Browse By

Ogrody wertykalne – piękny wystrój i nie tylko! Poznaj główne zalety

Życie w betonowej dżungli bywa przygnębiające – wszechobecna szarość, często monotonna architektura. Czy tak wyobrażaliśmy sobie funkcjonowanie w miejskiej aglomeracji? U wielu z nas z czasem pojawia się tęsknota za naturą. Nie każdy ma możliwość założenia swojego ogrodu, rośliny doniczkowe poustawiane na parapetach to rozwiązanie zaspokajające potrzebę zieleni w niewielkim stopniu. Z pomocą przychodzi nowy, zdobywający coraz większą popularność sposób na zbudowanie zielonej przestrzeni w biurze czy domu.

Ogrody pionowe – początki

Wszystko zaczęło się od założonego w latach 80 przez Edwarda O. Wilsona ruchu zwanego biofilią. Obserwując coraz większe oddalanie się ludzkości od natury, na rzecz zamkniętych, pełnych zanieczyszczeń miejsc oraz wysoki poziom aglomeracji, wysnuł on tezę, że takie zjawiska wpływają na nas negatywnie. Człowiek od zarania dziejów był otaczany przez naturę. Jej brak w naszej codzienności powoduje problemy z koncentracją, stajemy się mniej produktywni, nasze ciało przestaje być wydajne. Postulował on zatem zwiększenie kontaktu z naturą np. przez zwiększenie liczby okien w pomieszczeniach czy projektowanie ogrodów w pobliżu miejsc pracy. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź architektów i projektantów wnętrz.

Ogród wertykalny wewnętrzny

Wewnętrzny ogród wertykalny to coraz popularniejszy sposób na hodowlę roślin we wnętrzu. Pionowa kompozycja odtwarza naturę – przypomina rośliny wspinające się po pniach drzew. Do przygotowania takiej ściany wykorzystuje się różne materiały. Jednym z popularniejszych jest tkanina wegetacyjna, która zapewnia optymalne warunki do uprawy roślin (wypełniona jest podłożem wegetacyjnym). Zwykle szyje się ją na wymiar, zgodnie z potrzebami klienta.

Aby ogród wertykalny cieszył oczy domowników lub pracowników biura, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu roślin. Trzeba pomyśleć o zapewnieniu optymalnego oświetlenia oraz o nawodnieniu – tu najczęściej stosuje się automatyczne systemy nawadniania.

Ogrody wertykalne w praktyce

Ogród można stworzyć samodzielnie lub powierzyć jego realizację specjalistom. Dzięki ich wiedzy, zaangażowaniu i doświadczeniu możemy uniknąć podstawowych błędów, które wpłyną na kondycję roślin.

Po około 2 miesiącach od montażu ogrodu możemy w pełni cieszyć się jego pięknem i zaletami. Jeśli zauważymy pewne nieprawidłowości w rozwoju roślin, przebarwienia, plamy, opadające liście, warto skontaktować się z ekipą montującą ogród. Na szczęście nie jest to stan zagrażający żywotności całej instalacji. Cierpliwość jest tutaj bardzo ważna – z każdym miesiącem rośliny będą rosnąć i nabierać wigoru, oczywiście jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację.

Pielęgnacja domowego ogrodu

Bardzo ważna jest obserwacja roślin. Po założeniu ogrodu ustawiamy system sterowania, dzięki czemu możemy uniknąć nadmiaru czy niedoboru wody i innych składników odżywczych. Wszelkie niepokojące sygnały winny skłonić nas do kontaktu z profesjonalistami. Czasami potrzebna jest korekta harmonogramu; rośliny to żywe organizmy, które tak jak my, reagują na wiele czynników zewnętrznych. Jeśli jakaś roślina jest w złym stanie, można ją bez problemu wymienić na nową. Na życzenie klienta ekipa może sprawdzić stan systemu naświetlania i nawadniania, wymienić rośłiny, ocenić stan ogólny.

Dobroczynny wpływ roślin

Towarzystwo ogrodu wertykalnego sprzyja odbieraniu bodźców związanych z naturą za pomocą słuchu, dotyku czy węchu. Budowanie odczuć za pomocą gry światłem; obecność wody, wentylacja, przypominająca wiatr, czy zwyczajnie otwarte okno- takie elementy aranżacji wnętrza, wpłyną na nas pozytywnie. Powinny wyglądać one naturalnie i mieć swoje odniesienie do tych, które występują w naturze.

Okazuje się, że montaż ogrodu pionowego w szkołach zwiększa poziom koncentracji i kreatywności u uczniów, szpitale odnotowują szybszy powrót do zdrowia pacjentów mających kontakt z naturą, a pracownicy korporacji, którzy mają styczność z zielenią są wydajniejsi i rzadziej nieobecni w pracy.

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC wynika, że obecność zieleni wpływa na wydajność pracy pracownika, możliwość przyswajania informacji, działa też uspokajająco. Według badania, aż połowa ankietowanych wykazała wzrost samopoczucia podczas pracy w „zielonej atmosferze”. Towarzystwo roślin sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni, efektywni i mniej podatni na stres.

Obecność roślin wpływa też na mikroklimat i komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Ogród wertykalny pochłania i neutralizuje toksyczne substancje i zwiększa ilość tlenu. Zielona ściana wykazuje też zdolność do izolacji akustycznej. Szacuje się, że może blokować 60-70% dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Otocz się zielenią

Jeśli poszukujesz firmy specjalizującej się w realizacji ogrodów wertykalnych, sprawdź ofertę marki Kreatywna Zieleń. Dotychczasowe realizacje potwierdzają kompetencje pracowników firmy i są gwarancją wysokiej jakości świadczonych usług. Co bardzo istotne, Kreatywna Zieleń realizuje projekty zgodne z oczekiwaniami klientów, podejmując się realizacji nawet bardzo śmiałych pomysłów. Wejdź na stronę https://kreatywnazielen.pl/ i sprawdź, jak może wyglądać ogród wertykalny w Twoim mieszkaniu lub biurze!

Materiał reklamowy.