedną lub dwiema przesiadkami, co wydaje się absolutnym absurdem. Podróż trwa długo i nie jest tania. Jeśli uda nam się znaleźć lot bez przesiadki, to będzie on trwał godzinę. Nie dużo, ale pamiętajmy o konieczności wcześniejszego pojawienia się na lotnisku w Brukseli i dojechania z lotniska do centrum Amsterdamu. W efekcie okazuje się, że lotnicze przewozy międzynarodowe na tej trasie wcale nie są szybsze niż podróż pociągiem. Przy tym nie można zapomnieć o obostrzeniach dotyczących bagażu – do samolotu w ramach ceny biletu możemy wnieść ściśle określoną ilość, do pociągu – tyle, ile zdołamy udźwignąć.

Pociąg Bruksela – Amsterdam, ceny

Właściwie nie ma żadnego, poza ściśle osobistymi preferencjami, argumentu za wybraniem samolotu na trasie z Brukseli do Amsterdamu. Wbrew pozorom pociągiem dotrzemy na miejsce szybciej i taniej. Międzynarodowe bilety kolejowe nie są tak drogie, jak można by przypuszczać. Dość powiedzieć, że kupowany „od ręki” bilet na trasie z Brukseli do Amsterdamu kosztuje, według portalu transpomat.pl, maksymalnie około trzystu pięćdziesięciu złotych. Cena uzależniona jest między innymi od pory doby, w jakiej przyszło nam podróżować. Różnice mogą być całkiem spore nawet w obrębie jednej linii.

Dla porównania ceny biletów lotniczych na tej trasie są kilkukrotnie wyższe, a większość połączeń realizowana jest z jedną lub dwiema przesiadkami. Lot bez przesiadki trwa godzinę, ale kosztuje, bagatela, tysiąc trzysta czterdzieści złotych! Dla porównania: najtańsze połączenie lotnicze na tej trasie kosztuje około sześciuset pięćdziesięciu złotych, ale podróż trwa prawie dobę! Wbrew pozorom przewozy międzynarodowe nie zawsze odzwierciedlają stosunek ceny do czasu trwania podróży. Dlatego na krótkich trasach zdecydowanie lepiej jest poznać możliwości, jakie oferuje szybka kolej danego kraju.