Browse By

Jak policzyć, ile płytek potrzeba do łazienki?

Płytki łazienkowe mają różne wymiary – mogą być małe i wąskie lub nawet wielkoformatowe. Możemy zestawić je również z dekorami, mozaikami czy lustrami wmurowanymi w ściany. Jak dokładnie obliczyć ilość płytek, które będą w naszej łazience?

Płytki podłogowe w łazience

W łazience płytki muszą się znaleźć na całej podłodze. Jednym ze sposobów obliczania ilości potrzebnych płytek jest ten milimetrowy. Należy przenieść w skali rzut z góry łazienki na papier milimetrowy albo kartkę w kratkę. Następnym krokiem będzie rozrysowanie na nim płytek, przenosząc w skali ich wielkość. Później należy policzyć liczbę płytek rozrysowanych na kartce, także pod szafkami, sedesem czy pralką i uwzględnić wszystkie docinki i połówki.

Warto do uzyskanego wyniku doliczyć również niezbędny zapas w wysokości 10-15%, w wypadku, gdyby któraś płytka np. pękła. Przy obliczeniach i rozrysowaniach pomocne będą zaawansowane programy komputerowe. Warto wykorzystywać sprawdzone płytki jak AVA.

Jedynie przy płytkach wielkoformatowych sprawdza się rozrysowanie na kartce. Przy tych kilkucentymetrowych ilość potrzebnych płytek najlepiej obliczyć z metrażu.

Oblicz powierzchnię podłogi

Najprostszy sposób na wykonanie obliczeń to pomnożenie: długość razy szerokość. Sprawdzają się one w przypadku standardowych kształtów pomieszczeń. Od wyniku należy jeszcze odjąć powierzchnię, jaką zajmuje brodzik czy wanna i doliczyć wcześniej wspomniane 10-15% na ewentualne straty.

Możesz się zdecydować na płytki bezfugowe lub te wymagające fugi. Jeśli powierzchnia jest duża a zdecydowałeś się na tą drugą opcję, powinieneś też w obliczeniach uwzględnić szerokość fugi.

Można również zdecydować się na ułożenie płytek pod wanną przeznaczoną do zabudowy, aby w razie wycieku zatrzymały one wodę przed wsiąkaniem w betonową wylewkę. Przeważnie jednak wystarczy położyć pod wanną solidną warstwę izolacji, która będzie wystarczająca.

Oblicz powierzchnię ścian

Tak samo jak przy podłodze należy obliczyć potrzebną liczbę płytek na ściany. W tym celu zmierz długość każdej ściany. Po zsumowaniu pomnóż uzyskany wynik przez wysokość, do której mają sięgać płytki.