Browse By

Fotowoltaika – wady i zalety

fotowoltaika-paneleFotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej ze Słońca. W związku z tym coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, firm oraz gospodarstw rolnych decyduje się na taką inwestycję. Jednak istnieją osoby, które zastanawiają się nad korzyściami i wadami z jej użytkowania. Jakie zalety i wady posiada instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika – ekonomiczne zalety płynące z jej posiadania

Fotowoltaika jest ekologiczną oraz ekonomiczną inwestycją, która zaczyna się zwracać w ciągu kilku lat. Główną zaletą tego rozwiązania jest pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca. Proces ten zachodzi w panelach fotowoltaicznych, które produkują prąd, nawet w pochmurne dni, pomimo że ich wydajność wtedy jest niższa. Elementy te zostają zamontowane w odpowiednim miejscu i pod optymalnym kątem względem padania promieni słonecznych, aby uzyskać maksymalną wydajność prądu. Jego nadwyżki są wysyłane do publicznej sieci elektrycznej. Natomiast w okresie zimowym, gdy wydajność instalacji jest niższa, prosument (osoba, która produkuje prąd z odnawialnych źródeł energii), może czerpać prąd z wygenerowanych nadwyżek. Ponadto instalacja jest bezobsługowa, ponieważ jedyną czynnością, którą należy wykonywać jest okresowe czyszczenie paneli z kurzu i nagromadzonego osadu. Poza tym użytkownik nie musi ingerować w jej działanie. Panele są objęte gwarancją do 25, co świadczy o ich wysokiej trwałości. Firma, gospodarstwo domowe lub rolne, które posiada zamontowaną fotowoltaikę, może uniezależnić się od podwyżek cen prądu z sieci publicznej. Przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie na taką inwestycję. Firmy mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację z programu Energia Plus lub pożyczkę na ten cel. Natomiast osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd w wysokości do 5 000 zł oraz odliczyć koszt instalacji od podatku dochodowego. Rolnicy mają możliwość odliczenia kosztów od podatku rolnego. Dotacje sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna. Więcej o tym jak policzyć moc fotowoltaiki przeczytasz na stronie columbusenergy.pl.

Fotowoltaika – ekologiczne zalety

Poza ekonomicznymi zaletami, fotowoltaika posiada również szereg zalet ekologicznych. Najważniejsza z nich to fakt, że prąd jest produkowany ze Słońca, które stanowi niewyczerpalne źródło energii. Dlatego nie ma obawy, że kiedyś go zabraknie, w przeciwieństwie do zasobów ziemnych, np. węgiel brunatny. Energia słoneczna jest darmowa, dlatego każdy może z niej korzystać. Ponadto, instalacja fotowoltaiczna podczas produkcji prądu, nie zanieczyszcza środowiska dwutlenkiem węgla, ani innymi szkodliwymi gazami. Pracuje cicho, dzięki czemu doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych oraz miejscach, gdzie przebywają ludzie. Panele po kilkudziesięciu latach działania można poddać recyklingowi, co również przyczynia się do ochrony środowiska.

Fotowoltaika – czy posiada jakieś wady?

Fotowoltaika pomimo ogromu zalet, posiada również kilka wad. Dla niektórych osób kwota jednorazowej inwestycji wydaje się zbyt wysoka. Możliwe jest jednak zmniejszenie kosztów przez pozyskanie dofinansowania oraz odliczenie od podatku. Wadą jest również niższa wydajność instalacji w pochmurne dni i w zimie, ale na szczęście nawet w bezsłoneczne dni, panele nigdy nie przestają produkować prądu. Natomiast po zmroku, instalacja przestaje działać do rana. Przeszkodą w zamontowaniu paneli może być słaba lub nietypowa konstrukcja dachu. W takim przypadku panele są montowane na gruncie za pomocą konstrukcji nośnej. Takie rozwiązanie jest nieco droższe, ale fachowcy podczas oględzin, zawsze wybierają miejsce pod panele, które jest najbardziej nasłonecznione. Kolejną wadą jest możliwość zmian w prawie dotyczącym polityki prosumenckiej, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć także wzrostu cen prądu w sieci publicznej.

Biorąc pod uwagę szereg zalet płynących z posiadania fotowoltaiki, które przewyższają jej wady, można dojść do wniosku, że to korzystna inwestycja. Może całkowicie zwrócić się już w ciągu kilku lat. Prawidłowo wykonana instalacja jest bezobsługowa, a jej właściciel nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją.