Szafki otwierane na dotyk – ciekawe rozwiązania w kuchni
Nowoczesne aranżacje kuchenne często bazują na minimalistycznej zabudowie pozbawionej uchwytów. Meble bez uchwytów tworzą jednolitą, estetyczną powierzchnię, nic więc dziwnego, że są tak popularne. Czym jednak zastąpić tradycyjne okucia, by móc wygodnie korzystać z mebli kuchennych? Sprawdź, jak w tej roli sprawdzą się szafki otwierane na dotyk.
Rola uchwytów w kuchni
Uchwyty w kuchni pełnią nie tylko rolę praktyczną, lecz także estetyczną. Odpowiednio dobrane stanowią dekorację szafek kuchennych. Szczególnie pięknie mogą prezentować się na frezowanych frontach. Są obowiązkowe w kuchni urządzonej w stylu retro, prowansalskim, glamour czy rustykalnym – to między innymi uchwyty będą składać się na wyjątkowy charakter takich pomieszczeń. Zupełnie odwrotnie jednak sprawy będą miały się w kuchniach nowoczesnych, które cechuje minimalizm. W kuchniach idących z duchem czasu raczej stawia się na gładkie fronty, nie tylko pozbawione zdobień, lecz także i uchwytów. Zdarza się, że zastępują je tzw. uchwyty frezowane czy też uchwyty listwowe, jednak jeszcze większa wygodę mogą zapewnić nam szafki otwierane dotykowo.
Szafki otwierane na klik
Jednym z popularnych rozwiązań, którym zastępuje się uchwyty, są fronty otwierane na docisk. Zastosowany w nich system tip-on automatycznie uchyla front szuflady czy szafki po jego dociśnięciu. Mechanizm ten jest bardzo prosty i składa się z odbojnika i adaptera, które montuje się na ściance szafki. Po wewnętrznej stronie drzwiczek natomiast umieszcza się płytkę magnetyczną, niezbędną dla ich właściwego zamknięcia. System tip-on cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników kuchni pozbawionych uchwytów. Jedną z jego zalet jest niewielka cena. Inną jest uniwersalność. Może być stosowany właściwie bez względu na rodzaj szafki – sprawdzi się także w szufladach i równie dobrze sprawować będzie się w szafkach otwieranych do góry, do dołu czy w bok.
Automatyczne otwieranie szafek
Automatyczne systemy otwierania to technologia, dzięki której front szafki wysuwa się czy też – w przypadku szafek wiszących, otwieranych do góry – podnosi się sam. Otwieranie szafki jest więc jeszcze łatwiejsze, niż w przypadku frontów na przycisk. Najczęściej takie rozwiązanie stosuje się w szufladach, a w szczególności w szufladzie na kosze na śmieci. Kiedy w dłoniach trzymamy odpadki, które mają trafić do kosza, szufladę wygodnie otworzymy, dotykając jej frontu kolanem czy stopą. W przypadku szafek wiszących automatycznie unoszące się i zamykające się fronty będą wyjątkowo przydatne, kiedy nasze górne szafki zamontowane są na tyle wysoko, że manualne opuszczenie drzwiczek wymaga od nas stawania na krześle czy drabince.
Szafki otwierane na dotyk – wady i zalety
Wiemy już, że automatyczne otwieracze do szafek i systemy tip-on są wygodne i wpisują się w aktualnie obowiązującą modę. Ale czy mają jakieś wady? Sporną kwestią jest niekiedy higiena. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymanie czystości frontów, których przy otwieraniu stale musimy dotykać. Tu jednak dużo zależeć będzie od sposobu ich wykończenia. Faktycznie, czyszczenie zabudowy na wysoki połysk może być bardziej wymagające, gdyż na takiej powierzchni dużo łatwiej będą odpijać się odciski naszych palców. Problem ten możemy jednak zawczasu wyeliminować, decydując się na matowe fronty. Jednocześnie warto zauważyć, że mycie jednolitych powierzchni szafek pozbawionych uchwytów będzie znacznie szybsze i mniej problemowe w porównaniu z koniecznością usuwania zanieczyszczeń z zakamarków i szczelin wokół uchwytów