Browse By

Rekuperator – postaw na wentylację z odzyskiem ciepła

Coraz bardziej popularny i stosowany w nowoczesnych oraz pasywnych budynkach – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przynosi naprawdę bardzo wiele korzyści mieszkańcom domu, w którym została zainstalowana. Sprawdź, jakie korzyści rekuperator może przynieść Tobie i Twojej rodzinie!

Rekuperacja, czyli świeży oddech domu

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (inaczej rekuperacja) gwarantuje ciągły dopływ świeżego powietrza do wnętrz domu, przy jednoczesnym utrzymywaniu stałej temperatury w domu. System rekuperacyjny polega na tym, że specjalnie zaprojektowana sieć kanałów zbiera zużyte powietrze z większości pomieszczeń w domu i prowadzi do rekuperatora. Tam powietrze wywiewane ogrzewa swoim ciepłem powietrze, które jest świeże i zostaje nawiewane do systemu.

W rekuperatorze następuje więc odzysk ciepła, jednak obydwa ciągi powietrza się ze sobą nie stykają, dzięki czemu to, które dostaje się do wnętrz domu, jest w 100% świeże.

Nie tylko świeże, ale także czyste powietrze

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko wprowadza do wnętrz świeże powietrze z zewnątrz – zanim dostanie się ono do środka domu przechodzi przez specjalne filtry. Zatrzymują one, w zależności od swojej klasy, bakterie, wirusy, a także pyłki, nieprzyjemny zapach oraz kurz. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z alergią, ponieważ we własnym domu będą mogły oddychać nieskazitelnie czystym powietrzem, pozbawionym alergenów.

System rekuperacji pomaga także w walce ze smogiem. Filtry zatrzymują zdecydowaną większość pyłów, wchodzących w skład smogu. To właśnie dlatego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się rosnącą popularnością w województwach, zmagających się ze szczególnie zanieczyszczonym powietrzem.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie!

Badania pokazują, że szczelny system rekuperacji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym oraz za prąd w okresie letnim. Dzieje się tak, ponieważ przy wentylacji mechanicznej, w przeciwieństwie do naturalnej – grawitacyjnej, nie trzeba otwierać okien, przez które uciekałoby ciepłe lub chłodne powietrze. W rezultacie można zmniejszyć zużywane ogrzewanie w zimie, a w lecie klimatyzacja czy wiatraki nie będą musiały chodzić non-stop.