Browse By

Zasłony do salonu – jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

Każde wnętrze w naszym mieszkaniu ma swój unikalny i niepowtarzalny charakter. Inaczej czas spędzamy w kuchni, a inaczej w salonie czy sypialni. Bez względu na funkcjonalność, warto jest dekorować pomieszczenia ciekawymi dodatkami, aby dodawały przytulności oraz ciepła. Świetnie mogą posłużyć w tym przypadku zasłony. Jak dopasowywać je w zależności od aranżacji wnętrza? Podpowiadamy.

Zasłony do salonu – lekkie czy ciężkie?

Zasłony do salonu można dowolnie mieszać i konfigurować. W tym pomieszczeniu warto jest czasem zaszaleć, bo na rynku wnętrzarskim mamy obecnie mnóstwo wzorów, kolorów oraz modeli. Gramatura materiału w ogromnym stopniu decyduje o tym, w jaki sposób układa się materiał. Zasłony pluszowe są grube, ciężkie, lejące, z kolei te wykonane z poliestru, cieszą oko lekkością i transparentną strukturą. W salonie skandynawskim, któremu potrzeba wiele światła, lepiej postawiać na delikatne tkaniny.

Przyjęło się bowiem, że scandi preferuje okna bez zasłon, którym nie potrzeba przytulnej oprawy. Lekkie zasłony świetnie sprawdzą się także w niewielkim pokoju dziennym, ponieważ nie przytłoczą go i nie pomniejszają wizualnie. Na ciężkie, pluszowe wariacje można pozwolić sobie w okazałych, wysokich wnętrzach – zasłony z aksamitu czy weluru zapewniają obszernym pomieszczeniom przytulny look i dodają im elegancji.

Zasłony do łazienki – postawmy na funkcjonalność

Czym kierować się wybierając zasłony do łazienki? Przede wszystkim naszymi upodobaniami, bowiem wydawanie pieniędzy na mało atrakcyjne elementy dekoracyjne zwyczajnie mija się z celem. Pamiętajmy jednak, że łazienka prócz tego, że powinna być wysmakowana to dodatkowo funkcjonalna. Tyczy to się przede wszystkim wyboru materiału. Tkaniny firanowe, bądź poliestrowe o wiele szybciej schną niż te welurowe, a w łazience, jak już pisaliśmy wyżej, może mieć miejsce mały, bądź większy potop.

Kierując się zakupem zasłon do łazienki musimy mieć na uwadze styl. Zasłony mogą nadać charakter wnętrzu łazienki i stanowić jej główną dekorację. Tym samym warto pamiętać, że tanim kosztem można zupełnie zmienić styl całej łazienki – wystarczy, że zmienimy zasłony bądź firany na inne. Większość ludzi do łazienek wybiera neutralny kolor kafelków – biały, bądź szary, a jak wiadomo każde zasłony będą z nimi współgrać. Dekoracja łazienki nie jest łatwym zadaniem, a źle dobrane dodatki, takie jak zasłony, firany czy rolety rzymskie mogą zaburzyć harmonię wnętrza jako całości.