Import z Chin? Fakty i mity
Nie tylko na rynku amerykańskim czy europejskim, ale również na naszym rodzimym, dostępnych jest wiele produktów pochodzenia chińskiego. Niektórzy konsumenci z zasady nie kupują czegoś, gdy zobaczą napis “Made in China”, inni zaś bardzo sobie je cenią za dobry kompromis pomiędzy ceną a jakością. Jak to jest więc naprawdę z produktami importowanymi z Chin? Czy wszystkie są niesolidne i szybko się psują?
Chińskie znaczy gorsze?
W Polsce produkty importowane z Chin nie cieszą się dużą popularnością i dobrą sławą, powstało wokół nich także wiele niesprawiedliwych mitów. Negatywne nastawienie Polaków zaczęło się przez sklepy typu “wszystko po 2 złote”, oferujące bardzo tanie produkty użytku codziennego. Zaczęły powstawać w naszym kraju “jak grzyby po deszczu” końcem XX wieku i szybko zraziły część Klientów. Stąd wzięło się mylne przekonanie, że rzeczywiście wszystkie produkty chińskie szybko się psują i są nietrwałe.
Jakość rzeczy oferowanych w takich sklepach rzeczywiście jest wątpliwa. Jednak dokładnie taka jest koncepcja tych miejsc, o czym informuje już sama nazwa. Klienci chcą zapłacić jak najmniej i decydują się na niepisany kompromis. Powinni sobie więc zdawać sprawę, że nabyte przedmioty są raczej krótkotrwałego użytku i dokonując zakupu godzą się na to.
Ciężko przecież oczekiwać, że klamerki, patelnia czy portfel kupiony za kilka złotych będą trwałe i długo posłużą.
Inne produkty importowane z Chin
Bardzo często sięgamy w sklepach po produkty, które nawet nie wiemy, że pochodzą z Chin. Są to różne sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia oraz przede wszystkim różne maszyny, ich części zamienne i szeroko pojęta technologia. W porównaniu do innych mają bardzo konkurencyjne ceny, dużo większy wybór różnych modeli oraz często powstają z wykorzystaniem nowszych i bardziej zaawansowanych technologii.
Ich niska cena nie bierze się jednak, tak jak się powszechnie uważa, z powodu gorszej jakości materiałów i wykończenia produktów. W zdecydowanej większości przypadków atrakcyjne ceny są konsekwencją niższych wynagrodzeń wykwalifikowanych pracowników w Chinach. Najczęściej nie są one również produkowane pod szyldem dużych i rozpoznawalnych marek bądź też nie są one po prostu znane na zachodnim rynku.
Zatem chińskie produkty wyróżniają się niższymi cenami ze względu na różne uwarunkowania rynkowe i elementy marketingowe, a nie gorszą jakość. Chiny jako państwo, mogą pochwalić się prężnie działającymi ośrodkami naukowymi i technologicznymi.
Świetnie taką zależność pokazuje silnik spalinowy Lifan.
Silniki spalinowe wyprodukowane w Chinach
Wyżej opisane zależności najlepiej pokazuje przykład silników spalinowych Lifan, które są wytwarzane w Chinach. Mają one dokładnie takie same parametry techniczne, właściwości, zastosowanie, wykonanie oraz jakość, jak te najbardziej znane i najczęściej kupowane, charakteryzuje je jednak dużo niższa cena. Mogą być więc z powodzeniem stosowane jako zamienniki silników marki Honda, Holida, Loncin, Pezal, Kipor, Kaltmann czy Zipper do glebogryzarki, odśnieżarki, rębaka, wyciągarki, motopompy, generatora prądu, mini koparki czy gokarta.
Silniki spalinowe Lifan ze względu na swoje zalety i atrakcyjną cenę stają się coraz bardziej popularne za zachodnim rynku. W Polsce jedynym dystrybutorem jest MS Engine.