Browse By

Zmień swój salon w kino domowe

Bilety do kina są coraz droższe, a teraz, gdy z powodu lockdown’u jeszcze musimy siedzieć w domu, szybko męczą nas nasze 4 ściany. Dlaczego po prostu nie przeniesiesz kina do siebie? Czyste siedzenia, tanie przekąski, bezpłatny wstęp i nikt nie żuje ani nie rozmawia głośno. Super!

 

 

Wybierz przestrzeń

Żaden pokój nie jest za mały, aby stworzyć kino domowe. Często nawet wygodniej jest zająć mniejsze pomieszczenie, bo wtedy nie trzeba liczyć się np. Z pogłosem dźwięku. Oczywiście: mniejsza przestrzeń to także mniej ludzi. Jeśli nie chcesz nikomu udostępniać swojego kina domowego, może to być niekorzystne. Musisz także wziąć pod uwagę odległość między ekranem a sofą, ale to znowu zależy od rozmiaru ekranu. Więcej o tym później.

Wystarczające zaciemnienie

Ważnym i często zapominanym aspektem jest ilość naturalnego oświetlenia w pomieszczeniu. Lub bierzesz to pod uwagę przy wyborze pokoju, ale może też wystarczyć zainwestowanie w dobre zasłony przeciwsłoneczne. Chcesz pójść o krok dalej i naprawdę nie wpuścić promienia światła? Wtedy rolety również mogą zaoferować rozwiązanie. Prawdziwi tani fani mogą oczywiście zamienić to w projekt DIY. Zasłony zaciemniające można łatwo przyciąć na wymiar i wykończyć taśmą na rzep. Resztę taśmy na rzepy przyklej do ramy okna na tej samej wysokości co zasłona i voilà: domowe zasłony zaciemniające.

Zapewnij dodatkową izolację akustyczną


Nie ma nic bardziej irytującego, zwłaszcza w kinie, niż zły dźwięk. Z pewnością może pomóc zainwestowanie w głośniki lepszej jakości. Ale jeśli twoja przestrzeń nie współpracuje, nie zajdziesz dużo dalej. Dźwięk odbija się od ścian, ale także od podłogi. Wybierając pokój, warto wybrać pokój z wykładziną dywanową jako wykładziną podłogową, ponieważ pochłania on dźwięk. Na przykład laminat po prostu odbija dźwięk. Jeśli nie masz wykładziny tekstylnej, możesz również pracować z matą, aby część hałasu została pochłonięta. Jeśli chodzi o ściany, najlepiej zainwestować w solidny panel akustyczny (Ljudabsorbenter). Nie musi pokrywać całych ścian. Panele są budowane cicho za pomocą prostego pomiaru. Więc wybierasz, kiedy jesteś zadowolony z dźwięku. Boisz się wyglądu swojego pokoju? Właśnie po to istnieją akustyczne panele fotograficzne, aby zachować estetykę Twojego kina domowego.

Skoncentruj swój wizerunek

Czy jesteś gotowy, aby założyć swoje kino? A teraz najlepsza część: obraz. Wkrótce pomyślisz: kino potrzebuje tylko dużego ekranu? Ale wybór ekranu w rzeczywistości zależy od wielkości pomieszczenia. Jeśli twój obraz jest zbyt duży, możesz szybko dostać ból szyi, ponieważ musisz zbyt mocno odwrócić głowę, aby uzyskać pełny obraz. Jeśli masz ekran gorszej jakości i jesteś zbyt blisko, możesz prawie policzyć piksele. Jeśli twój ekran jest za mały, przegapisz efekt. Na szczęście istnieje kilka zasad, które pomogą Ci wybrać ekran bez bólu szyi i lornetki. Bierzesz maksymalną odległość od kanapy do miejsca, w którym będzie wyświetlany ekran i dzielisz ją przez 1,5. Ta liczba to maksymalny rozmiar przekątnej ekranu w cm. Czy masz już ekran? Możesz też obliczyć na odwrót: przekątną ekranu (np. 40 cali = 102 cm) razy 1,5 i 2,5. Idealna odległość od ekranu wynosi wtedy między tymi dwiema cyframi (odległość 153 i 255 cm). Czy wybierasz wyższą rozdzielczość, na przykład 4K lub 8K? Wtedy możesz usiąść trochę bliżej.