Wybór kominka – wkład kominkowy czy koza z płaszczem wodnym?
W swoim wymarzonym domu warto zdecydować się na kominek – nawet, jeśli miałby głównie pełnić funkcje dekoracyjne i estetyczne, a jego udział w ogrzewaniu budynku był niewielki. Na jaki kominek najlepiej się zdecydować? Co dobrze jest wiedzieć przed jego wyborem?
Najważniejsze parametry dla komfortowego użytkowania
Zanim zdecydujesz się na jakiś rodzaj kominka do swojego domu, musisz dokładnie sprawdzić jego parametry. Do jednych z najważniejszych należy moc pieca, którą należy odpowiednio dobrać do wielkości przestrzeni. Eksperci podają, że 1kW wystarcza na ogrzanie maksymalnie 12m2 pomieszczenia, którego wysokość nie przekracza 2,5m. Warto też znaleźć kominek o sprawności powyżej 70%.
Jeśli zależy Ci na wygodnym użytkowaniu, kominek, na który się zdecydujesz, powinien mieć dobrą stałopalność, czyli nie mniejszą niż 8 godzin. Nie będziesz musiał ciągle pamiętać o dorzucaniu drewna do kominka, a wytworzone przez niego ciepło zapewni odpowiedni komfort mieszkańcom.
Wkład kominkowy
Kominek, który składa się z wkładu i obudowy jest jednym z najczęściej wybieranych. Jego obudowa daje wiele możliwości aranżacyjnych poprzez indywidualizację jej wyglądu. Najtańsze są te wykonane ze stali, jednak, gdy cena nie gra kluczowej roli, warto zdecydować się na model zrobiony z żeliwa. Będzie on zdecydowanie bardziej trwały.
Dostępne w sprzedaży są przede wszystkim paleniska zamknięte, ponieważ są bardziej bezpieczne, wydajne i ekologiczne. W szczelnie zamkniętych wkładach kominkowych jednorazowy załadunek drewna wystarczy nawet na kilkanaście godzin palenia! Mając kominek zamknięty, można również bez obaw rozpalić w nim i wyjść z domu, utrzymując w nim stałą temperaturę.
Kominek z płaszczem wodnym
W kominku z płaszczem wodnym ogrzewana jest woda, a nie powietrze tak, jak ma to miejsce w zwykłych kominkach. Po ogrzaniu, jest ona następnie rozprowadzana po całym domu w instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie pozwala na zrezygnowanie z innych źródeł ciepła, ponieważ kominek i drewno ogrzewają dom i wodę do zużycia.
Takie rozwiązanie nie należy jednak do najbardziej komfortowych, ponieważ w ciągu dnia trzeba kilka razy dorzucać drewno do paleniska, w przeciwnym razie w domu szybko zrobi się chłodno. Dlatego często łączy się zastosowanie kominka z płaszczem wodnym z innymi źródłami energii, np. panelami solarnymi czy kotłem na paliwo stałe lub gaz.
Kominek wolnostojący, czyli koza
Koza jest jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego kominka. Jest wolnostojący, co oznacza, że może być zainstalowany już w gotowym domu, a nie na etapie budowy czy generalnego remontu. Nie trzeba przy nim również płacić kosztów obudowy, jest prosty w montażu i nie wymaga dużo przestrzeni czy wzmocnienia stropu.
Należy jednak przyznać, że kominek wolnostojący nie może być jedynym źródłem ciepła. W większości przypadków spełnia funkcje dekoracyjne i częściowo ogrzewa przestrzeń, w której się znajduje.