Jakie badania wykonać przed odchudzaniem?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest otyłość i nadwaga. W walce o smukłą sylwetkę nie można jednak zapomnieć o tym, że również zrzucanie zbędnych kilogramów jest sporym wyzwaniem dla organizmu. Odchudzanie powinno być skrupulatnie zaplanowane i przeprowadzone z głową. Przed rozpoczęciem tego procesu warto wykonać przynajmniej kilka podstawowych badań, które pozwolą ocenić ogólną kondycję i dostosować zarówno żywienie, jak i trening do indywidualnych potrzeb.
Odchudzanie pod okiem eksperta
Chociaż wielu osobom wydaje się, że samo zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia to sprawdzony sposób na walkę ze zbędnym tłuszczem, często okazuje się, że pomimo starań waga ani drgnie. W wielu przypadkach wynika to przyczyn zdrowotnych. Aby móc cieszyć się z metamorfozy sylwetki, warto zwrócić się po specjalistyczne porady dietetyczne. Doświadczony dietetyk z pewnością przede wszystkim zwróci uwagę na ogólny stan organizmu. – Przy indywidualnym podejściu do podopiecznego dietetyk powinien zatroszczyć się o wszelkie potrzeby organizmu osoby przechodzącej na dietę. Aby proces ten był optymalny i oparty o możliwości organizmu, potrzebne są wyniki podstawowych parametrów zdrowotnych – mówi Michał Wrzosek – profesjonalny dietetyk kliniczny prowadzący popularny blog i udzielający porad dietetycznych online. Obecnie aby uzyskać fachową poradę, nie musimy nawet wychodzić domu – pomoc dietetyka online może okazać się nieoceniona w procesie odchudzania.
Jakie badania wykonać?
Większość badań, które powinny być wykonane przed odchudzaniem, warto przeprowadzać regularnie: mogą pomóc zdiagnozować we wczesnym stadium wiele poważnych chorób. Do absolutnie podstawowych analiz należy morfologia, która pozwoli ocenić liczbę komórek krwi oraz wykryć możliwą niedokrwistość lub nadkrwistość. Oprócz tego warto zbadać poziom elektrolitów i witaminy D: w przypadku niedoborów dietetyk uwzględni odpowiednie produkty w jadłospisie. Duże znaczenie ma także lipidogram, określający poziom cholesterolu. Jeżeli okaże się, że występują zaburzenia przemiany lipidów, koniecznie trzeba to uwzględnić w diecie, w wielu przypadkach to właśnie ona jest kluczem do odzyskania pełni zdrowia. Warto również przeprowadzić badanie cukru we krwi oraz kontrolę hormonów tarczycy – te dwie kwestie często skutecznie blokują drogę do metamorfozy sylwetki, mogą także doprowadzić do rozwoju zdecydowanie poważniejszych chorób.
Wyniki a dieta
Doświadczeni dietetycy kliniczni twierdzą, że rola badań w procesie komponowania właściwej diety jest nieoceniona. Co więcej – często w ich trakcie udaje się wykryć problemy zdrowotne, które wymagają nie tylko odpowiedniego jadłospisu, ale i leczenia, a pacjenci nie mieli o nich pojęcia. – Dzięki możliwości interpretacji wyników badań podopiecznego dietetyk jest w stanie efektywniej pomóc. Coraz częściej do dietetyków zgłaszają się osoby, których głównym celem jest właśnie poprawa parametrów prozdrowotnych, takich jak lipidogram, poziom glukozy we krwi czy obniżenie ciśnienia tętniczego – mówi Michał Wrzosek. – Często zdarza się również, że problemy ze zdrowiem są przyczyną nieudanych prób zrzucenia zbędnych kilogramów. – Innym ważnym aspektem, dla którego należy wykonać badania laboratoryjne, jest sprawdzenie kondycji metabolicznej organizmu. Ma to na celu ewentualne wykrycie problemów metabolicznych i hormonalnych, które mogą utrudniać przywrócenie właściwej masy ciała – dodaje.